5 JL g Kleine uitval Arbeidsongeschikt Leny, Jacqueline, Marijke en Jennie. Vier vrouwen die een beroerte hebbën gehad en nu afasiepatiënt zijn. Door hersenletsel is hun taalgebruik niet meer als voorheen. Logopedie helpt hen opnieuw te leren communiceren. Tekst Paula Koster Beeld Thinkstock ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 van hun doelen. Een herkenbaar beeld: een logopediste helpt een oudere afasiepatiënt om haar spraakvermogen terug te vinden. door een ongeluk, of een hersentumor. De bloedsomloop in de hersenen raakt verstoord en daardoor sterven cellen af, legt logopediste Nancy Schuurman uit. „Een beschadiging van de gebieden voor taalgebruik wordt afasie genoemd. De aard en omvang van afasie verschillen per patiënt. Sommigen kunnen wel goed taal begrijpen, maar hebben moeite met het vinden van de juiste woorden of met zins bouw. Anderen spreken juist wel veel, maar zijn moeilijk te begrijpen." Met dat laatste worstelt Leny. „Ik stond op de golfbaan een balletje te slaan toen ik een beroerte kreeg. Dat is nu twee jaar geleden. Het spreken gaat wel al iets be ter, maar me goed verstaanbaar maken is lastig. Dat vergt geduld, van mijzelf en van mijn gesprekspartners." Sommige mensen ervaren voordat ze een beroerte krijgen een kleine aanval, met verschijnselen die kort daarna weer wegeb ben. Zo ging het ook bij Jacqueline. „Ik had al een paar keer dat ik plotseling min der goed zag. Even maar, en dan was het weer over. Maar op een dag, anderhalfjaar geleden, ging het helemaal mis. Ineens was ik verlamd aan een kant en kon ik hele maal niet meer praten. Met intensieve re- validatietherapie ben ik weer redelijk op de been gekomen. Dankzij de hulp van de logopedist en heel veel oefenen heb ik weer leren spreken. Maar ik moet nog vaak zoeken naar woorden en namen." Om haar te ondersteunen bij het commu niceren, gebruikt Jacqueline een gespreks- boek. Hierin staan icoontjes, afbeeldingen van voorwerpen en talloze woorden die voorkomen in diverse alledaagse situaties. Komt Jacqueline er in een gesprek niet goed uit, dan wijst ze aan wat ze bedoelt. Ook heeft ze altijd een overzichtje van haar familienetwerk in haar tas. Een soort ministamboom. Groepsgenoot Marijke vertelt hoe zij in het vliegtuig van Costa Rica naar Neder land een hersenbloeding kreeg. „Paf, in eens ging het mis, tijdens de landing. Ge lukkig waren we toen al bijna in Amster dam en ik werd meteen naar het zieken huis gebracht." Al vertellend maakt Marijke intensief ge bruik van een speciale app op haar iPad, vergelijkbaar met het gespreksboek van Jacqueline. Met behulp van foto's op haar De logopedist helpt afasiepatiënten in eerste instantie in het zieken huis, revalidatiecentrum, zorginstelling of logopedische prak tijk. En vervolgens vanuit de over het hele land verspreide afasiecentra. Met speciale oefenprogramma's, gespreks- en schrijfgroepen, en contact met lotgenoten en vrijwilli gers kriipen 7P ondersteuning hii het behalen tablet vertelt ze dat ze kortgeleden met vriendinnen op stap is geweest. In de loop van het groepsgesprek spelen de deelne mers een spel met fotokaarten. Om de beurt trekken ze een kaart en omschrijven die zo nauwkeurig mogelijk. De anderen mogen raden wat erop staat. Heel inven tief gebruikt Marijke niet alleen woorden voor haar omschrijving van een bekende Nederlander. Als ze de melodie van Heb je even voor mij neuriet is het raadsel snel op gelost. Ongeveer de helft van alle afasiepatiënten krijgt een jaar of langer logopedie. Toch raakt circa 75% van de mensen met afasie arbeidsongeschikt. Zo ook Jennie, die in de zorg werkte tot een hersenbloeding kreeg. Maar bij de pakken neer zitten doet ze niet. „Sinds een tijdje doe ik vrijwilligers werk in de bibliotheek. Ik zet onder ande re boeken op alfabetische volgorde terug op de planken. Het is hard werken, zowel met mijn hoofd als met mijn nog redelijk werkende linker hand. Toch zet ik door, on danks de pijn, want ik hoor er maatschap pelijk weer bij." Bijna altijd herstellen de taalvaardigheden van afasiepatiënten spontaan, maar hele maal goedkomen doet het zelden. Met tel kens weer oefenen, onder meer met een logopedist, kunnen de vaardigheden ver der verbeteren. Logopediste Nancy Schuurman: „Het vast lopen in hun oorspronkelijke communica tieve vaardigheden beïnvloedt allerlei fa cetten van het leven van afasiepatiënten. Werken als voorheen zit er meestal niet meer in. Vrienden haken na verloop van tijd nogal eens af. Ook de relatie met de partner en kinderen komt vaak on der druk te staan. Daarom krijgen afa siepatiënten en hun naasten vanuit het afasiecentrum zo nodig onder steuning op meerdere vlakken tegelijk, onder meer van een psycholoog en een gespecia liseerde afasietherapeut." rr De gespreksgroep, onder leiding van logo pediste Nancy Schuurman, vindt plaats in een van de diverse afasiecentra die Neder land rijk is. Wat onmiddellijk opvalt, is de grote concentratie waarmee de deelne mers zich wijden aan het onderlinge con tact. Ook heel bijzonder zijn de tijd en ruimte die zij elkaar geven voor het onder woorden brengen van hun laatste nieuw tjes. Met aandacht leggen ze een ingewik kelde woordpuzzel en maken die tot een afgerond verhaal. Converseren is hier heel duidelijk een werkwoord. Meestal is afasie het gevolg van een her senbloeding. Andere oorzaken zijn bijvoorbeeld een verwonding in de hersenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 97