Absentie van zwemmers in Doha is verontrustend 'Competitie oneerlijk door kunstgras' 30 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Jean-Julien Rojer verliest eerste dubbelpartij Skiester Vonn mogelijk eerder terug op piste Nog steeds is het Plan van Aanpak van de bondscoach van Oranje in mist gehuld. Vijf aanbevelingen. De teloorgang van het Nederland se mannenzwemmen is al enkele jaren gaande. Natuurlijk, in een klein land is altijd sprake van golf bewegingen. Exceptionele talen ten als Pieter van den Hoogen- band worden niet elke vijf jaar ge boren. Maar de beweging die sinds een jaar of zeven gaande is, heeft meer weg van een neer waartse spiraal. De laatste prestatie van wereldfor maat van een Nederlandse man dateert van maart 2007. Op de WK langebaan in Melbourne be haalde Van den Hoogenband een zilveren medaille. Sinds zijn af scheid in 2008 is er geen enkele zwemmer geweest die aanspraak mocht maken op de titel van kroonprins. Ja, heel even leek Sebastiaan Ver schuren hiervoor in aanmerking te komen na zijn sensationele op treden op de Olympische Spelen van Londen in 2012. Op de 100 me ter vrije slag greep hij op achthon derdste naast het brons. Maar de afgelopen twee jaar kon hij de ho ge verwachtingen niet waarma ken. Ook loeri Verlinden, Joost Re- ijns, Bastiaan Lijesen en Dion Dreesens slaagden er de laatste ja ren niet in stappen richting de mondiale subtop te zetten. Een verontrustend teken aan de wand was het WK langebaan van vorig jaar. Slechts drie mannen verschenen in Barcelona op het startblok. Alle drie strandden ze in de series. En op de EK korte- baan (Denemarken, 2013) en EK langebaan (Berlijn, 2014) konden de sprintmannen evenmin potten breken. In dit licht bezien is het niet ver rassend dat geen enkele zwem mer zich voor de WK kortbaan in Qatar wist te kwalificeren. Bescha mend is het wel. Bovendien kun nen de povere prestaties finan ciële consequenties hebben. Sport koepel NOCNSF maakte twee jaar geleden bekend de subsidiever strekking aan de zwembond voor de periode 2013-2016 aanzienlijk te verhogen: van één miljoen euro per jaar naar 1,6 miljoen. Het is de vraag of de sportkoepel dit beleid zal continueren. De hoop van zwemminnend Ne derland is gevestigd op enkele gro te talenten. Zo heeft het Eindho- vense topsportbad met Kyle Stolk (18) en Maarten Brzoskowski (19) twee groeibriljanten in huis. Maar het voert veel te ver om de druk van de natie op hun jonge schou ders te leggen. De tijd begint wel te dringen. Over ruim anderhalf jaar vinden de Olympische Spelen in Rio de Janeiro plaats. Het is al lang niet meer de vraag óf ons land een troonopvolger heeft voor 'VDH'. Op dit moment is de eerste priori teit ervoor zorgen dat er in Rio überhaupt Nederlandse zwem mers in actie komen. EEN NIEUWE AANVOERDER Vlak voor de beschamende neder laag in IJsland zette Robin van Persie een intrigerende foto op Twitter: zijn Oranje-shirt met nummer 9, met daarboven zijn aanvoerdersband. Het leek op een soort statement. Hij was toch de animator, de on betwiste leider? Maar Van Persie heeft de schijn steeds nadrukkelij ker tegen. Het was vice-captain Arjen Robben die tijdens het WK een vlammende preek hield voor de verlenging tegen Costa Rica, niet Van Persie. Het haantjesge vecht met Klaas-Jan Huntelaar over een niet gegeven bal was gê nant. De aanvoerder is voortdurend bij binnenbrandjes betrokken, ter wijl hij juist het teamproces zou moeten stimuleren. Een dolend elftal heeft een krachtige, duidelij ke hiërarchie nodig en niet een captain die onder het vergrootglas ligt. Hiddink moet de band aan Robben geven en kan daarmee Van Persie uitdagen om zich als een ware teamdenker te presente ren. Aan de vooravond van het laatste Wereldkampioenschap slaagde Louis van Gaal er op dezelfde wij ze in om het vuur in Wesley Sneij- der op te poken. EEN DOMINANTERE KAPITEIN Over leiderschap zijn hele biblio theken geschreven. Guus Hiddink zweert al zijn hele trainerscar rière bij een model waarin hij lo yale vertrouwelingen om zich heen verzamelt. Zij krijgen veel verantwoordelijkheid en doen het veldwerk, met Hiddink als een people's manager die de grote lijn bewaakt en spelers met zijn psychologische arsenaal probeert te prikkelen. Dat werkt goed, maar niet in tij den van crisis. Nu het Oran je-schip dreigt te kapseizen is een kapitein vereist die onverschrok ken op de brug staat en het roer stevig in handen neemt. Hiddink moet zich - met al zijn ervaring - veel nadrukkelijker laten gelden in plaats van alles rijkelijk te dele geren aan zijn assistenten. Op het veld, in de kleedkamer, voor de ca mera's. Wanneer zien we Guus Hiddink eens vol vuur langs de lijn? Als het tijdperk Van Gaal iets heeft aangetoond, dan is het dat deze spelersgroep het best functio neert onder strak, veeleisend regi me. HET PACT VAN NOORDWIJK De orde binnen het Nederlands elftal wordt al jaren bepaald door de oudere generatie. Arjen Rob ben, Robin van Persie, Wesley Sneijder, Nigel de Jong, in minde re mate Klaas-Jan Huntelaar. Per soonlijkheden in de nieuwe Oran je-lichting zijn uiterst schaars. De centurions (speler met honderd interlands) en bijna-centurions bepalen de toekomst van bonds coach Guus Hiddink. Maar kunnen ze het opbrengen om hun ego's ondergeschikt te maken en het oud zeer te begra ven? Hiddink moet dat niet af wachten en de dragende spelers in Huis ter Duin bij elkaar roepen om hun lot aan elkaar te verbin den. Noem het 't Pact van Noordwijk. Wie niet uitspreekt om zijn be sluiten onvoorwaardelijk te accep teren, moet afhaken. VERS BLOED Hoe lang mag Bruno Martins Indi nog spookrijden in de Oranje-de fensie? Wordt het niet tijd dat Klaas-Jan Huntelaar zijn kans krijgt als aanvalsleider? Waarom is Daley Blind al zoveel interlands onomstreden? De desastreuze resultaten dwin gen Hiddink om over een andere compositie van zijn elftal na te LONDEN - De voor Nederland uit komende tennisser Jean-Julien Rojer heeft met zijn Roemeense dubbelpartner Horia Tecau de eer ste partij op de ATP Finals in Lon den verloren. Het als vijfde ge plaatste duo verloor in een super tiebreak van de Oostenrijker Alexander Peya en de Braziliaan Bruno Soares: 3-6 6-3 10-12. In Londen komen de beste acht kop pels van de wereld in actie. Stanislav Wawrinka was in zijn eerste partij van het enkelspel van de World Tour Finals binnen een uur klaar met Tomas Berdych. De als vierde geplaatste Zwitser ver sloeg de Tsjech met 6-16-1. Voetbal op kunstgras is een we zenlijk ander spel dan voetbal op natuurlijk gras, vinden 41 van 54 ondervraagden. Een verbod haalt net geen meerderheid: 23 tegen 24 met zeven onthoudingen. Met name de traditionele topclubs (Ajax, Feyenoord, PSV) spreken zich uit tegen kunstgras, dat ook wordt gezien als slecht voor de concurrentiepositie met het bui tenland. „In de eredivisie moeten alle wed strijden op echt gras gespeeld wor den", zegt Mare Overmars, direc teur voetbalzaken van Ajax. Uiter aard gaan de zes clubs die op kunstgras spelen - ADO Den Haag, FC Dordrecht, PEC Zwolle, Heracles Almelo, Excelsior en SC Cambuur - niet mee in die ge dachtegang. Een kleine meerder heid (20 tegen 17) denkt dat de kans op blessures groter is op kunstgras. Een vooroordeel, meent Vitesse-trainer Peter Bosz. „Bij kunstgras is de ondergrond al tijd hetzelfde, dat is prettiger voor het lichaam." De KNVB voelt zich niet geroe pen om regels in te stellen een kunstmatige ondergrond te ver bieden. „Volgens de Fifa is kunst gras toegestaan", zegt de bond in een reactie. „Het is aan de clubs om te bepalen of zij kiezen voor kunstgras of natuurgras. Wij gaan er vanuit dat zij alle belangen meewegen, waaronder die van de spelers, trainers en supporters. Vanzelfsprekend staat het de clubs vrij om collectief te beslui ten dat er alleen gespeeld wordt op natuurgras." Engelse clubs stemden het toestaan van kunst gras op het derde en vierde ni veau donderdag met een nipte meerderheid weg. denken. Hij zal vers bloed in Oranje moeten pompen, al was het maar om nieuw elan te breng en. Jetro Willems, al weken in bloedvorm, verdient als linksback een rentree. Datzelfde geldt wellicht voor Jor- dy Clasie, op de positie van Nigel COPPER MOUNTAIN - Lindsey Vonn keert mogelijk eerder terug op de piste dan verwacht. De Ameri kaanse skiester herstelt boven ver wachting snel van haar tweede kruisbandblessure in korte tijd. „Wanneer mijn knie zich in dit tempo blijft verbeteren, kan ik vroeger terugkeren op de reu zenslalom dan gepland", zegt ze op de website van de Amerikaan se skifederatie. Vonn miste de Spe len in Sotsji doordat ze een band in haar rechterknie scheurde. Ze was net van een zelfde blessu re hersteld. De Amerikaanse wil de aanvankelijk begin december haar rentree te maken. ANALYSE door Natasja Weber EINDHOVEN - Zonder mannen aan boord vertrekt de Nederlandse zwemploeg eind deze maand naar Doha voor het WK in het 25 meter- bad. Het is een fiasco voor een zwemnatie als Nederland. De ab sentie van oranje-zwemmers op een groot toernooi komt echter niet geheel onverwachts. En dat is zorgwekkend. I Sebastiaan Verschuren presteerde sterk op de Spelen, maar viel daarna ver terug, foto Sander Chamid/VI Images Guus Hiddink wacht door Roel Wiche door Matthijs Keuning RIJSWIJK - Een meerderheid van de voetbalclubs uit de eredivisie vindt dat kunstgras de competitie oneer lijk maakt. Dat blijkt uit een enquê te die AD Sportwereld heeft gehou den onder de trainers, aanvoerders en keepers. Zes clubs in de eredivi sie spelen op een kunstmatige bo dem. Van de 54 ondervraagden zijn er 29 het eens met de stelling dat dat in de eredivisie tot competi tievervalsing leidt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30