'Overheid heeft asbest niet serieus genomen' Vandaag wordt nieuwe partij Robesin officieel Nie van ier 22 ZEELAND CONFERENTIE KIND EN ARMOEDE Altijd wikken en wegen of je je kinderen wel kunt geven wat ze nodig hebben. Ilse weet niet beter. Film 'Ijskoud' winnaar van Filmstarz2014 dinsdag - aar je ook gaat, wat je mee neemt is je taal en je naam. Ik sleepte mijn naam overal mee naartoe. Ik heb hem nooit ver anderd. Mijn eigen taal nam ik ook steeds mee. Soms verstild en verborgen. Dan sprak ik de taal van de meerderheid. Op de achtergrond zongen echter al tijd de klanken uit mijn jeugd. Zacht en weemoedig. Naarma te de afstand tot Vlaanderen toenam, werd mijn taal begra ven evenals de correcte spel lingswijze van mijn naam. In Hulst, mijn geboorteplaats, was het helder hoe je die naam spelde en in Vlaanderen over de grens ook. Het was duide lijk: ik was in Hulst geboren en getogen en had een naam die daarbij hoorde. Overzichtelijk en helder. Ik sprak het dialect en begreep de meeste dialecten uit de buurt. Voor mijn oudste dochter geldt dat niet. Haar taal is net zoals zijzelf: een amalgaam. Het is een verzameling van de plaat sen waar ze woonde en de taal en de cultuur die ze tot zich nam. Haar naam is Vlaams, haar tongval Haags en haar taal is doorspekt met Vlaamse woor den. Haar humor is evenzeer ge mengd. Ik vind dat mooi. Nu is ze, na drie jaar Den Haag, weer een jaartje hier om zich te bezinnen op een vervolgstu die. Ondertussen werkt ze als caissière in een supermarkt in Hulst. Wie ooit in een super markt in Hulst was, weet dat je dan vele mensen ziet en spreekt Wat ze het meest te ho ren krijgt is: „Jij bent nie van ier, he?" Na de zoveelste keer is ze er wel een beetje klaar mee. Ze zat al te denken aan een hoedje of een T-shirt met daar op geboorteplaats, woonplaats, culturele voorkeuren en een stukje genealogie. Maar er zijn kledingvoorschriften in de su permarkt, dus heeft ze er toch maar van afgezien. Volgend jaar vliegt ze uit naar een plek waar ze zal worden omgeven door mensen van elders. Haar taal en naam neemt ze mee. Dat 'nie van ier' zal verstommen. Hooguit nog een enkele keer hier op de plek waar een be langrijk stuk van haar vorming en haar zijn ligt. Wonderlijk, nietwaar? Jasperse werkte jarenlang bij alu miniumsmelter Zalco (voorheen Pechiney) in Vlissingen-Oost, dat drie jaar geleden failliet ging. In het bedrijf werd hij langdurig blootgesteld aan asbest, als gevolg waarvan in 2009 bij hem asbest- kanker werd vastgesteld en hij ar beidsongeschikt raakte. Jasperse heeft Zalco aansprakelijk gesteld, wat uiteindelijk heeft geleid tot een schadevergoeding. De Vlissinger vindt echter dat de staat ook in gebreke is gebleven, door onvoldoende en te laat de ge varen van asbest te onderkennen en door te weinig toezicht te hou den op bedrijven waar sprake was van asbest. Hij spande daarom - volgens zijn advocaat als eerste as bestslachtoffer - een rechtszaak aan tegen het Rijk. De rechtbank heeft hem nu op al le punten in het ongelijk gesteld. De kwestie is inmiddels groten deels verjaard, zo stelt de rechter. Die houdt vast aan een termijn van twintig jaar, terwijl Jasperse en zijn advocaat hadden aange drongen op dertig jaar. Vanwege de verjaring heeft de rechter uitsluitend gekeken naar de periode vanaf 1993. Toen gold er reeds een algeheel verbod op as best. Het enige mogelijke contact met de schadelijke vezels is als ge volg van schoonmaakwerkzaam- heden aan de ovens van Zalco ge weest. De rechtbank laat in het midden of dat daadwerkelijk is ge beurd en vindt niet dat de staat te kort is geschoten in het toezicht op het bedrijf. Advocaat Ruers heeft geen goed woord over voor het oordeel van de rechtbank. „De staat heeft een zorgplicht op het gebied van vei ligheid en arbeidsomstandighe den. Daar is niets van terechtgeko men. Ook na 1993 was er blootstel ling aan asbest. De rechtbank be noemt zelf ook de toezichthou dende en controlerende taak van de overheid, maar stelt vervolgens dat dat niet aan de orde is. Als je het hebt over een slecht gemoti veerd vonnis, dan is dit het wel." Romana Jasperse, echtgenote van Klaas Jasperse, is niet verbaasd over het oordeel van de rechter. „Als je strijdt tegen de overheid, dan verwacht je dit. Men plaatst zich op zó'n voetstuk. Tijdens de zitting werden de argumenten van mijn man meteen van tafel ge veegd. De advocaat van de over heid heeft de hele asbestsituatie niet serieus genomen." Ondanks de geringe verwachtin gen gaan ze in hoger beroep. „Het gaat ons helemaal niet om geld, maar om het principe. De over heid moet de veiligheid van werk nemers waarborgen, maar heeft in dit geval alle waarschuwingen genegeerd. De Arbeidsinspectie is heel nalatig geweest." VLISSINGEN - Sinterklaas galop peert dit jaar voorbij het huis van Ilse (niet haar echte naam) en haar drie kinderen. „Je kunt je geld nu eenmaal maar één keer uitgeven", zegt de moeder. „En de jongste wilde heel graag een grote meidenkamer, in plaats van het behangetje uit haar peutertijd. Dus geen cadeautjes, dit jaar. De kids weten dat ik moet kiezen." Alleen door alle potjes die er zijn te benutten, weet Ilse de eindjes aan elkaar te knopen. „Stichting Leergeld helpt, met geld voor schoolreisjes bijvoorbeeld. Maar als mijn dochter een bijdrage vraagt voor een jarige juf die ik niet ken: helaas, geen geld." Elk jaar vraagt Ilse een bijdrage van het cultuurfonds aan, zodat de kinderen eens een museum kunnen bezoeken of iets derge lijks. Altijd is ze in haar hoofd aan het rekenen. „Ik was op 30 gra den, om te besparen. T-shirts mo gen na één dag in de was, maar broeken moeten de kinderen twee dagen aanhouden." Haar oudste heeft in de school- zwemperiode alleen een A-zwem diploma weten te halen. Amper genoeg om hem zwenjvaardig te kunnen noemen, maar geld om hem door te laten zwemmen is er niet. „Mijn jongste heeft helemaal VLISSINGEN - De korte film Ijskoud van regisseur Lennart Gosman is maandagavond winnaar gewor den van de gouden Zeester in de Filmstarz-competitie 2014. De jury bestond uit filmmakers Eddy Terstal en Menno de Nooijer, actrice Noortje Herlaar en Dick van den Bout, directeur van Scoop. Zij prezen de overtui gende compositie, het effectieve gebruik van flashbacks en de lief devolle verbeelding van de thema tiek van eenzaam ouder worden. De andere twee finalisten waren de films Alarm van Ines den Hol lander en De Drempel van Elke Verplanke. niets. Daar is bij schoolzwemmen iets misgegaan zodat ze niet meer in het water durft. Voor speciale zwemles heb ik geen geld." Toen de oudste een beugel nodig had, deed ze een beroep op bijzon dere bijstand. „Daar was toen nog een regeling voor. Nu is de volgen de aan de beurt, maar orthodon tie wordt niet meer vergoed. Ik vraag me echt af hoe ik dat moet gaan oplossen. Ik herinner me nog dat ik een rekening van 190 euro kreeg van de orthondontist. Werd pats boem van mijn reke ning gehaald. Dat is voor mij een enorm bedrag." Van de bijstandsuitkering die Ilse krijgt, blijft na aftrek van de vaste lasten maandelijks amper iets over. Persoonlijke verzorging, schoolspullen, contributies, ver jaardagscadeautjes, reparaties, ben zine en niet te vergeten: voedsel moeten van het restant af. „Je snapt wel: dat lukt alleen met de grootste moeite. Fruit is eigenlijk te duur. Ik heb twee kinderen die extra zorg behoeven. Ze zitten in tern in een instelling die niet naast de deur is. Elke week be zoek ik ze. In de weekeinden haal ik ze op en breng ze terug. Dat kost enorm veel benzine." De au to is onmisbaar in haar situatie, maar eigenlijk kan ze zich die niet veroorloven. „We zijn nu al jaren niet op vakantie geweest. Elk jaar na de zomervakantie ko men de kinderen weer sip thuis. Dan heeft de hele klas verhalen over hoe leuk het daar of daar was. En zij? Zij waren thuis." Vorig jaar had ze met veel moeite 800 euro voor vakantie bij elkaar gespaard. „Toen ging de auto stuk. Zevenhonderd euro weg. En weg, vakantieplannen." De kapper is een onbetaalbare luxe. Uit eten gaan of een filmpje pakken, eveneens. „Maar ik heb wel een klein hondje genomen, voor mijn autistische zoon. Dat wilde hij zo graag. Gelukkig eet het hondje weinig." KINDEREN EN JONGEREN IN ARMOE OVER HUN SITUATIE Beoogd lijsttrekker is Robesin. Ge rard Ruedisueli wordt voorgedra gen als voorzitter van een (voorlo pig) partijbestuur. Tevens worden de inmiddels opgerichte afdelin gen Vlissingen en Terneuzen on der het PBZ-partijvaandel ge bracht. Aan het stichten van ei gen afdelingen in Goes, Hulst en Middelburg en op termijn ook in andere Zeeuwse gemeenten wordt gewerkt. Provinciaal Be lang Zeeland hangt 'de politiek van de kleinschaligheid en mense lijke maat' aan en verzet zich te gen de heersende drang tot centra lisatie en schaalvergroting van de landelijke overheid. Die schaalver groting betekent volgens Provin ciaal Belang Zeeland een vernieti gende kaalslag voor lokale voorzie ningen, leefbaarheid en veilig wo nen. De partij zal eisen dat meer zaken.op regionaal niveau wor den besloten en uitgevoerd. - Marleen Blommaert W Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom VLISSINGEN - „Dit is een slecht ge motiveerd en zeer discutabel von nis", zegt Bob Ruers, advocaat van asbestslachtoffer Klaas Jasperse uit Vlissingen. Hij kondigt dan ook di rect aan in hoger beroep te gaan te gen de uitspraak van de rechtbank in Den Haag. Geen geld voor zwemles of vakantie door Ondine van der Vleuten De Kinderombudsman riep voor zijn rapport Kinderen in Armoede kinderen en jongeren op hun ver haal met hem te delen. Het merendeel van de kinderen wordt dagelijks met geldgebrek geconfronteerd en maakt zich zor gen over de situatie thuis. Niet alleen praten ze er met hun ouders weinig over, ook met ande ren doen zij dat bijna niet Het is een taboe. Bijna twee op de drie kinderen in de onderzoeksgroep kan niet op een club (sport of cultuur). Veel scholen realiseren zich onvol doende dat de gevraagde bijdra gen voor sommige ouders niet op te brengen zijn. www.dekinderombudsman.nl door René Schrier MIDDELBURG - Vandaag zit Johan Robesin met een aantal sympathi santen bij de notaris voor de oprich ting van zijn partij Provinciaal Be lang Zeeland. De eerste inspannin gen van de partij zijn gericht op deelname aan de Provinciale Staten verkiezingen van 18 maart 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22