I i i ZEELAND 29 F hebben we nadrukkelijk een programma opge zet om de relatie met de huisartsen te verbete ren, want de patiënt komt meestal via de huis arts bij ons. Verder proberen we met adverten ties ook de goede dingen te laten zien, zonder dat we direct willen zeggen: er is niets meer te verbeteren. Dat is een weg van lange adem." Een deel van 'jullie' patiënten is de afgelopen jaren naar Zeeuws-Vlaanderen uitgeweken. Is dat be grijpelijk? „Ik durf de stelling wel aan dat het qua zorg niet nodig is, maar als ik als patiënt drie keer een afspraak heb die wordt afgezegd - en dat is bij ons in het verleden voorgekomen - dan zou ik ook elders gaan zoeken. Ons uitdrukke lijke streven is de zaak weer zo goed te stroom lijnen, dat we langzamerhand de patiënten te rug kunnen krijgen." Ziet u Zorg Saam als concurrent of partner? „Het is niet óf concurrentie óf samenwerking. ZorgSaam heeft een andere oriëntatie, meer op België gericht. Op een aantal terreinen wer ken we prima samen. Natuurlijk, als een an der instituut een polikliniek in ons gebied opent, vinden wij dat niet'altijd leuk, maar dat komt overal voor. Dat er een beetje onder nemerschap in de zorg zit, vind ik op zich lo gisch, zeker als de patiënt daarbij gebaat is." Toch was jullie verontwaardiging over de Zorg Saam-kliniek in Middelburg groot. „Ik denk dat het voor een aantal mensen een wat onverwachte wending was, maar we heb ben intern ook gezegd: wij moeten zelf ons mieterse best doen. Wé kunnen heel veel ener gie stoppen in wat anderen doen, maar laten we nou eerst proberen het hier zo goed moge lijk te organiseren, zodat de patiënt eigenlijk geen reden heeft om naar een ander toe te gaan." Geldt dat ook voor de opkomst van zbc's, de zelf standige behandelcentra? „Een zbc is een veel kleinschaligere organisa tie, waar je veel makkelijker nieuwe werkwij zen en bedrijfsconcepten kunt omarmen dan in de grote moloch die een ziekenhuis vaak is. We zijn zelf ook aandeelhouder van een zbc. Maar er zijn ook zbc's die proberen de kren ten uit de pap te halen. Dat is meer het concur rerende vaarwater. Daar zijn we misschien niet blij mee, maar als de zorg voor de patiënt daarmee beter wordt, kan ik daar niet tegen zijn. Je moet in zo'n dunbevolkt gebied als Zeeland - en zeker bij een vergrijzende populatie, met ouderen die vaak meerdere ziektebeelden heb ben - wel oppassen dat de zorg niet te veel wordt versnipperd over verschillende partijen. Dan loop je het risico dat de zorg door het ijs zakt en je ten lange leste helemaal niets meer in de regio hebt." Kunnen we wat we nu aan medisch-specialisti- sche zorg hebben in Zeeland ook houden? „Dat vind ik moeilijk te zeggen, zeker nu de kwaliteitseisen op basis van volumecriteria steeds verder worden opgeschroefd. Concreet voorbeeld: als we nu tien aandoeningen moe ten hebben om aan het kwaliteitscriterium te voldoen en de norm gaat naar vijftien, of hon derd, dan zal je moeten accepteren dat het naar een groter instituut moet als je maar tien patiënten hebt. Ik voorzie dat voor een aantal aandoeningen het specifieke kunstje naar elders gaat. Dat is ook de reden dat we ons verbinden met ande re instituten. Als we het zelf niet mogen uit voeren, dat kunnen we het via een bevriende relatie laten doen, zodat de patiënt toch goed en snel wordt geholpen." Vindt u het een goede zaak dat de volumenormen steeds verder omhoog gaan? „Je kunt er niet omheen dat als je een ingreep honderd keer hebt gedaan, dat je het dan beter doet dan na tien keer. Daarom vind ik dat je, puur vanwege de kwaliteit voor de patiënt, die normen niet alleen moet accepteren maar ook zou moeten omarmen. Ik denk dat patiën ten, die ook steeds mondiger worden, erop staan dat ze de beste zorg krijgen, ook al balen ze misschien als een stekker dat het verder weg is dan twintig jaar terug. Zeker als het planbaar is en je tijd hebt om te kiezen en te reizen, is afstand ondergeschikt. Nabijheid is alleen een criterium bij acute zorg." Is het vervelend dat zoveel partijen zich bemoeien met de ziekenhuiszorg en over uw schouder meekij ken? „Ik heb het ervaren als een 'fact of life'. Ik snap de warme betrokkenheid van publiek en politiek wel: zij willen goede voorzieningen om zich heen hebben. Dit soort thema's lig gen heel dicht bij het hart. Waar ik me wel eens aan erger, is dat er soms een debat ont staat terwijl niet iedereen van de finesses op de hoogte is. Dan wordt er een soort wed strijd gespeeld die de inhoud geen goed doet. Wat het lastig maakt is dat in Zeeland vroeger alles vanuit een lokaal perspectief was georga niseerd. Nu word je door de ontwikkelingen gedwongen veel meer in regionaal of supra- regionaal belang te gaan denken. Ik kan me voorstellen dat niet iedereen dat even makke lijk kan. Maar voor het terugwinnen van het vertrouwen en het herstellen van het imago zou het goed zijn als het publiek beseft dat we misschien niet het oude terug kunnen breng en, maar dat we wel proberen zo veel mogelijk vast te houden, omdat je anders straks nóg ver der weg moet om de zorg te halen. Je zult over de lokale schaduw heen moeten springen wil je zaken in regionaal verband behouden. An ders gaat het überhaupt weg." Volgens de huidige planning is de nieuwbouw in Middelburg eind 2017 gereed. Hoe cruciaal is het dat die planning wordt gehaald? „Eén ding is zeker: op een gegeven moment moeten we weg uit het gebouw in Vlissingen, want dan wordt het niet alleen logistiek slecht maar ook onveilig om er zorg te leve ren. Ons volle streven is om, in dialoog met de huisartsen, een goede voorziening voor de laagcomplexe zorg op Walcheren te realiseren, zodat je er nog steeds negentig procent van de specialistische zorg kunt blijven aanbieden. We moeten nog aantal slagen om de arm hou den, maar het is niet alleen onze ambitie maar ook onze opdracht om dat te laten lukken, linksom of rechtsom. Als we een vette spaar pot hadden gehad en het uit eigen zak hadden kunnen financieren, had het er al gestaan." DINSDAG 11 NOVEMBER 2014 Huybert van Eek: „Dat er een beetje ondernemerschap in de zorg zit, vind ik op zich logisch, zeker als de patiënt daarbij gebaat is." foto's Lex de Meester mieterse best doen Huybert van Eek is sinds me dio 2010 werk zaam bij het Ad miraal De Ruy- ter Ziekenhuis. Eind dat jaar volgde hij Pie- ter Vierhout op als bestuurs voorzitter. Van Eek was eerder werk zaam bij onder meer Medisch Spectrum Twen te, Ziekenhuis Bernhoven en adviesbureau Berenschot. Van 2004 tot 2010 maakte hij deel uit van de raad van be stuur van zie kenhuis Brono- vo in Den Haag. Lange tijd vormde Van Eek de raad van bestuur van ADRZ samen met Bert Vos. Die trad vorig jaar terug. Ri- nus van Riel is sindsdien inte rim-lid. Op 1 de cember wordt hij opvolgd door Claudia Brandenburg. Komende donderdag in deze serie: Daan Rooij- mans van zorgverzekeraar CZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29