Ledverlichting maakt opmars in Borsele Kunstmestproducent in Sas van Cent breidt uit Nieuw gemaal verlost omgeving Schore van onderlopende polders DELSCHER. 24 BEVELANDEN en THOLEN DAG VAN DE MANTELZORG Een pluim, verhalenwedstrijd of bosje bloemen. De Dag van de Mantelzorg kende vele vormen. De zorger voor het voetlicht. Herdenking bevrijding Vlissingen 2 Etro 10% 20% 30% 40% 50% Van de 4400 armaturen is vol gend jaar tien procent voorzien van ledverlichting. Dat zijn dus 440 masten, maakte wethouder Kees Weststrate gisteren bekend. „Het Energieakkoord schrijft voor dat gemeenten moeten besparen op de energierekening. In Borsele zijn we echter al jaren bezig met duurzame openbare verlichting. In feite loopt het Energieakkoord dus achter op ons beleid." Want van de 4400 armaturen is al zeventig procent voorzien van duurzame verlichting. Dat zijn spaarlampen (65 procent) en led verlichting (vijf procent). Van de laatste categorie komt daar vol gend jaar dus nog eens vijf pro cent bij. Verlichting die is afgeschreven wordt vervangen door ledverlich ting. „De toekomst is ledverlich ting. Deze lampen gaan twintig jaar mee zonder preventieve ver vanging en vergen geen onder houd. Een spaarlamp moet na drie jaar preventief worden ver vangen." De aanschaf van ledlampen is wel duurder, maar die gaan dus veel langer mee, wil de wethouder hiermee zeggen. De volgende stap is dimbare led verlichting. Dat gebeurt al in de Wilgenstraat in 's-Gravenpolder. De verlichting gaat om 18.00 uur aan maar wordt na 23.00 uur tot vijftig procent van de lichtcapaci- teit gedimd. Dat bespaart energie. Daarnaast zorgt dit volgens West strate voor een veel rustiger straat beeld. „In veel gevallen gaat de verlichting na 23.00 uur om en om uit. Dan staat nog maar de helft van de straatverlichting aan. De dimbare ledverlichting verbe tert ook de sociale veiligheid. Ook heb je met ledverlichting geen strooilicht zoals met traditionele verlichting. Die lampen schijnen dus niet bij iemand de woonka mer in." Ook steeds meer provinciale we gen worden voorzien van ledver lichting. Zo wordt de hele nieuwe Sloeweg voorzien van led-techno logie. Rosier, dat tot 2009 ZuidChemie heette, ging juni 2013 grotendeels in andere handen over. Het Fran se olieconcern Total verkocht het merendeel van de aandelen in het bedrijf, bijna 80 procent, aan Bo- realis. Borealis mag niet zo be kend zijn, het is wel een flinke speler in de chemie met 6400 me dewerkers en actief in meer dan 120 landen. Eigenaren van Borea lis zijn: de International Petro leum Investment Company in Abu Dhabi en het Oostenrijkse olie- en gasbedrijf OMV. Borealis kocht Rosier in 2013 om groei te realiseren. Met de giste ren bekend gemaakte plannen laat het concern zien daar serieus werk van te maken. Dat geldt ook voor de productielocatie van Ros ier in Moustier, in Wallonië. Het bedrijf heeft zich ambitieuze doelen gesteld tot 2017. Zo wil het de productiecapaciteit in beide fi lialen met ruim een derde verho gen. In Sas van Gent heeft Rosier 115 medewerkers, in Moustier 130. Van Haelst kan nog niet zeggen hoe sterk het personeelsbestand zal groeien, in elk geval niet zo sterk als de productiecapaciteit. „Maar", geeft zij aan, „we hebben momenteel in elk geval al zes va catures." Lilianne Schoonen, bestuurder bij FNV Bondgenoten, juicht de in vesteringen toe. Zij heeft vertrou wen in de nieuwe eigenaren. VLISSINGEN - Vele honderden Zeeuwse mantelzorgers stonden gisteren in het zonnetje tijdens de Dag van de Mantelzorg. The ma dit jaar was Verhalen Vertel len. Zo werden op Walcheren 660 Pluimen per post bezorgd en kre gen op Schouwen-Duiveland ruim vierhonderd mantelzorgers bloemen. Op de Bevelanden vin den de hele maand activiteiten plaats om mantelzorgers een hart onder de riem te steken. De welzijnswethouders van de drie Walcherse gemeenten gin gen gisteren de boer op, per bieb- bus. Eenieder kon hen vragen stel len over zorg en ondersteuning. Na een wat moeizame, koude start in Vlissingen, trok het gezel schap via Middelburg naar Dom burg. Veel vragenstellers uitten hun bezorgdheid over de verande ringen in de zorg volgend jaar. Maar ook praktische zaken als 'wat doet een mantelzorger', 'wel ke ondersteuning kan ik krijgen van de gemeente' en 'hoe kan ik mijn zorgtaken wat verlichten' passeerden de revue. Stichting Manteling begeleidt Walcherse mantelzorgers en vrij willigers. De stichting wilde dit jaar extra aandacht voor jonge mantelzorger van 12 tot 18 jaar. Een vergeten groep volgens de Stichting. Zij organiseerde een verhalenwedstrijd voor die jonge doelgroep. Dat leverde 32 vaak aan grijpende verhalen op. Inmiddels zijn uit die inzendingen negen verhalen genomineerd. Vrijdag middag is de prijsuitreiking in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Dan wordende drie prijswinnaars bekendgemaakt. De Stichting Manteling liet ver der bij 660 mantelzorgers een ca deautje, een Pluim op de hoed, be zorgen. Conny Prins van Mante ling: „Geen bloemen, maar een ca deautje. De mantelzorger kan hier- Het is voor mantelzorgers fijn om met lotgenoten te praten en tips uit te wisselen mee bij de Drukkery of bij boek handel 't Spui zelf kiezen wat hij of zij wil." Op de Bevelanden en Tholen kan beter worden gesproken over de 'Maand van de Mantelzorg', want lang niet overal werden mantel zorgers gisteren in het zonnetje gezet. Zo worden ze in de gemeen te Borsele op 20 november ver wend met een gezellige dag in Berkenshof s Tropical Zoo in Kwa- dendamme. Vijftig mensen heb ben zich al aangemeld, maar meer mantelzorgers zijn welkom. In dien nodig wordt vervangende zorg geregeld. „Het is altijd een heel geslaagde dag", zegt Mariëtte Platschorre van het organiserende vrijwilligershuis. „Niet alleen van wege de gezelligheid, maar ook omdat het voor mantelzorgers fijn is om met lotgenoten te spre ken. Er worden altijd veel tips uit gewisseld." Ook op Noord-Beveland worden de mantelzorgers volgende week in het zonnetje gezet. Daar vindt dan de jaarlijkse avond voor vrij willigers en mantelzorgers plaats. „Dit doen we voor de vijfde keer", zegt Annelies Kempe. „Het is al tijd heel gezellig en druk." In Goes kregen ruim 300 mantel zorgers gisteren een geschenk mandje thuisbezorgd. Ongeveer evenzoveel mensqn in de gemeen te Tholen werden verwend met een tas vol presentjes. In Kapelle gingen wethouder Marco Kleppe en tientallen vrijwilligers vorige week al langs de deuren om man telzorgers een bloem te bezorgen. Reimerswaal nam 'zijn' mantel zorgers gisteren mee naar de Intra- tuin voor een high tea en het ma ken van een bloemstukje. Om dat op te lossen bouwt het waterschap Scheldestromen een nieuw gemaal, inclusief een vis- passage om de visstand ter plaatse op te krikken. Door de passage kunnen de vissen immers van en naar de Westerschelde zwem men. Het gemaal vergt een investering van ruim 3,1 miljoen euro. Deze investering is volgens het dage lijks bestuur van het waterschap nodig, omdat uit het waterge biedsplan Maelstede-Dekker is ge bleken dat de laaggelegen gebie den onder water lopen bij extre me regenval. Met de bouw van het nieuwe ge maal wordt ook een belofte aan landbouworganisatie ZLTO inge lost. Deze organisatie vroeg in april 2012 aandacht voor een spoe dige bouw van dit gemaal. De wa teroverlast dateert namelijk al van af 1998. Via aanbesteding is een aanne mer gevonden die het nieuwe ge maal zowel ontwerpt als bouwt. De aannemer krijgt de regie, waar door het waterschap volgens het dagelijks bestuur veel kosten en personele inzet bespaart. Een definitief ontwerp wordt pas gemaakt na goedkeuring door de algemene vergadering van het wa terschap. Omdat het gemaal in de waterke ring buiten het stormseizoen ge bouwd moet worden, is sprake van een scherpe planning. In april volgend jaar dient de bouw te be ginnen om voor 1 oktober gereed te zijn. Het voorstel komt donderdag 4 de cember aan de orde tijdens de al gemene vergadering. OOST-SOUBURG - In de Open Ha- venkerk in Oost-Souburg wordt vrijdag stilgestaan bij de bevrij ding van Vlissingen, nu zeventig jaar geleden. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. Muzikale medewerking aan deze herdenking wordt verleend door diverse koren. Bovendien is er veel samenzang voorzien van be kende vaderlandse liederen. De toegang is vrij. Hogan Burberry ^B.Cucinelli i MaxMara W Escada Tod's WINKEL MAKE-OVER Verbouwingsopruiming e.v.a/ Grote Markt 11 -13 Goes www.delscher.nl door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Ledverlichting maakt een opmars in de Borselse dorpen. SAS VAN GENT - Kunstmestprodu- cent Rosier in Sas van Gent breidt de productiecapaciteit de komen de jaren fors uit, wat ook extra werkgelegenheid met zich mee brengt. Het personeel is gistermid dag hierover geïnformeerd. Bloemen en cadeaus voor mantelzorger door Rob Paardekam en Annemarie Zevenbergen Mariëtte Platschorre door Frank van Cooten SCHORE - De omgeving van Schore raakt eindelijk verlost van forse wa teroverlast. Vooral de laaggelegen gebieden staan door forse regenval regelmatig onder water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52