aangepakt Hennis belooft geld in gifverf-zaak, 6 BINNENLAND EXPERIMENT 'KEER DIABETES-2 OM' Gerookte zalm, uitgebakken spek en roomboter zijn niet slecht. Patiënten met diabetes hebben er profijt van. Voor zorgverzekeraars VGZ en De Friesland is dit aanleiding om ko mend jaar - als proef - aan verze kerden met diabetes eenzelfde ex periment (tegen een eigen bijdra ge) aan te bieden. Van de negen deelnemers aan het experiment hadden er zeven na zes maanden geen verhoogde bloedsuikerwaarden meer, hun medicatie was aanmerkelijk terug gebracht. Waar diabetes-2 nor maal alleen maar erger wordt, blijkt die bij deze groepsleden te minderen. De twee andere groeps leden, waren nog niet op een ge zond niveau, maar hun bloedsui kerwaarden waren wel aanzien lijk verlaagd. De 'omkering' van de bloedsuikerwaarden kwam door een consequente inname van goede voeding op regelmatige tijdstippen. Het experiment is niet wetenschappelijk - want te kleinschalig - maar stemt voe dingsdeskundigen positief. Diabetes type-2 is met 900.000 pa tiënten de meest voorkomende chronische ziekte. De meesten krijgen te maken met een steeds verdergaande verslechtering van de lichamelijke toestand, met ern stige complicaties als hart- en vaatproblemen, nieraandoenin gen of depressies. Een patiënt met diabetes-2 leeft gemiddeld tien jaar korter dan de gemiddelde Ne derlander. Risicofactoren zijn overgewicht, slechte voeding en te weinig beweging. De (huis)arts schrijft voor diabeten meestal me dicatie voor: pillen en - bij verge vorderde diabetes - insuline. Die hebben bijwerkingen. Diabetes gaat gepaard met hoge kosten. De medische kosten bedragen circa 4,5 miljard euro per jaar. De maat schappelijke kosten (verlies aan productiviteit) worden geraamd op 6 miljard. AMSTERDAM - „Vermijd snoep, fris drank en tussendoortjes. Maar eet gerust natuurlijke vetten." De ne gen personen (acht met diabetes, één met een voorstadium ervan) die deelnamen aan het project 'Keer diabetes-2 om', wisten aan vankelijk niet wat ze zagen toen ze aan hun eerste gezamenlijke maaltijd aanschoven. Ze mochten bijvoorbeeld gerookte zalm en roomboter eten. Groepslid Ed San- ting uit Wapenveld: „Het blijkt dat verstandig eten mogelijk is met ingrediënten die we altijd als slecht karakteriseerden." Het initiatief voor het experiment is afkomstig van de stichting Voe ding Leeft. Samen met het Innova tienetwerk van het ministerie van Economische Zaken, medici en voedingsdeskundigen is een pro gramma ontwikkeld dat bij diabe tespatiënten de regulering van het suikergehalte in het bloed moet herstellen. Met zijn negenen hebben de groepsleden zes maanden ge werkt aan het veranderen van hun eet- en beweegpatroon. Dat gebeurde in gezamenlijke sessies, maar vooral ook door de groepsle den thuis, die een stapel adviezen tot dagelijkse routine moesten zien te maken. De kern van het programma: niet zozeer minder, maar anders, bewuster, gezonder en veelal lekkerder eten. Met maal tijden met vooral 'langzame kool hydraten' (zaden, groenten en fruit) en goede, natuurlijke vet ten. Doel van het programma is de bloedsuikerwaarden te normalise- ding afneemt, waardoor mensen ter 'Keer diabetes-2 om'. De leden ren, waardoor diabetespatiënten minder medicijnen nodig heb ben. Die middelen hebben vaak als bijwerking dat de vetverbran- dikker en zwaarder worden. Wie de taille slanker ziet worden, is extra gemotiveerd om door te gaan, is een van de gedachten ach- van de groep, die ook meer moes ten gaan bewegen, zijn zonder uit zondering positief over het experi ment. Al kenden ze onderweg Vergunning intocht sint terecht verleend Burgemeester Van der Laan heeft vorig jaar terecht de ver gunning voor de sinterklaas intocht in Amsterdam afgege ven. Volgens de Raad van State gaat de burgemeester niet over de inhoud van het evenement. Hij mag alleen een vergunning weigeren als er een gevaar is voor de openbare orde. Hiermee hebben tegenstan ders van Zwarte Piet de zaak te gen de gemeente verloren. De raad heeft niet gezegd of een in tocht met Zwarte Pieten discri minerend of stigmatiserend is. Van der Laan wil na 5 decem ber verder praten over het feest Aanhoudingen na diefstal vogels De politie heeft een 20-jarige man uit Oss en een 24-jarige man uit Den Bosch aangehou den vanwege een vogeldiefstal bij Avifauna in Alphen aan den Rijn. De diefstal vond plaats op 15 september. Onbekenden na men toen 36 zeldzame vogels mee, waaronder toekans, diver se soorten neushoornvogels, ka ketoes en kraagpapegaaien. De twee verdachten zijn dinsdag aangehouden. Mogelijk zijn ze ook betrokken bij andere dief stallen van vogels in het West- land en in Brabant. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. Van de 36 gestolen dieren zijn er nog twaalf zoek. Vakbonden en gedupeerden rea geerden gisteren voorzichtig posi tief op de belofte van minister Jeanine Hennis (WD). Nog voor het einde van het jaar komt ze met een uitgewerkte regeling voor 'zeer zieke' oud-medewer kers van de materieeldepots, zo meldde ze in een debat in de nacht van dinsdag op woensdag. Zo moeten de meest schrijnende gevallen alvast geholpen worden, terwijl het RIVM-onderzoek naar de kwestie nog een a twee jaar duurt. Pas dan wordt duidelijk hoe verantwoordelijk Defensie is voor de ziekte van oud-personeel. Tot dusver hebben zich negenhon derd personen gemeld die met de verf (chroom-6) in onderhoudsde- pots gewerkt hebben. Een kwart claimt gezondheidsklachten. Welke bedragen straks worden uitgekeerd en wie daarvoor in aan merking komen, is nog onduide lijk. Het zou al snel kunnen gaan om duizenden tot tienduizenden euro's per persoon. De Heerlense advocaat Rob Be- daux heeft contact met honderd zieke oud-medewerkers en wil minimaal 1000 euro vergoeding per zes maanden dat iemand in de depots gewerkt heeft. Dat be treft niet alleen de zieke werkne mers, als het aan Bedaux ligt: „An deren hebben ook angst, ziektes sluimeren mogelijk." Slachtoffers spreken zuinig van 'een stap in de goede richting', maar vrezen wel voor gesteggel bij het toewijzen van vergoedin gen. Directeur Marian Schaapman van het Bureau Beroepsziekten van vakbond FNV waarschuwt: „De eisen moeten reëel zijn. De fensie kan niet vragen aan men sen om met 100 procent zeker heid te bewijzen dat ze kanker hebben door het werken met de verf." Daarnaast vrezen gedupeer de oud-werknemers verdeeldheid Energie door nieuwe door Paulus Smits AMSTERDAM - Een gezonde leefstijl kan ervoor zorgen dat patiënten met diabetes type-2 deze onher stelbaar geachte aandoening kun nen 'omkeren'. Dat blijkt uit een ex periment met diabetespatiënten, waarvan de resultaten vandaag worden bekendgemaakt. Een gezonde leefstijl kan het leven van patiënten met diabetes type-2 aanmerkelijk verbeteren. archieffoto Maarten Hartman/HH AMSTERDAM ALPHEN AAN DEN RIJN door Niels Klaassen DEN HAAG - Met de vergoeding voor oud-medewerkers die ziek zijn door het werken met gifverf, lijkt Defensie alvast verantwoorde lijkheid te nemen voor hun gezond heidsklachten. Maar betrokkenen vrezen problemen bij de uitwer king van de regeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6