Aan de lijn 4 GEZOND niets meer schelen.' Dat het fout gaat, komt doordat ze aan het eind van de dag zo zijn uitgehon gerd en uitgeput dat hun wils kracht om al die verleidingen te weerstaan daardoor is verdwe nen. Lijngerichte eters denken alles met wilskracht te overwinnen. Maar net zoals spierkracht, neemt de wilskracht af als men li chamelijk of geestelijk moe is. Een verminderde wilskracht én honger is dan een funeste combi natie: er wordt gegeten en veel meer dan nodig is. De lijngerichte eters hebben met elkaar gemeen dat ze streng zijn voor zichzelf. Hiermee bedoel ik dat ze een te rigide dieetregime aanhouden. Na enkele dagen zijn lijngerichte eters zo hongerig, moe en geestelijk uitgeput, dat ze Lijngerichte eters denken aiies met wilskracht te overwinnen maar één oplossing kennen: eten. De enige echte oplossing voor hun probleem is: een flexibel eet- en beweegprogramma. Als u zich herkent in dit eetgedrag besteed dan specifiek aandacht aan drie Verplichte' maaltijden. Dus sla geen maaltijd over omdat u denkt zo beter af te vallen. Pas op met het gevaarlijke al- les-of-niets-denken. Bestrijd met name de onjuiste gedachte dat één foutje in het dieet de hele dag verpest. Het helpt als u gebruikmaakt van 'ALS-DAN-denken'. Bedenk een alternatief. Bijvoorbeeld: u neemt graag een kroketje op de terug weg naar huis en doet dat vaker dan goed voor u is. De verleiding wordt steeds groter. Denk dan: ALS ik in de verleiding kom DAN pak ik mijn smartphone en speel ik met mijn nieuwe app (niet tij dens het auto rijden). Of: ALS ik wil stoppen voor een kroket, DAN pak ik mijn appeltje uit mijn tas. Juist door uzelf dit bewust voor te nemen, vermindert u de kans op onbewust ongewenst gedrag (het snacken). Het leuke aan dit type eetgedrag is, dat als lijnge richte eters dit gedrag eenmaal herkennen, zij er zelf wat aan kunnen doen! Pijnbestrijding paste lang niet in de Nederlandse cultuur van thuis bevallen. Maar nu Nederlandse vrouwen steeds vaker in het ziekenhuis bevallen, hoort pijn niet meer automatisch bij een bevalling. Een ruggenprik is voor artsen de eerste keuze, maar er is meer mogelijk. Van pijnpomp en zelfhypnose tot waterinjecties. VOEDING Frank van Berkum In mijn vorige columns heb ik het gedrag van emo-eters en externe eters besproken. Ik vertelde u dat de emo-eter eet op basis van prikkels van bin nenuit. Hij of zij eet om nare ge voelens te compenseren. De exter ne eter eet op prikkels van bui ten, bijvoorbeeld omdat hij of zij eten ziet of ruikt. Denk aan de rookworst van de Hema. In de psychologie wordt nog een derde eettype beschreven en dat is de lijngerichte eter. Wat me iedere keer weer opvalt aan lijngerichte eters is dat zij ge obsedeerd zijn van afvallen en diëten. Ze zijn de hele dag bezig zo weinig mogelijk te eten en dan gaat het fout. Ze slaan door en eten dan veel te veel, onder het motto: 'het kan me nu toch Dr. Frank van Berkum is internist. Bevallen kan meevallen Foto Jiri Buller/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40