vitaal Mijn haar is mijn al les. Dat moet goed zitten, anders ga ik de deur niet uit. Na het opstaan, ik slaap half zittend en heb hierdoor rugklachten, ben ik uren bezig met mijn kapsel. Ik sta daarom vroeg op om op tijd op mijn werk te zijn. Het is zelfs zo erg dat ik de begrafenis van mijn vader heb moe ten missen, omdat het niet lukte met mijn haar." Liesbeth lansen heeft bdd, ofwel body dysmorflc disorder. Zij lijdt aan ingebeelde lelijk heid. Andere pa tiënten met de zelfde aandoe ning staren zich blind op vermeen de flaporen, een te grote neus, te veel gezichtshaar of een te ro de huid die ze bedekken onder een dikke laag make-up. „Bdd is een ernstige psychia trische aandoening in de categorie obses sief compulsieve stoornissen. Patiënten zijn overtuigd van hun lelijke uiterlijk, ter wijl er geen of nauwelijks een zichtbare af wijking is te zien. Toch kunnen ze aan niets anders denken", zegt psychiater Nien- ke Vulink van het AMC te Amsterdam. Er is nog weinig onderzoek gedaan naar de ze ziekte, die al in 1891 werd beschreven door de Italiaanse arts Enrico Morselli, die het dysmorfobie noemde. Pas sinds 2004 is de ziekte officieel erkend en opgenomen in de DSM, het handboek van de psychiatrie. Vulink: „De oorzaak is niet precies bekend. Maar net als andere dwangstoornissen, zo als smetvrees, is het grotendeels bepaald door genetische aanleg. Dat is aangetoond in familiestudies. Je wordt er als het ware mee geboren. Een deel van de patiënten heeft een trauma meegemaakt in zijn of haar jeugd, zoals pesten." De zeldzame ziekte komt bij 1 a 2 procent van de bevolking voor. De diagnose is las tig te stellen. Meestal gaan patiënten eerst naar een dermatoloog, kaakchirurg of plas tisch chirurg. Vulink heeft aangetoond dat tussen de 8 en 10 procent van de mensen die deze poliklinieken bezoeken eigenlijk bdd hebben. „Samen met een dermatoloog zie ik eens in de twee weken een hele mid dag patiënten die bijvoorbeeld veelvuldig en dwangmatig aan hun huid pulken, ha ren uittrekken of ernstig beperkt zijn door een lichte huidafwijking. Allemaal klach ten die eigenlijk psychiatrisch van aard zijn. Wij kunnen dan zeggen dat ze op de verkeerde afdeling zitten. We leggen hen de diagnose uit en overtuigen hen in be handeling te komen voor een van hun dwangmatige handelingen op de afdeling psychiatrie." Bdd komt evenveel voor bij vrouwen als bij mannen. Maar vrouwen zoeken eerder hulp en zijn eerder geneigd om naar de dokter te gaan, stelt Vulink. Er komen steeds meer patiënten bij, onder wie ook jonge kinderen. „Mensen worden zich steeds meer bewust van hun uiterlijk, mede door tv-programma's als Extreme Ma keover en Holland's Next Top Model. We kun nen niet aantonen dat blootstelling aan mooie modellen leidt tot bdd. Wel is bewe zen dat vrouwen en mannen zichzelf nadat ze een half uur lang afbeeldingen van mo dellen zien negatiever beoordelen dan er voor. Maar dat geldt alleen voor mensen die onzeker zijn of een negatief zelfbeeld hebben. Opmerkelijk is verder dat een vijf de van de mensen met bdd iets doet met kunst en esthetiek. Ze hebben een speciale aanleg voor waardering van schoonheid." Ook komt er steeds meer zicht op wat er mis gaat in de hersenen. Hersenscans to nen verminderde activiteit in de achterste hersenschors aan en overactiviteit in de lin kerhersenhelft. „Mensen met bdd kijken vooral naar details. Dat is ook aangetoond met oogbewegingen. Zij kijken bijvoor beeld voortdurend naar de neus of het haar op portretfoto's en zien niet het hele ge zicht, zoals wij. Deze focus op details en niet naar het geheel kijken, past bij de af wijkingen die op hersencans worden ge zien." Belangrijk onderdeel van de therapie Denken dat je lelijk bent, terwijl je er normaal uitziet. Body dysmorfic disorder is een psychiatrische ziekte die onder meer in het AMC wordt behandeld. „Ik heb de begrafenis van mijn vader moe ten missen, omdat het niet luk te met mijn haar." is dat de patiënt moet leren naar het geheel te kijken en niet te focussen op kleine de tails. Ook moet hij of zij opnieuw leren in de spiegel te kijken zonder negatieve emo ties. „De therapie begint altijd met antide pressiva, in hoge dosis om de angst en ob sessief gedrag te verminderen. Vaak zijn ze er zo ernstig aan toe dat ze zelfmoord over wegen. Vooral de reactie van hun omge ving, zo van stel je niet aan joh, je bent toch hartstikke mooi, is moeilijk te verdra gen. Juist dat onbegrip maakt hen wanho pig. Het kan leiden tot sociaal isolement. Twee derde heeft een doodswens en de helft doet een poging". Maar een goede therapie is mogelijk, aldus Vulink. In het AMC doen ze als enige in de wereld, na medicatie, aan groepsbehande ling. Vanuit heel Nederland en België ko men bdd-patiënten naar Amsterdam. In vier maanden tijd komen groepen van acht patiënten twee dagen per week bij elkaar. „Ze kunnen elkaar zien en adviezen geven. Dat heeft een versterkend en heilzaam ef fect. Ze zien hoe andere patiënten ermee omgaan. Dit resulteert in een sterke afna me van de bdd-klachten. De ziekte blijft wel een chronische aandoening. Wat de pa tiënt heeft geleerd, moet hij blijven doen. Echt genezen, doet hooguit 10 procent." ;c Dinsdag 11 NOVEMBER 2014 Gezond Helpende hand op oudedag PAGINA 2 EN 3 De lelijkste van het land door Peter de Jaeger reageren? gezondheid@depersdienst.nl foto Thinkstock I bewerking DPd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37