'Middelburgers steunen met geld en invloed' D66 wijst referendum over fusie Walcheren af Stadsraad Veere: plan cultuurtempel mengen met eenvoudiger ideeën DELSCHER. DAG VAN DE MANTELZORG 24 WALCHEREN Een pluim, verhalenwedstrijd of bosje bloemen. De Dag van de Mantelzorg kende vele vormen. De zorger voor het voetlicht. Roompot aan de slag in Nieuwvliet 10% 20% 30% 40% 50% e In de algemene beschouwingen bij de begroting voor 2015 ston den gisteravond alle partijen stil bij de 'participatiesamenleving' en de de grotere zelfredzaamheid die wordt verlangd van burgers. Raadsbreed leeft het besef dat mensen daar dan ook toe in staat gesteld moeten wórden en dat er ook een vangnet moet zijn indien zij niet voor zichzelf kunnen zor gen. Het mag geen 'afschuiven' wor den, waarschuwde Jeroen van Dijen van de SP. „Als de overheid de boodschap uitstraalt: 'zoek het zelf maar uit', is ook voor ons de grens bereikt. De overheid moet een beschermende paraplu zijn voor de zwakkeren", stelde Luc Vandezande van GroenLinks. De PvdA omschreef dat als 'georgani seerde solidariteit'. „En solidari teit vereist kwaliteit en verant woordelijkheid van overheid en organisaties", zei fractievoorzitter Peter de Doelder. Ook het CDA zei niks te voelen voor 'opgelegde participatie'. De gemeenteraad heeft er tegelij kertijd veel vertrouwen in dat bur gers die nieuwe verantwoordelijk „Dat is zo'n majeure beslissing, die moet je niet aan burgers over laten. Daar moet de politiek over gaan", zei D66-fractievoorzitter Rob van Eijkelenburg gisteravond tijdens de algemene beschouwin gen in Middelburg. heid wel aankunnen. Diverse par tijen wezen op initiatieven van de laatste tijd, zoals de Arnemuidena- ren die er zelf voor zorgden dat hun gemeenschapshuis en hun zwembad open kunnen blijven. „Als inwoners actiever moeten meedoen en meepraten, moeten ze soms ook kunnen meebeslis sen", zei WD'er Benno Nieuwen- huis. CDA'er Jan Zwemer stelde bovendien geld in het vooruit zicht, zodat mensen hun initiatie ven ook kunnen uitvoeren. Dat geld is volgens het CDA on der meer te vinden door fors te be zuinigen op subsidies. Volgens fractievoorzitter Jan Zwemer kan 25 procent gekort worden op het subsidiebudget van 13 miljoen eu ro. Vooral subsidies die al jaren lang als een soort automatisme worden verstrekt, kunnen wor den geschrapt, zodat nieuwe plan nen een kans krijgen, stelde hij. Die bezuiniging is ook om andere redenen nodig, merkte Zwemer op, want de gemeente staat er fi nancieel niet best voor. Er moeten miljoenen extra bezuinigd wor den en het vermogen om risico's op te vangen, is onvoldoende. Met name de hoeveelheid grond die de gemeente de afgelopen jaren heeft gekocht, baart de gemeente raad unaniem grote zorgen. Maar voordat besloten kan wor den waarop wordt bezuinigd, moet de gemeente bepalen welke taken ze nog wil uitvoeren en wel ke niet meer, meent de raad. Dat uitgerekend D66 dat zei, de partij die staat voor bestuurlijke vernieuwing en het referendum waarin burgers het besluit kun nen nemen als een kroonjuweel beschouwt, leidde bij de andere partijen tot gefronste wenkbrau wen. De SP vroeg direct om ophel dering. „Een referendum moet niet gaan over de fusie zelf, maar wel over de vraag welke voorzieningen de inwoners in hun kernen willen behouden", verduidelijkte Van Eij- kelenburg. VLISSINGEN - Vele honderden Zeeuwse mantelzorgers stonden gisteren in het zonnetje tijdens de Dag van de Mantelzorg. The ma dit jaar was Verhalen Vertel len. Zo werden op Walcheren 660 Pluimen per post bezorgd en kre gen op Schouwen-Duiveland ruim vierhonderd mantelzorgers bloemen. Op de Bevelanden vin den de hele maand activiteiten plaats om mantelzorgers een hart onder de riem te steken. De welzijnswethouders van de drie Walcherse gemeenten gin gen gisteren de boer op, per bieb- bus. Eenieder kon hen vragen stel len over zorg en ondersteuning. Na een wat moeizame, koude start in Vlissingen, trok het gezel schap via Middelburg naar Dom burg. Veel vragenstellers uitten hun bezorgdheid over de verande ringen in de zorg volgend jaar. Maar ook praktische zaken als 'wat doet een mantelzorger', 'wel ke ondersteuning kan ik krijgen van de gemeente' en 'hoe kan ik mijn zorgtaken wat verlichten' passeerden de revue. Stichting Manteling begeleidt Walcherse mantelzorgers en vrij willigers. De stichting wilde dit jaar extra aandacht voor jonge mantelzorger van 12 tot 18 jaar. Een vergeten groep volgens de Stichting. Zij organiseerde een verhalenwedstrijd voor die jonge doelgroep. Dat leverde 32 vaak aan grijpende verhalen op. Inmiddels zijn uit die inzendingen negen verhalen genomineerd. Vrijdag middag is de prijsuitreiking in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Dan wordende drie prijswinnaars bekendgemaakt. De Stichting Manteling liet ver der bij 660 mantelzorgers een ca deautje, een Pluim op de hoed, be zorgen. Conny Prins van Mante ling: „Geen bloemen, maar een ca deautje. De mantelzorger kan hier mee bij de Drukkery of bij boek handel 't Spui zelf kiezen wat hij of zij wil." Op de Bevelanden en Tholen kan beter worden gesproken over de 'Maand van de Mantelzorg', want lang niet overal werden mantel zorgers gisteren in het zonnetje gezet. Zo worden ze in de gemeen te Borsele op 20 november ver wend met een gezellige dag in Berkenshof s Tropical Zoo in Kwa- dendamme. Vijftig mensen heb ben zich al aangemeld, maar meer mantelzorgers zijn welkom. In dien nodig wordt vervangende zorg geregeld. „Het is altijd een heel geslaagde dag", zegt Mariëtte Platschorre van het organiserende vrijwilligershuis. „Niet alleen van wege de gezelligheid, maar ook omdat het voor mantelzorgers fijn is om met lotgenoten te spre ken. Er worden altijd veel tips uit gewisseld." Ook op Noord-Beveland worden de mantelzorgers volgende week in het zonnetje gezet. Daar vindt dan de jaarlijkse avond voor vrij willigers en mantelzorgers plaats. „Dit doen we voor de vijfde keer", zegt Annelies Kempe. „Het is al tijd heel gezellig en druk." In Goes kregen ruim 300 mantel zorgers gisteren een geschenk mandje thuisbezorgd. Ongeveer evenzoveel mensen in de gemeen te Tholen werden verwend met een tas vol presentjes. In Kapelle gingen wethouder Marco Kleppe en tientallen vrijwilligers vorige week al langs de deuren om man telzorgers een bloem te bezorgen. Reimerswaal nam 'zijn' mantel zorgers gisteren mee naar de Intra- tuin voor een high tea en het ma ken van een bloemstukje. Het is voor mantelzorgers fijn om met lotgenoten te praten en tips uit te wisselen De stadsraad 'twijfelt ernstig' aan de haalbaarheid van het 'wel hele dure' kunsttempelplan van Ernst Veen. Zelfs 'als je er heel Walche ren bij betrekt', is er 'een groot af breukrisico'. Toch hoeft het niet van tafel, al vindt de stadsraad 'dat de heer Veen wel erg veel geld wil vangen voor zijn werk zaamheden, die in de vorige fase niet eens op tijd gereed waren'. Liefst ziet de stadsraad een combi natie met het 'veel eenvoudiger' alternatief van Bert Bakker. Die denkt dat kan worden volstaan met het toegankelijk maken en onder de aandacht brengen van al lerlei 'spannende ruimtes'. Er zou dan ook een inklapbare tribune moeten komen. „Dit in ieder ge val doen", adviseert de stadsraad, „en combineren met het plan Veen, als dat er ooit komt." Veen zelf wil nu eerst een besluit van de gemeenteraad. Wel wil hij kwijt dat er niet in zijn plan kan worden geknipt. Delta Cultureel, dat één museum gaat maken van de De Schotse Huizen en het historisch stad huis, staat klaar om mee te doen. „We wachten de besluitvorming af alvorens andere plannen te steunen of ontwikkelen', schrijft bestuurslid Ruud Backx (exposi- tiebeleid). Persoonlijk vindt hij dat Bakker het 'te bont' maakt. De waterkelder een attractie? „De kel der onder jouw huis is groter." Veen duur? Wat kost Bakkers idee dan wel niet om een onderaardse gang te reconstrueren? NIEUWVLIET - Roompot kan begin nen met de realisatie van Noord- zeepark Nieuwvliet-Bad; de uit breiding van de campings Pannen- schuur en De Boshoeve bij Nieuw vliet. Alle bezwaren tegen het plan zijn ingetrokken. Een zitting bij de Raad van State, die voor deze week gepland stond, is daardoor niet meer no dig. Etro Hogan Burberry ^B.Cucinelli MaxMara Escada Tod's WINKEL MAKE-OVER Verbouwingsopruiming ada« od's^ e.v.a.^ Grote Markt 11-13» Goes www.delscher.nl Bloemen en cadeaus voor mantelzorger door Maurits Sep MIDDELBURG - Inwoners van Mid delburg moeten de komende jaren meer zelf doen. De gemeenteraad wil ze daarvoor ook meer geld en invloed geven om zelfbedachte plannen uit te kunnen voeren. door Maurits Sep MIDDELBURG - Walcheren moet één gemeente worden. Maar als het aan D66 ligt, wordt die vraag niet in een referendum voorgelegd aan de inwoners. door Rob Paardekam en Annemarie Zevenbergen Mariëtte Platschorre door Henk Postma VEERE - „Dure luchtfietserij", zo heeft de secretaris van de Veerse stadsraad, Tjeerd Kuiper, het cul- tuurtempelplan voor de Grote Kerk al wel genoemd. Toch staat de stadsraad er 'niet volstrekt nega tief tegenover, benadrukte voorzit ter Jan Paul Loeff afgelopen week end in een nader schrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24