Gemeenten doen te weinig voor arme kinderen Tweedeling Justitie eist vier jaar cel tegen man voor oplichten en witwassen Rechtbank gewraakt in grote oplichtingszaak ZEELAND 23 Jeugdbrandweer gaat strijd aan commentaar VLISSINGEN - Naar schatting 8500 Zeeuwse kinderen groeien op in armoede. En het worden er steeds meer. Zeeuwse^ gemeenten moe ten meer doen om te zorgen dat deze kinderen normaal mee kun nen doen in de maatschappij. De Kinderombudsman adviseer de gemeenten vorig jaar om een zogeheten kindpakket in te voe ren. Daarin wordt geregeld dat kinderen een zwemdiploma kun nen halen, naar de sportclub of muziekvereniging kunnen, of een boek kunnen lenen bij de biblio theek. Maar nu blijkt dat de Zeeuwse gemeenten nog weinig ondernomen hebben om hun ar moedebeleid spéciaal op kinderen te richten. Althans, bij de Kinder ombudsman zijn geen voorbeel den bekend van Zeeuwse gemeen ten die hiermee aan de slag ge gaan zijn. „Wij zien bij andere ge meenten dat organisaties langs el kaar heen werken. En soms héb ben gemeenten wel voorzienin gen, maar zijn ze niet bekend bij de inwoners", zegt beleidsadvi- seur Cato Oosterwijk van de Kin derombudsman. Zij houdt op 17 november een presentatie over het kindpakket tijdens een confe rentie over kinderen in armoede, georganiseerd door het Zeeuwse armoedeplatform Splinter. De Kinderombudsman opende vo rig jaar gedurende enkele weken een meldpunt voor kinderen. Uit de reacties bleek dat veel kinde ren lijden onder het leven in ar moede. Ze krijgen bijvoorbeeld geen warme maaltijd of nieuwe kleren of schoenen als dat nodig is. Kinderen vinden het belang rijk om 'erbij te horen'. Arm zijn betekent dat er geen geld is voor activiteiten waar andere kinderen wel aan mee doen. Of dat je moe der zegt: 'Ga jij maar daar spelen, want er is geen limonade in huis.' Oosterwijk: „Kinderen merken dat hun ouders geldzorgen heb ben. Ze regelen een bijbaantje en betalen mee aan de vaste lasten. Of ze kiezen een andere oplei ding dan ze eigenlijk willen, van wege de reiskosten." Duizenden Zeeuwse kinderen groeien op in armoede. En het aantal neemt ge staag toe. De Kinderombuds man heeft de gemeenten ge vraagd om de gezinnen te on dersteunen met een zogeheten kindpakket. Maar de Zeeuwse gemeenten laten het afweten, constateert de Kinderombuds man. Dat is begrijpelijk, want de gemeenten hebben moeite om hun begroting op orde te krijgen, terwijl ze juist nu wor den opgezadeld met veel extra taken. Toch is het belangrijk om een al te nadrukkelijke tweedeling tussen arm en rijk te voorkomen. Elk kind moet beschikken over zaken als goe de kleding, een bibliotheekpas en zwemlessen. Overigens ligt er niet alleen een taak voor ge meenten. Ook andere betrokke nen, zoals scholen en sportver enigingen, kunnen een steen tje bijdragen. Bijvoorbeeld door niet van iedereen gelijke financiële bijdragen te vragen. Voor de ontwikkeling van het kind is die extra aandacht en ondersteuning essentieel. GOES - Het Jeugdbrandweerteam in Goes houdt zaterdag een wed strijd voor alle Zeeuwse jeugd- brandweerleden. Het gaat om de Onderlinge Vaardigheidstoets 2014. Het programma begint om 8.30 uur en eindigt om 17.00 uur. Waar de wedstrijden worden ge houden is geheim. Publiek dat zich meldt bij de brandweerkazer ne aan de Oranjeweg, krijgt een wedstrijdschema en de juiste plek te horen. Ook de deelnemers zelf krijgen zaterdag te horen wat hun opdrachten zijn en waar ze die moeten uitvoeren. Er doen acht tien Zeeuwse teams mee. Het Vlaamse Stekene dat een vriend schappelijke band heeft met de Zeeuwse ploegen, doet ook mee. De zaak tegen de hoofdverdachte in deze zaak, de 45-jarige Samuel I. uit Capelle aan den IJssel, wordt later behandeld. In zijn geval werd de rechtbank door de advo caat gewraakt. S. verkeerde in fi nanciële problemen en I. wist wel een oplossing, waarin de Rabo bank ongewild een belangrijke rol speelde. „De Rabo is een coöperatie en het ene kantoor heeft geen benul wat het andere kantoor doet", verklaarde S. Het systeem van de bende was van een kinderlijke eenvoud. I. zocht een adres uit en zorgde voor vervalste paspoorten of - rij bewijzen als een identificatie werd gevraagd. Een van de 'cluble den' belde de bank om een nieu we bankpas te vragen, want die was afgebroken of verloren. Ver volgens ging er iemand, in dit ge val dus S. bij de woning van het slachtoffer posten en wachtte de postbode op. De post en bankpas werd in ontvangst genomen, het wachten was op de pincode en'de rekening kon worden geplunderd. Een Goesenaar raakte 26.000 euro kwijt, iemand uit Roosendaal mistte ineens 86.000 euro en een inwoner van Woensdrecht zag zijn bankrekening met 172.000 eu ro slinken. De 'clubleden' staan nu terecht voor oplichting, wit wassen en deelname aan een cri minele organisatie. De bank heeft vrijwel alle gedupeerden schade loos gesteld en een claim van 647-377 euro bij de verdachten neergelegd. In deze zaak moeten nog vijftien mensen terecht staan. Uitspraak 11 december. De 45-jarige Samuel I. uit Capelle aan den IJssel moest zich gisteren voor de Middelburgse rechtbank verantwoorden voor grootscheep se oplichting en het plunderen van ettelijke bankrekeningen. Al leen, zijn cliënt - hoofdverdachte I. - was niet verschenen. Waar hij uithing, wist niemand. Wel was bekend dat I. ongewenst vreemde ling was verklaard. Hij was óf te rug naar Nigeria, óf het land uitge zet. Verder wist de advocaat op 22 juli al dat de zaak gisteren zou die nen. Als de advocaat het weet, had zijn cliënt het ook kunnen en moeten weten vond de officier van justitie. Hij wilde de zaak ge woon behandelen. „Nee", vond zijn advocaat. Het Openbaar Mi nisterie had ervoor moeten zor gen dat I. voor het hekje stond. De rechtbank gaf de officier ge lijk, waarop de raadsman de recht bank wegens vooringenomenheid wraakte. Wanneer de wrakingska mer tot een oordeel komt en wan neer de zaak tegen I. alsnog door dezelfde of andere rechters wordt behandeld is niet bekend. DINSDAG 11 NOVEMBER 2014 Kinderen die in armoede leven, weten al jong: geld kun je maar één keer uitgeven, foto Hollandse Hoogte/Roel Burgier door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Voor zijn aandeel in een grootscheepse oplichtingzaak waar bankrekeningen voor bijna ne gen ton werden geplunderd is gis teren in Middelburg tegen de 45-ja- rige Ronald S. uit Delft een gevan genisstraf van vier jaar waarvan een jaar voorwaardelijk en toezicht door de reclassering geëist. MIDDELBURG - Door de rechtbank te wraken is het de Haagse advo caat A. van Duijne Strobosch giste ren gelukt een aardige schep zand in de machine te strooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51