V I I 8 i Yves Decoste Valentina Sidenko >tatue Julie Cameron Contortion in silk Hun leven bestaat uit koffers, reizen, trainen en regelmatig afzien. Niet vaak praten de artiesten van Cirque du Soleil erover. „Wij leven hier in een grote stolp. De échte wereld gaat daarbuiten door." VERDIEPING 11 Het is elke dag weer milli meterwerk voor de Cana dees Yves Decoste (53) en de Oekraïense Valentina Si denko (29). Samen doen ze al drie jaar de act Statue. Als een variant op Adam en Eva vouwen ze zich ter gend langzaam samen tot een menselijke oervorm waarin het mannelijke en vrouwelijke deel perfect in harmonie zijn. Zij bijna on afgebroken met haar nek op die van hem, wat een enor me concentratie vergt. Decoste: „In deze snelle we reld is deze serene act een verademing. Je beseft waar het eigenlijk om gaat in dit leven: om het nu. We breng en nü even tijd met elkaar door, dus denk niet te veel aan andere dingen. Dat is de boodschap. De choreo grafie was oorspronkelijk voor twee mannen. Nu is er meer balans: we zijn als man en vrouw gelijk en dat is bepaald niet overal in de wereld zo." Sidenko: „Het duurde een jaar voordat ik deze act tot in de kern door had. Het voelt als een soort spirituele ervaring. Dat geeft een vredig gevoel." <p „Je wordt hier erg snel volwas sen", weet Julie Cameron (25). Ze zit al sinds haar 17e bij Cirque du Soleil. Toen ze één show had ge zien, was de Schotse meervoudig kampioene turnen 'verkocht'. Ze werd aangenomen, maar kreeg wel een begeleidster omdat ze nog zo jong was. „Je trekt zonder familie langs allerlei steden. Je zit in steeds wisselende situaties, tus sen tientallen nationaliteiten. Dat vraagt veel flexibiliteit." Cameron wilde een balanceeract, maar het werd de acrobatische act Banquine. Drie jaar vloog ze da gelijks door de lucht. Toen werd het een jaar de hoepelact. „Dat moest ik echt helemaal leren." Daarna werd ze gevraagd voor de acrobatische krachttoer met twee rode, zijden doeken. Dat vergde veel spiertraining. „Ik heb zó ge huild en echt gedacht: dit wordt nooit wat. Maar ik geef niet gauw op. Ik heb hier ontzettend hard voor gewerkt. Zijde is nogal on voorspelbaar, het kan te nat of te droog zijn. Niet alleen fysiek is de ze act zwaar, ook mentaal. Ik ver tel immers het verhaal van de ziel van een moeder, wier dochter is weggelopen. Omdat ze te weinig aandacht kreeg. Nooit geweten dat ik zó diep in een karakter kon duiken. Aan het eind pleeg ik zelf moord. Heftig, ja. Mijn verhaal is elke dag een beetje anders. Soms zit ik er zó ver in, dat ik halverwe ge de show min of meer wakker word. Ik kan hier mijn verdriet en boosheid in kwijt. Voor het voe len van de pijn duik ik in mijn er varingen. Die keer dat mijn zus ge wond raakte bij een auto-onge luk. Of het moment dat mijn bes te vriend vertrok naar de perma nente show van Cirque du Soleil in Las Vegas. „Onze liefde bleek niet sterk genoeg. Dit is geen baan, maar een manier van leven. Je leeft hier min of meer in een stolp. Soms voel je je gevangen in de tijd, terwijl de wereld door gaat Als ik mijn grootvader be zoek en zie hoe oud hij is gewor den, besef ik dat. Ik zou op den duur wel in een permanente show willen zitten. En weer gaan studeren: business en marketing of iets met sport. Zodat ik straks ook met wat anders mijn brood kan verdienen. We doen nu zo'n tien shows per week. Ik merk dat ik op mijn 25e al meer tijd aan warming-up moet besteden." DINSDAG 11 NOVEMBER 2014 1 Cirque du Soleil zoekt altijd de ziel door Anja van den Akker foto's Hollandse Hoogte en Cirque du Soleil Yves Decoste en Valentina Sidenko in Statue. Julie Cameron in Contortion in silk. Julie Cameron Voorstellingen Quidam staat slechts drie dagen in Nederland en is vijf keer te zien. De show was hier veertien jaar geleden voor het laatst. De kaartverkoop is al gestart. De show is te zien in Ahoy' in Rotterdam op vrijdag 27 februari om 19.30 uur, zaterdag 28 februari om 16.00 en 19.30 uur; zondag 1 maart om 12.30 en 16.00 uur. www.ticketmaster.nl of www.cirquedusoleil.com/quidam Cirque du Soleil is met ruim twintig verschillende shows wereldwijd te zien. In Europa binnenkort in Düsseldorf, Pesaro, Milaan, Turijn, Parijs, Lille, Lissabon, Tenerife, Lon den, Boekarest, Bratislava, Boedapest, Kopenhagen, Bern en Helsinki.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11