Producent kunstmest breidt fors uit Kenniswerf wil buiten schot blijven Herdenking bij bezuinigingen door de provincie vragen WALCHEREN 25 Vrijwilligers en psychiatrie Euphonia haalt eerste prijs 'Als ik niet hielp, zou ik me maar vervelen' 'Zolang het goed gaat, gaat het goed' 'Nee zeggen is soms lastig* VLISSINGEN - De afdeling Psychia trie van het ADRZ in Vlissingen heeft woensdag 12 november een thema-avond over vrijwilligers werk met en door mensen met psychiatrische aandoeningen. Coördinator Adriënne Borger van Manteling en vrijwilligers vertel len (19.15-21.15 uur). GOES - Het fanfareorkest van mu ziekvereniging Euphonia Goes heeft in Zaandam een eerste prijs behaald tijdens het KNMO-con- cours. In de eerste (hoogste) divi sie behaalde het orkest 87,83 pun ten onder leiding van dirigent Yves Wuyts. Door dit resultaat mag het orkest de komende vier jaar uit blijven komen in de hoog ste divisie van de KNMO. ZIERIKZEE - „Ontiegelijk mooi, dat ik een bloe metje heb gehad." Ko Saman (66) uit de Huijbertstraat in Zierik- zee verzorgt zijn 83-jarige moeder, die drie deuren verderop woont Om kwart over zes maakt hij ontbijt en ruimt hij het huis op. Om vijf uur 's middags maakt Ko het avondeten. Dat doet hij zeven dagen per week.Alleen als ze naar bed moet, komt er hulp van Allévo. De rest doe ik. Ik ga vaak tussendoor ook nog naar haar toe. Dat doe ik graag. Ik ben al vier jaar met pensioen. Als ik haar niet hielp, zou ik me maar vervelen." Toen Ko nog werkte, verzorgde hij zijn moeder ook al. „Ik denk zo'n jaar of zestien, zeventien. Eigenlijk sinds ze het aan het hart kreeg. Ze kan bijna niet lo pen en haar handen trillen. Ik woonde eerst in een flat aan de overkant, maar die is ge sloopt. Van de woningbouwvereniging kon ik een huis krijgen in Plan-west. Dat heb ik ge weigerd, want ik wilde bij haar in de buurt blijven. Ze wil niet naar een bejaardenhuis. Pas als ik zie dat ze een gevaar voor haar eigen gezondheid wordt, gaan we dat doen. En daar is ze het mee eens." WOLPHAARTSDIJK - „Wat hebben we nu?" Riet Dingemanse (75) is verbaasd als de Goese wet houder André van der Reest deze maandag middag voor de deur staat met een groot boe ket en geschenkmandje voor haar en haar man Bram (71). Ze zijn aangemeld voor het presentje van de gemeente door hun dochters Tanja (44) en Rianne (41). De zussen lijden al sinds hun kindertijd aan een zeldzame stof wisselingsziekte, die veel grote operaties en functiebeperkingen met zich meebrengt Hoe wel dus al lang volwassen, bieden hun ouders nog altijd volop hulp en zorg. „Voor hen is dat heel gewoon, maar wij vinden het heel bijzon der", zegt Tanja. Riet en Bram zijn zes jaar ge leden vanuit de polder naar het dorp ver huisd, om zo dicht mogelijk in de buurt van hun dochters te kunnen zijn. Tanja en Rianne hebben nog een jongere broer, Jan. Hij heeft de ziekte niet. Het gezin heeft zich al die jaren zo goed en zo kwaad als het ging aangepast aan de situatie. Rianne: „Het frustrerende is dat wij straks niet voor onze ouders kunnen zorgen." Vader Bram is daar nog niet mee be zig. „Zolang het goed gaat, gaat het goed." DOMBURG - Jan Muizelaar (55) uit Serooskerke) staat met een handvol informatiemateriaal in de biebbus bij het Domburgse verzorgings huis Simnia. Hij is samen met zijn zus al een paar jaar mantelzorger voor zijn moeder. „Zij woont in zorgcentrum Rustenburg in Middelburg. Precies in het midden voor ons. Ik woon in Serooskerke en mijn zus in Arne- muiden. Mijn zus en ik zorgen voor de bood schappen, haar administratie, bankzaken en al les wat verder nodig is. Ook gewoon even een praatje natuurlijk. Mijn moeder is nu 83 jaar. Ze woonde zelfstandig tot ze half juni vorig jaar na een val in het verzorgingshuis terecht kwam. We merken nu ook dat haar geheugen achteruit gaat." „Ze heeft af en toe wel de neiging flink beslag op ons te leggen. Dan is het soms lastig om nee te zeggen. Het is niet altijd even makke lijk om een goede balans te vinden. Mijn zus en ik kunnen daar wel goed over praten. Over praktische dingen, maar we kunnen ook onze gevoelens met elkaar delen. Mijn moeder zit nu sinds twee weken in een huiskamerpro ject Dat geeft wel verlichting voor ons." In een brief aan de Provinciale Sta ten somt Bram Maljaars van aan- jaagfonds ZigZag op wat de in drie jaar behaalde resultaten op de Kenniswerf zijn: 250 nieuwe ar beidsplaatsen, 700 arbeidsplaat sen door verplaatsing, vestiging van vijftien nieuwe kennisinten sieve bedrijven, vestiging van 33 nieuwe startende bedrijven in DOK41, groei van zesduizend naar ruim zevenduizend studen ten en een 'explosieve groei' van toegepast onderzoek bij de HZ. Maljaars zou die cijfers graag ver der laten stijgen. Vijf- tot zeven honderd nieuwe arbeidsplaatsen moet lukken, denkt hij. Zestig nieuwe technische en creatieve starters en 25 nieuwe kennisinten sieve bedrijven ook. Maar daar is geld voor nodig. Vier ton per jaar om precies te zijn. De provincie verzoekt hij jaarlijks 175.000 euro bij te dragen. „In het verleden zijn ook projec ten als DOK41 gesteund en de Kenniswerf is uitdrukkelijk niet alleen een Vlissings project, maar een Zeeuws project. Daarom spre ken we tegenwoordig ook van Kenniswerf Zeeland", aldus Mal jaars. „We zijn nog maar drie jaar bezig, maar in die opstartperiode hebben Het project Kenniswerf Zeeland en DOK41 meer dan be wezen. En dat met weinig midde len en een klein, maar enthou siast basisteam. Wat we veel had den, waren ambities en die beha len we steeds. Nu moeten we doorgaan. Maar daar hebben we wel steun voor nodig." OOST-SOUBURG - In de Open Ha- venkerk in Oost-Souburg wordt vrijdagavond een herdenkings avond gehouden, waarin wordt stilgestaan bij de bevrijding van Vlissingen, nu zeventig jaar gele den. Muzikale medewerking aan deze avond wordt verleend door diver se koren en er zal veel samenzang zijn van bekende vaderlandse lie deren. Dat gebeurt onder begelei ding van organist Arjen Huissen. De herdenking begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. Er zal worden gecollecteerd t.b.v. Stich ting Vrienden van de Historische Kerk Souburg. Rosier, dat tot 2009 ZuidChemie heette, ging juni 2013 grotendeels in andere handen over. Het Fran se olieconcern Total verkocht het merendeel van de aandelen in het bedrijf, bijna 80 procent, aan Bo- realis. Borealis mag niet zo be kend zijn, het is wel een flinke speler in de chemie met 6400 me dewerkers en actief in meer dan 120 landen. Eigenaren van Borea lis zijn: de International Petro leum Investment Company in Abu Dhabi en het Oostenrijkse olie- en gasbedrijf OMV. Borealis kocht Rosier in 2013 om groei te realiseren. Met de giste ren bekend gemaakte plannen laat het concern zien daar serieus werk van te maken. Dat geldt ook voor de productielocatie van Ros ier in Moustier, in Wallonië. Het bedrijf heeft zich ambitieuze doelen gesteld tot 2017. Zo wil het de productiecapaciteit in beide fi lialen met ruim een derde verho gen. In Sas van Gent heeft Rosier 115 medewerkers, in Moustier 130. Van Haelst kan nog niet zeggen hoe sterk het personeelsbestand zal groeien, in elk geval niet zo sterk als de productiecapaciteit. „Maar", geeft zij aan, „we hebben momenteel in elk geval al zes va catures." Lilianne Schoonen, bestuurder bij FNV Bondgenoten,, juicht de in vesteringen toe. Zij heeft vertrou wen in de nieuwe eigenaren. DINSDAG 11 NOVEMBER 2014 Q www.mantelingwalche- ren.nl/vrijwilligers door Harmen van der Werf Ko Saaman met op de achtergrond zijn moeder. foto Dirk-Jan Gjeltema Riet en Bram Dingemanse, door dochters aange meld voor een presentje, foto Mechteld Jansen Jan Muizelaar is, samen met zijn zus, mantelzor- ger voor zijn moeder, foto Izaak Verkeste door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Uit Zeeland mogen dan veel arbeidsplaatsen verdwij nen; op de Vlissingse Kenniswerf gaat het goed. Om dat succes voort te zetten, vragen de drijven de krachten achter het project de provincie om vooral niet daar op te bezuinigen. SAS VAN GENT - Kunstmestprodu- cent Rosier in Sas van Gent breidt de productiecapaciteit de komen de jaren fors uit, wat ook extra werkgelegenheid met zich mee brengt. Het personeel is gistermid dag hierover geïnformeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25