effeweg.nl 6 BINNENLAND Sfeervolle llli*i Kerst- en Oud en Nieuw reizen Verzekeraars zijn dolenthousiast over het gebruik van cameraatjes in de auto. De ANWB is terughoudender. DEN HAAG - Als de Belgische Jas- mien Claeys (25) de snelweg af rijdt, ziet ze een stilstaande vrachtwagen over het hoofd. Ze knalt er vol op en wordt vervol gens geramd door een achteropko mende truck. Claeys overleeft, wonder boven wonder. Tot gisteren hebben bijna 550.000 mensen het bizarre ongeluk van Claeys gezien. Dankzij een Poolse vrachtwagenchauffeur die de beel den van zijn dashcam op YouTu- be plaatste. „Ik heb overdreven veel geluk gehad", zegt Claeys te gen Vlaamse media. „Die beelden terugzien, en vooral de reacties daarop lezen, is confronterend." Ook in Nederland is de dashcam, een cameraatje op het dashboard van een auto, bezig aan een op mars. „We zien ze de laatste tijd overal opduiken", zegt politie woordvoerder Anton de Ronde. Het is niet voor niets dat de poli tie vorige week - voor het eerst - een oproep heeft gedaan aan auto mobilisten om dashcambeelden in te sturen. Dat gebeurde na een woningoverval in Welsum. „De overvallen woning ligt dicht bij een weg", vertelt politiewoord voerder De Ronde. „We hopen dat passerende automobilisten en motorrijders videobeelden heb ben gemaakt waarop aanwijzin gen, of misschien zelfs de daders te zien zijn." Of de oproep iets heeft opgele verd, kan De Ronde niet zeggen. Hij verwacht dat dashcambeelden in de toekomst op grotere schaal ingezet zullen worden bij het op lossen van misdrijven. „Zo'n ca meraatje koop je voor een paar tientjes. Over een paar jaar wor den ze misschien wel standaard ingebouwd in nieuwe auto's." In Nederland is filmen met een dashcam legaal. Wie beelden op internet zet, moet personen en kentekens onherkenbaar maken. In landen als Oostenrijk en Portu gal is de dashcam verboden: boe tes kunnen daar oplopen tot dui zenden euro's. Hoeveel Nederlanders op dit mo ment rondrijden met een dash cam, is onduidelijk. Zowel verko pers als verzekeraars zeggen dat de cameraatjes immens populair zijn. „Een compleet nieuwe bron van bewijsmateriaal", vertelt Kim Smulders van autoverzekeraar In terpolis. „Bij schademeldingen krijgen wij de laatste tijd steeds vaker videobeelden van dashcams doorgestuurd." De dashcam is overgewaaid uit Rusland, waar automobilisten al jaren rondrijden met een cameraa tje op hun dashboard. Russische verzekeraars verplichten de dash cam zelfs, om zo fraude en corrup tie terug te dringen. De camera's filmen niet alleen andere wegge bruikers en ongelukken: begin vo rig jaar legden Russische autoca meraatjes ook de spectaculaire in slag van een meteoriet vast. „Het klinkt allemaal heel mooi", zegt ANWB-woordvoerder Ad Vonk. „Maar we moeten wel besef fen wat de gevolgen kunnen zijn als we straks met z'n allen rondrij den met zo'n draaiende camera." Vonk waarschuwt voor burgers die voor eigen rechter gaan spe len, door beelden van ongevallen en asociale medeweggebruikers op internet te zetten. „Een video fragment vertelt niet altijd het he le verhaal", zegt Vonk. „En we moeten ook onze privacy niet ver geten." De ANWB pleit voor een lande- het goed bevalt, verlagen we in de toekomst misschien ook de pre mie voor klanten die met een dashcam rondrijden." Nederlandse verzekeraars stimule ren het gebruik van dashcams nog niet. „We houden het wel in de gaten", zegt Kim Smulders van Interpolis. lijk debat over het nut van de dashcams. „Nu doet de politie nog netjes een oproep om dash cambeelden in sturen", licht Vonk toe. „Maar straks nemen ze een dashcam na een ongeluk mis schien meteen in beslag. Beelden kunnen natuurlijk ook nadelig uit pakken voor de eigenaar." Voor veel autoverzekeraars komt de dashcam als een geschenk uit de hemel. „Het is zinvol om exact te weten in welke omstandighe den een ongeval zich heeft voorge daan", zegt ook Karin Beier van DW Verzekeringen. Deze Belgische autoverzekeraar geeft sinds twee maanden een dashcam cadeau aan nieuwe klan ten. „De dashcam zet aan tot veili ger rijden en levert ons dus geld op", stelt Beier, die al zesduizend dashcams heeft uitgedeeld. „Als r ||B, Praag Londen Berlijn Parijs Veluwe Toscane Boedapest Kroatië Barcelona Kijk voor meer scherpe aanbiedingen op: www.effeweg.nl/Wegener of bel: 0529 - 46 96 67 Dashcam verovert Nederland door Peter Winterman De dashcam - een cameraatje op het dashboard van een auto - is bezig aan een opmars in Neder land. De politie verwacht dat dashcambeelden in de toekomst op grotere schaal ingezet worden bij het oplossen van misdrijven, beelden YouTube Owww.pzc.nl/binnenland www.bndestem.nl/binnenland Bekijk dashcambeelden van het ongeval van Jasmien Claeys f 3 HP!?* -0 5 daagse busreis-Vertrek: 23 en 29 december Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn per persoon en o.b.v. 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6