Waterschap houdt verhoging lasten binnen de perken Zeeuwse kunstenaars exposeren in Gent Geschiedenis 55 jaar De Kloorianen vereeuwigd in carnavalsmuseum I 26 ZEEUWS-VLAANDEREN MOBILITEIT 66 We moeten de klassieke oplossingen vergeten en duidelijke keuzes maken EP Dat de verhoging binnen de per ken blijft, is te danken aan de in grijpende bezuinigingsoperatie die bij waterschap Scheldestro- men gaande is. Daarbij is vooral het mes gezet in de eigen organi satie, met onder meer het schrap pen van 45 arbeidsplaatsen, het in krimpen van het wagenpark, het uitbesteden van werkzaamheden en het verhuren van een deel van de kantoren in Middelburg en Vlissingen aan externe partijen. Zo kunnen financiële tegenvallers worden opgevangen, zoals de fi nanciering van de volgende fase dijkversterkingsprojecten, de ver hoging van het btw-tarief en het wegvallen van zowel de dividend uitkering van de Nederlandse Wa- terschapsbank als de bijdrage voor de muskusrattenbestrijding. Samen gaat het om acht miljoen euro per jaar, wat tot onevenre dige stijgingen van de tarieven zou leiden. Door tijdig in te grij pen is dat niet nodig, zegt dage- TERNEUZEN - Vier Zeeuwse kunste naars exposeren tot 14 december werk in het Centrum voor Jonge Kunst (CJK) aan de Kasteeldreef in Mariakerke (Gent). De exposi tie onder de titel Mistaken for Strangers wordt gehouden in het kader van een culturele uitwisse ling tussen Gent en Zeeland. De opening werd vrijdagavond ver richt door schepen Christophe REFIOAGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 11 NOVEMBER lijks bestuurder Denis Steijaert. „We hebben gesneden in eigen vlees, een proces dat vorig jaar al in gang gezet. Daar plukken we nu de revenuen van." Met een verhoging van bijna twee procent van de belastingen blijft Scheldestromen in dé buurt van de afgesproken stijging met de in flatiecorrectie. „Ik denk dat dat heel netjes is", zegt Steijaert. Of dat ook na 2015 lukt, is de vraag. De jongste prognoses laten zien dat de lasten van het schap de komende jaren fors stijgen, ruim boven de twee procent per jaar. Dat maakt het steeds lastiger om de stijging van de tarieven te matigen. Een alternatief is het be perken van de ambities op het ge bied van investeringen, bijvoor beeld door die in een lager tempo uit te voeren. „Die discussie gaan we zeker krij gen", voorspelt Steijaert. De beslis sing is uiteindelijk aan het nieu we bestuur, dat aantreedt na de verkiezingen van 18 maart 2015. „De nieuwe algemene vergade ring moet het ambitieniveau bepa len. Als we het huidige niveau wil len vasthouden, zal er op het ge bied van de tarieven wellicht een stapje extra moeten worden ge daan." Voor schepen Filip Watteeuw (Groen) was het een harte- wens: een ingrijpende plan om de verkeersproblematiek in één klap op te lossen. Het Mobiliteitsplan lost heel veel op. GENT - Wie Gent wel eens be zoekt, stuit op straten waar dage lijks een verkeerschaos heerst. Trams lopen vast, bussen, auto's en vrachtwagens staan in lange fi les en daartussen slalommen fiet sers. Het leidt tot levensgevaarlij ke situaties. Jaren geleden, in 1997, is een eerste poging ge waagd de verkeersknopen te ont warren, maar dat lukte maar deels. Een deel van het stadscen trum werd verkeersluw en bood alleen nog maar ruimte aan trams, bussen, voetgangers en fiet sers. Maar buiten dat luwe gedeel te bleef het chaos troef. De Gentenaren bleven zich tot nu toe hardnekkig met de auto ver plaatsen. Het toenmalige plan werd als historisch bestempeld, maar uiteindelijk was een veel harder ingrijpen onvermijdelijk. Dat gaat nu gebeuren. Schepen Watteeuw stelde vlak na zijn aan treden vast dat het aantal auto's in Gent in tien jaar tijd spectacu lair is gegroeid: met maar liefst 17.000. En aangezien het inwoner tal van de stad nog jaarlijks flink in de lift zit, wordt de situatie al leen maar nijpender. Deskundi gen berekenden, volgens Het Nieuwsblad, dat in Gent dagelijks 650.000 verplaatsingen plaatsvin den: 54 procent met de auto, 22 procent met de fiets en 14 procent te voet. Watteeuw vindt het de hoogste tijd de problemen rigoureus aan te pakken ten behoeve van de leef baarheid, de veiligheid en de luchtkwaliteit. De voetgangers en Peeters van Gent en wethouder Frank Deij van Terneuzen. De deelnemende kunstenaars zijn Anjes Adriaansens, Johnny Bee- rens, Bert Begijn en Johan Klein. De laatste twee namen ook deel aan de eerste uitwisseling, in 1999. De opening van het Stede lijk Museum voor Actuele Kunst (SMAK) voel toen samen met de start van het CJK. de fietsers krijgen nog meer ruim te, de auto wordt verder terugge drongen. Het mobiliteitsplan pakt alle hui dige rijroutes aan. Het betekent voor de automobilist een comple te revolutie. De binnenstad is nog wel te bereiken, maar de rijrichtin gen veranderen volledig. Niets is straks nog wat het was en auto mobilisten zullen vooraf heel goed moeten nadenken hoe ze de stad het beste kunnen bereiken. Bovendien wordt het hele stads centrum een 30-kilometerzone. Het doorgaand verkeer wordt zo veel mogelijk geweerd. Het wordt verbannen naar de stadsring en dat is ook meteen het probleem. De ring is op dit moment al over vol. De schepen van infrastruc tuur droomt van een stad, die in pakweg 2025 wordt gedomineerd door fietsers. Er komt een 'stadsre- gionaal fietsrouteconcept' dat voorziet in extra publieke fietspar- kings, een betere bewegwijzering en zelfs de oprichting van het Huis van de Fiets, waar de stad fietsers alle mogelijke dienstverle ning aanbiedt. Watteeuw wil in 2016 beginnen met de invoering. En in 2030 moet alles zijn zoals het nu be schreven staat. Het project heet immers Mobiliteitsplan 2030. De schepen: „We moeten de klas sieke oplossingen vergeten en nu hele duidelijke keuzes maken. Het plan is heel ambitieus, maar volgens mij wel degelijk haal baar." Hij voegt er fijntjes aan toe: Gent wil geen tweede Antwer pen worden. Antwerpen staat im mers in de filetop tien van Euro pa. Gent zal dat niet gebeuren. Prins Kloris I (René van Heese) leidde zijn 'troepen' 11 november 1959 naar Walsoorden. Hij was in gezelschap van zes raadsleden, vier narren en de koetsier van de diligence waarin ze reden. In het tolhuis in Walsoorden hielden ze het carnaval ten doop. Het waaide hard. Koninklijke Harmonie Sint Cecilia liet zich niet kennen en blies er even hard tegenin. Nu, november 2014, bestaat het leutfeest dus 55 jaar. Dit veelvoud van het zottengetal 11 staat te boek als een jubileum. „Als carna valsbolwerk van Zeeuws-Vlaande ren moeten we dit met veel ver toon vieren", zegt secretaris Stan- ny van Mieghem van De Klooria nen. „Op de elfde van de elfde (vandaag, red) openen we in het voormalig winkelpand aan het Hof te Zandeplein het carnavals museum '55 jaar De Kloorianen'. De geschiedenis van het Kloosters carnaval wordt er uitge beeld met onder meer film, een fotogalerij en kleding. Het mu seum zal ook nog de komende weekenden te bezoeken zijn." Het jubileum wordt zaterdag uit bundig gevierd in zaal De Linde, 's Middags is er een reünie voor oud-leden, 's Avonds barst een groot carnavalsbal los met onder anderen twaalf raden van elf uit de streek, wagenbouwgroepen en feestneuzen uit het Kloorianen- rijk. DJ Eric en de Dorini's treden op. Half februari 2015 wacht de ju bileum-carnavalsviering. MIDDELBURG - De Zeeuwse water schapsbelastingen gaan volgend jaar met gemiddeld bijna twee pro cent omhoog. Voor een door snee-gezin komt dat neer op een lastenstijging van tussen de vier en acht euro. AXEL - De Holle, 9.30 uur: Wandelen; 10.00 uur: Computeren; 13.30 uur: Yoga, strijkhulp, Nia; 14.30 uur: Koersbal; 't Kas teeltje, 13.30 uur: Creatief; Gregoriuscen- trum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, aero bics; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbal; Oi Biotaria Veerplein, 18.00 uur: Taiji; 19.00 uur: Qigong; CLINGE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 16.30 uur: Seniorenkoor; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, gym; 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, vluchtelingenwerk, computeren; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten, computeren; 19.00 uur; Bridge; De Korenmarkt, 10.00 uur: Kaartjes maken;12.00 uur: Samen eten; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentraining; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 9.30 uur: Modeshow en verkoop; 10.00 uur: Bibliotheek; 14.00 uur: Biljarten, sjoelen, welfare; Rozenhof, 13.30 uur: Handwerk- middag Rode Kruis Kloosterzande NIEUWVLIET - Dorpshuis, 10.30 uur: Qi gong; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor, computeren; 14.00 uur: Jeu de boules; 14.45 uur: Sjoelen; 20.30 uur: Grego riaans koor; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, handwerken, soos; De Kameleon, 10.00 uur: Op verhaal ko men; 14.00 uur: Dames hobbyclub; 18.30 uur: Wegwijs in geloof; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; IJZENDIJKE - Zaal 24, 13.30 uur: Taiji; 14.30 uur: Qigong; ZUIDDORPE - Soka Plus, 14.00 uur: Kof- fiemiddag. Verkeersknoop Gent ontrafeld door Wout Bareman 1 Nu nog moeten fietsers vaak halsbrekende toeren uithalen in het stroppen de verkeer. Filip Watteeuw, schepen door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - De elfde van de elfde in 1959 gebeurde het, in Walsoorden. Hét carnavalscomité van Kloosterzande, De Kloorianen, zag het levenslicht. Het stormde, zoals het sinds die tijd elk jaar met carnaval 'stormt' in Kloosterzande. En ook komend weekend zal het stuiven, als De Kloorianen het 55-jarig jubileum vieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66