il uL mm mm- - Concurrentie is prima, vindt ADRZ-topman Huybert van Eek. „Maar als de zorg te veel wordt versnipperd, loop je het risico dat je ten lange leste helemaal niets meer hebt." 28 ZEELAND INTERVIEW HUYBERT VAN ECK (ADRZ) F Zeeuwse ziekenhuiszorg Naweeën van de fusie, onte vreden patiënten, felle pro testen tegen het 'uitkleden' en de naderende sluiting van het pand in Vlissingen (te vervangen door een nieuwe voorziening elders op Walcheren), financiële zorgen, ruziënde specialisten, verscherpt toezicht door de in spectie, een gebutst imago. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) heeft zware jaren achter de rug. De weg omhoog is echter inge zet, verzekert bestuursvoorzitter Huybert van Eek. Voortvarend wordt gewerkt aan het op peil houden van de medisch-specialistische zorg in Zeeland en het herstel van vertrou wen. „Dat is een weg van lange adem." ADRZ heeft na de fusie van vijf jaar geleden een roerige tijd achter de rug. Hoe kijkt u daarop te rug? „De fusie was in mijn ogen een noodzakelijke stap. Als we versnipperd waren gebleven, dan hadden we functies verloren. Dan hadden we bijvoorbeeld verloskunde en kindergenees kunde niet meer goed georganiseerd gekre gen. Ik respecteer de opvattingen om ons heen, maar zonder fusie waren we nu waar schijnlijk een van de te kleine ziekenhuizen geweest. Dan wordt ook het vestigingsklimaat van Zeeland voor jonge gezinnen en bedrijven onaantrekkelijk. Daarom hebben we indertijd gezegd: een van de zaken die we zo snel en zo goed mogelijk moeten organiseren is de acute zorg. Bij alles wat planbaar is, heb je als patiënt de tijd om te ervoor te kiezen die zorg eventueel elders te halen. Als je bij acute zorg heel veel verder weg moet, dan loop je het risico dat je niet meer levend uit de regio komt. Bij de ketting botsingen op de A58 in september hadden we de opvang van de slachtoffers nooit zo goed kunnen verzorgen als we de acute zorg niet hadden geconcentreerd en uitgebreid in Goes." Dat klinkt plausibel. Tegelijkertijd leeft op Walche ren het beeld dat de acute zorg juist minder is ge worden, omdat alles naar Goes is gegaan en de spoedeisende hulp in Vlissingen definitief sluit. In hoeverre is dat beeld terecht „Als je het puuj vanuit een lokaal belang be kijkt, kan ik me die gedachte voorstellen. Maar ik zal een voorbeeld geven: als je op de spoedeisende hulp maar één keer per jaar een gescheurde grote buikslagader krijgt, dan doe je dat veel minder goed dan wanneer dat er aantal per jaar zijn. Ik vind dat juist die acute patiënt het recht heeft op een zo goed mogelijke behandeling. Dat betekent dat je een bepaalde schaalgrootte en concentratie van je spoedeisende functie moet hebben, om die ervaring en kwaliteit te bieden. En natuurlijk speelt op de achter grond het kostenverhaal, met de verzekeraars, ook een rol. Bij minder complexe acute zorg zijn we met de huisartsen heel nadrukkelijk bezig om dat goed neer te zetten zo dicht mogelijk bij de pa tiënt. En voor zaken die wij niet kunnen doen, vanwege kwaliteit of vanwege de heel specifieke infrastructuur, hebben wij een net werk met een paar grote instellingen die hun specialiteiten hebben. Daarbij zijn we nadruk kelijk georiënteerd op West-Brabant (met na me Breda) en de regio Rotterdam." Ziet u op dit moment nog knelpunten op het ge bied van acute zorg „Nee. Maar we hebben daar wel zorgen over gehad, vooral over de arbeidsmarkt. Hoe krij gen we voldoende jonge professionals, zoals intensivisten en spoedeisende-hulpartsen, naar Zeeland? Dat is inmiddels aardig gelukt, onder meer door de aantrekkelijkheden van Zeeland te promoten: de kreeften, de oesters, de zonuren." De-fusie was dus noodzakelijk om zaken in Zee land te houden. Heefi die ook geleid tot het ver trek van specialisten en specialismen? „Er is wel een aantal wat oudere specialisten met pensioen gegaan. Verder hebben we de af gelopen jaren een enorme verjonging gehad. Zeker veertig, vijftig nieuwe, jongere specialis ten zijn bij onze medische staf aangeklonken. Ik zie zelfs nieuwe specialismen komen, zoals de hyperbare zuurstoftank, die het ook moge lijk maakt duikslachtoffers te behandelen." Het ADRZ is de afgelopen jaren veel in het nieuws geweest en lang niet altijd positief Het imago zou, voorzichtig gezegd, beter kunnen. „Absoluut. Daar ben ik het mee eens." De indruk bestaat ZorgSaam vaak een net wat be ter ziekenhuis is. Is dat begrijpelijk? „Vooral waar het gaat om afspraken, de patiën- tenlogistiek, kan en moet bij ons nog aantal dingen beter. In zijn algemeenheid merk je dat in de eerste jaren na een fusie een hele boel dingen op hun kop staan. De organisatie heeft tijd nodig om zich te zetten. De collega's van ZorgSaam hebben mij gezegd dat zij ten tijde dat zij net gefuseerd waren, hetzelfde di lemma hadden. Persoonlijk denk ik dat we op zich een organisatie hebben met fantastische mensen. Als die langer met elkaar samenwer ken, komen de verbindingen vanzelf. Aan de andere kant verandert de wereld om ons heen steeds sneller. Die dynamiek maakt het lastig om even rustig adem te halen, wat ik een hele boel mensen wel zou gunnen." Wat doen jullie om het imago te verbeteren? „We proberen klachten van individuele pa tiënten heel serieus te benaderen. Daarnaast EP We moeten zelf ons De PZC houdt donderdag 27 novem ber een debat over de ziekenhuis zorg in Zeeland. Dat vindt plaats in de Kloosterzaal van het vroegere PZEM-complex aan de Edisonweg in Vlissingen. Aanvang: 16.00 uur. Het aantal plaatsen is beperkt Wie het debat wil bijwonen, dient zich aan te melden via redactie@pzc.nl. Voorafgaand aan het debat ver schijnt een reeks artikelen over het thema. Dit is de tweede aflevering. door Rolf Bosboom Ook ZorgSaam is gevraagd zijn me dewerking te verlenen aan deze se rie. Het ziekenhuis heeft daarvan af gezien omdat het zorgverkenner Jos de Beer, die de samenwerking in de Zeeuwse zorg onderzoekt, niet voor de voeten wil lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68