Tientallen nepsites op jacht naar DigiD Hek op toren beperkt middel tegen wanhoop Politie zet illegale websites offline Elk najaar heeft zijn voordeel! BINNENLAND 9 61 hollands nieuwe. DEN HAAG - Dit jaar zijn al veertig nepwebsites uit de lucht gehaald waarop mensen werden verleid om met hun DigiD-gegevens in te loggen. Dat staat in een brief die minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Het Nationaal Cyber Security Center (NCSC) laat zulke sites zo snel mogelijk blokkeren. Via deze zogeheten phishing-sites proberen criminelen gebruikers namen en wachtwoorden van mensen te ontfutselen. Ze kun nen vervolgens hun eigen reke ningnummer opgeven om de toe slagen voor die mensen van over heidsdiensten zelf te ontvangen. Plasterk is bezig de veiligheid rond het gebruik van DigiD, de elektronische toegang tot de over heid, te verscherpen. Inmiddels zijn ongeveer 6oo overheidsin stanties aangesloten op DigiD en zijn er 11 miljoen gebruikers. Die loggen ook steeds vaker in met Di giD. Vorig jaar gebeurde dat onge veer 117 miljoen keer en in 2014 verwacht Plasterk dat dit aantal uitkomt op 170 miljoen. Verder schrijft Plasterk dat onge veer 7.500 brieven waarin active ringscodes van DigiD staan ver meld, per koerier zijn thuisbe zorgd. Dat gebeurde in kwetsbare postcodegebieden waar crimine len vaak post stalen van mensen die een DigiD hadden aange vraagd. Plasterk had deze maatre gel al in het voorjaar aangekon digd. Het was de vierde keer in vijfjaar dat iemand daar op deze manier zelfmoord pleegde. Op de Domto ren zijn wel maatregelen getrof fen om springen tegen te gaan, maar er staan bovenop de toren geen hekken om mensen die hun leven willen beëindigen, tegen te houden. De Martinitoren in Groningen heeft die hekken wel, laat een woordvoerster van de Groningse VW weten. Ook de Euromast in Rotterdam is goed beveiligd. „Bij de ingang van de toren en ook el ders in het gebouw staat perso neel dat controleert op de veilig heid", laat een zegsvrouw weten. „En de lift die de bezoekers naar 185 meter hoogte brengt, is hele maal afgesloten." Paul van Hoek, adviseur en trai- ner in de sociaal-psychiatrische zorg, stelt dat hekwerken op hoge gebouwen en langs het spoor ze ker nuttig zijn. Als voorbeeld noemt hij de hekken die ProRail heeft geplaatst bij een aantal plek ken waar veelvuldig mensen zich voor de trein werpen. Daarbij is ook informatie te vinden over ii30nline, het platform voor zelf moordpreventie. „Het aantal ge vallen van suïcide op die locaties is afgenomen", zegt Van Hoek. „Met dit soort maatregelen ver hoog je de drempel voor mensen om suïcide te plegen en bewerk je minstens uitstel." Ook Baer Jonkers, psycholoog bij de Stichting Correlatie, denkt dat hekken op hoge gebouwen ont moedigend kunnen werken. „Als iemand heel concrete plannen voor zelfdoding heeft, helpen die hekken echter niet", zegt hij. „Die persoon zoekt dan een andere ge schikte plek in de buurt." Van Hoek denkt dat het voor het terugbrengen van het aantal zelf dodingen belangrijk is extra te in vesteren in deskundigheid bij hulpverleners in de gezondheids zorg en welzijnssector. „Hulpver leners signaleren vaak niet dat hun cliënten een wens tot levens beëindiging hebben. Ook praten ze er vaak niet over met hun cliën ten, onder meer doordat er een ta boe op rust", zegt Van Hoek. „Dat is ontzettend jammer, erover pra ten, kan de kans op suïcide fors verminderen." De Verenigde Staten en zestien Europese landen, waaronder Ne derland, hielpen mee aan de 'ope ratie Onymous', maakte Europol gisteren bekend. De websites waren alleen toegan kelijk via het Tor-netwerk, een anonieme variant van het inter net, ook wel het 'darknet' ge noemd. Op de illegale websites werd voor namelijk gehandeld in drugs, wa pens en kinderporno. Ook kon den er huurmoordenaars besteld worden. Verder zijn er sites opge rold die gebruikt werden voor ex tremistische doeleinden. Betalen op de illegale marktplaat sen ging anoniem, met bitcoins. Europol nam bij de actie omgere kend ruim 800.000 euro aan bit coins in beslag. Eergisteren werd al bekend dat bij dezelfde politieactie de site Silk Road 2.0 offline is gehaald. Dat was de opvolger van het in 2013 opgerolde Silk Road. De server van Silk Road 2.0 stond een tijdje in Nederland. Nederlandse agen ten hebben daarom servers in be slag genomen, liet het Openbaar Ministerie gisteren weten. Volgens het hoofd van afdeling cy bercrime van Europol, Troels Oer- ting, is een groot deel van de ille gale handel via internet aange pakt. „Ze hadden complete busi nessmodellen, net als iedere gewo ne webshop. Ze toonden wat ze verkochten: drugs, wapens, gesto len creditcards. Klanten betaalden en de bestelling werd met de post thuisbezorgd. Mensen konden zelfs een waardering voor de web shop achterlaten", aldus Oerting. De FBI noemde Silk Road 'de meest geavanceerde en uitgebrei de criminele marktplaats op het internet'. Op dat netwerk was een 22-jarige Nederlander zeer actief. Hij is opgepakt en kan in de VS veertig jaar cel krijgen. 'Fa Fa hollandsnieuwe.nl/pzc ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 De Domtoren, weerspiegeld in de natte stenen van een trap van het oude stadhuis van Utrecht, foto Gerard Til/HH door Hans Heijt UTRECHT - Kunnen hekken op to rens, bij spoorlijnen en op andere gevaarlijke plekken mensen afhou den van een wanhoopsdaad? De discussie hierover is opgelaaid, nu enkele dagen geleden een vrouw van de Domtoren in Utrecht is ge sprongen. Voor de vierde keer in vijfjaar pleegde iemand zelfmoord door van de Domtoren te springen Uniek aanbod DEN HAAG - Bij een grote internatio nale politieactie zijn ruim vierhon derd illegale websites uit de lucht gehaald. Daarbij zijn zeventien men sen opgepakt. Op de websites werd voornamelijk gehandeld in drugs, wapens en kinderporno Europol nam bij de actie omgerekend ruim 800.000 euro aan bitcoins in beslag ie betaalt slechts per maand! De Apple iPhone 5c t.w.v. €399,- - Ih wit. blauw en roze - 4" display met hoge resolutie - 8 megapixel camera En iedere maand - 275 MB, belminuten of sms'jes - 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de iPhone 5c (t.w.v. €399,-) nu voor maar €27,- per maand. Inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra! De bezorgkosten zijn eenmalig €30.- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever meer MB's? Voor €2,- meer krijg je nog 500 MB erbij (totaal dus 1000 MB). Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Daar houden wij van! Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9