Dementie Voorlichting over prostaatkanker W\MÈ\K De fysiotherapeut GEZOND 3 12:0) schrikkelijke aan dementie, gelukkig heb ben de bewoners dat zelf niet door. De fami lie moet daarmee leren leven", vertelt Desi. Dan gaat een bewoonster op onderzoek uit. Ze duikt in de kamers van andere bewoners en komt met allerlei souvenirs terug. Desi: „Dat is zij is gaan doen toen ze dement werd; ze gaat er met ieders spulletjes van door. Gelukkig wordt ze niet boos als we de spullen dan weer teruggeven aan de recht matige eigenaar. Vaak weet ze dan zelf niet eens meer dat ze de spullen gepakt heeft." Desi gaat aan tafel zitten en neemt met een bewoonster de krant door. De vrouw begint te vertellen over haar jeugd. „Het is altijd mooi als bewoners over hun verleden vertel len, ze fleuren daar van op", zegt Desi. De vrouw ziet een kop in de krant staan '100 jaar en het beste geheugen'. „Oh dat haal ik misschien ook nog wel, nog maar negen jaar te gaan", zegt de vrouw vrolijk. De bewoners worden weer allemaal naar de tafel gebracht want het is lunchtijd. Een be woner tikt Desi aan: „Zuster, ik mag eigen lijk niet doorrijden want ik ben mijn papie ren vergeten." De man was vroeger vracht wagenchauffeur. „Meneer, ik heb uw papie- Dementie komt niet alleen voor bij ouderen. Nederland telt naar schatting 10.000 tot 15.000 mensen in de leeftijd van 25 tot 65 jaar die lijden aan een vorm van dementie. Symptomen van de ziekte, naast geheugenverlies, zijn bijvoorbeeld dat mensen een eenvoudigere woordkeuze maken, dat hun karakter ver andert en dat ze moeite krij gen met het verwerken van nieuwe informatie. Op dinsdag 11 en woensdag 26 november komt de Pro- staatKankerStichting naar het Admiraal de Ruyterzie- kenhuis in Zeeland. Eerst staan de ervaringsdes kundigen vandaag (11 novem ber) in Vlissingen van 08.30 tot 12.30 uur (route 55). Op 26 november zijn ze in Goes van 09.00 tot 16.00 uur (Centrale hal). Het doel van de voorlichting is het beantwoorden van vra gen van patiënten en hun naasten. Jaarlijks krijgen ongeveer 12.000 mannen in Nederland te horen dat zij prostaatkan ker hebben. Deze kanker soort komt grofweg in twee vormen voor: de levensbe dreigende vorm en prostaat kanker die waarschijnlijk nooit (ernstige) klachten zal veroorzaken. De diagnose prostaatkanker roept veel vragen op en zet al les in een ander daglicht, ook voor uw naasten. De ProstaatKankerStichting wilt u in deze moeilijke en onzekere periode bijstaan. De poli Urologie van het ADRZ heeft ervaringsdes kundigen gevraagd om vra gen te beantwoorden of pro blemen te bespreken met de Zeeuwse patiënt. Het ADRZ heeft het keur merk ontvangen voor goede zorg bij prostaatkanker. Het ziekenhuis voldoet volgens de Prostaat KankerStichting aan de nor men die de patiëntenvereni ging met de Nederlandse Fe deratie van Kankerpatiën ten-organisaties (NFK) heeft opgesteld. Volgende week in De Prak tijk, gaan we op bezoek bij Fysant Fysiotherapie in Zie- rikzee. De fysiotherapeuten helpen bij het herstel van het bewegingsapparaat. Jaco Vleeshouwer laat ons zien hoe de dag van een fysiothe rapeut eruitziet. Heeft u een vraag voor de fysiothera peut? Stuur een brief naar de ze krant, postbus 5046,4380 KA in Vlissingen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar gezond@wegenermail.nl on der vermelding van 'De Prak tijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vra gen. Het antwoord komt in de volgende editie van De Praktijk te staan. Sommige bewoners worden naar bed ge bracht om een middagdutje te doen, andere gaan lezen of kijken televisie. In die tijd be reiden de verzorgenden het eten voor en vermaken ze de ouderen. Er is ook een acti viteitenbegeleidster die de ouderen mee op pad neemt. Zij bedenkt voor ieder wat wils zodat de dagen voor de ouderen afwisse lend zijn. Om 15.00 is het doorgaans weer koffietijd in het Mispelblomhof en om 17.00 zit iedereen klaar voor het eten. Dan wordt Desi afgelost door een collega. „Ik draai mor gen nachtdienst dus nu even uitrusten." ren in orde gebracht voor u, u heeft toestem ming om door te rijden", zegt Desi. „Oh wat fijn", grinnikt hij. Desi: „Het bedrijf dat bij ons de rolstoelen levert, ziet af met deze man. Hij gebruikt de rem van zijn stoel al tijd als versnellingspook waardoor zijn rol stoel vaak vervangen moet worden. Dat maakt het werk mooi, elke dag is anders. Je krijgt heel veel mooie verhalen te horen en je ziet dat de bewoners echt waarderen dat je voor ze zorgt. Die blik in hun ogen is hart verwarmend en daar doe "je het voor." DINSDAG 11 NOVEMBER 2014 Desi Jakobsen trakteert een bewoonster van het Mispelblomhof op een koekje bij de kof fie. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39