TOPAANBIEDING! Nagel gelooft in eigen meesterzet Heilige Henk wil podium houden 8 BINNENLAND 3 KUSTDAGEN INCL. 3-GANGENDINER De twee kopstukken van 50Plus worden geplaagd door affaires en kritiek. Alternatieven heeft de ouderenpartij niet. DEN HAAG - Senator en partij-op- richter jan Nagel (75) bemoeit zich overal mee en Tweede Ka merlid Henk Krol (64) heeft een kast vol lijken. Het nieuws rond 50PIUS gaat allang niet meer over pensioenen en ouderenzorg. In de partij schaamt men zich en klinkt gemor, maar niemand durft het zonder het tweetal. Binnen twee jaar is het bestuur van de partij twee keer gewisseld, zijn tientallen leden opgestapt, •viel de Kamerfractie uiteen en haakte ook de kiezer af. Stond 5oPlus begin 2013 nog op tegen de twintig zetels in de peilingen, nu zijn dat er nog maar vier. De verwachtingen zijn bijgesteld, klinkt het in de partij. Het behou den van een zetel in de Eerste Ka mer is nu de grootste zorg met de Statenverkiezingen van maart vol gend jaar in aantocht. 50Plus-vader Jan Nagel leek de ge doodverfde kandidaat, maar daar denken Jan Waterlander en Mi chel Martherus - beiden al voor veel andere partijen actief ge weest - anders over. Zij proberen tijdens de ledenvergadering van daag in Hilversum Nagel van zijn troon te stoten. Beiden willen lijsttrekker voor de Eerste Kamer verkiezingen worden. Volgens Waterlander is het tijd dat Nagel de macht meer uit handen geeft. Bovendien moet het maar eens af gelopen zijn met de vriendjespoli tiek. Waterlanders geluid klinkt al langer bij meer soPlus-leden, maar toch durft niemand door te bijten en Nagel weg te sturen. Net zo bang is het gros van de par tij voor een leven zonder Henk Krol. Hij kan als hoofdredacteur van de Gay Krant met pensioen premies en twee ton subsidiegeld hebben gesjoemeld, hij komt er mee weg. Nagel verdedigt zijn boegbeeld alsof die nooit iets verkeerd heeft gedaan. De ziekte van Krols tijde lijke vervanger in de Tweede Ka mer, Martine Baay, kwam - hoe wrang ook - goed uit om Krol weer in het zadel te helpen. Ja, partijleden schamen zich voor Krol op verjaardagspartijtjes, maar alternatieven zijn er niet, klagen ze. Ian Nagel heeft het nooit begrepen dat Krol al zo snel opstapte vorig jaar, na onthullingen over het niet betalen van pensioenpremies. Het wa ren toch niet meer dan oude koeien die uit de sloot kwamen? Weg was zijn stemmenkanon. De afkeer van Krols opvolger, Kamerlid Norbert Klein, verborg Nagel niet. Deze onzichtbare water drager zou zijn partij niet verder helpen. Verlies ver zekerd, dacht de fervente schaker. Dus toen Klein op standig werd, loosden Nagel en co de voormalig nummer twee snel. Dat zijn partij daarmee halveer de in de Tweede Kamer - Klein begon voor zichzelf en hield zijn zetel - deerde Nagel niet. Het typeert de oud-VARA-man, zegt een oude vriend. Als Nagel op ramkoers is, brengt niemand hem daar meer van af. De nieuwste vijanden van de soPlus-oprichter zijn 'de media'. Die zouden volgens hem bezig zijn met een hetze tegen zijn kindje. De missers van zijn voorman vergeeft en vergoelijkt hij dan ook pro bleemloos. Nagel ziet electorale potentie en taxeert: de krasjes op Krols reputatie zullen uiteindelijk diens charme en aantrekkingskracht niet overscha duwen. De vraag is alleen of de steun aan Krol inder daad een meesterzet is. De peilingen wijzen dat niet uit. Nagel zit overigens wel vaker mis; zo was er al eens de flop van de partij met Peter R. De Vries. Nagel leidt soPlus op de hem kenmerkende wijze: hij heeft een broertje dood aan rolverdeling. Als hij op een gegeven moment erelid en senator is, be moeit hij zich doodleuk met bestuursdingen en -din getjes. Dan leest hij opdrachten aan de bestuursle den geduldig van een post-it-briefje. Dat varieert van financiën en personeelsbeleid tot de prijs van advertenties in de ledenkrant. „Hij had vaak een lijstje. Zo van: ik heb nog een ken nis en die moet dit en dit gaan doen voor de partij. Dat kan toch niet?!", zegt een prominent ex-partijlid dat het einde van soPlus voorspelt: „Nagel kan het niet loslaten. Dat is zijn makke." Was hij nou maar lekker senator gaan spelen, had hij afgerekend met sjoemelaars, dan had het wel gewerkt, zo denkt de ex-prominent. „Ik zeg wel: het enige grote probleem van soPlus is Jan Nagel zelf. Zonde, want de stand punten van soPlus zijn hartstikke goed." Het is nog maar anderhalfjaar geleden dat Henk Krol als goeroe van senior Neder land door het land toerde. Vrouwen en mannen van middelbare leeftijd hingen aan zijn lippen. Henk zou zorgen dat zij - na een le ven lang hard werken om het land op te bouwen - kregen waarop ze recht hadden. Van dat geloof is weinig over. Gesjoemel met pensioenpremies, met oplagecijfers, met een subsidie voor lezersonder zoek en met twee ton van het Rijk? Onbelangrijk voor Krol. Bovendien stammen die aantijgingen uit een vorig leven als hoofdredacteur van de Gay Krant, waarin hij 'altijd voor anderen heeft gestre den'. De boodschap van Krol: ik heb niet bewust iets verkeerd gedaan. Die slachtofferrol speelt Krol stee vast met verve. Misschien was hij inderdaad wat 'on handig' door als hoofdredacteur van het homoblad geen pensioenpremies af te dragen (met de kennis van nu zou hij dat echt niet gedaan hebben) en sub sidiegeld te gebruiken voor de website van soPlus. Het gebeurde allemaal toch nooit opzettelijk; en als je iets niet expres doet, hoefje er ook niet voor op te stappen, vindt hij bij nader inzien. Want dat hij vo rig jaar na onthullingen over 'pensioengate' meteen uit het parlement stapte, betreurt hij nog altijd. Hij kreeg onverwacht een tweede kans en is nu weer back in business; althans, op papier. Twee maan den geleden stapte hij vol zelfvertrouwen de Twee de Kamer weer binnen om de zieke Martine Baay te vervangen. Drie relletjes later vermoedt Krol dat zijn oude collega's hem het politieke 'succes' niet gunnen: zijn 'vrienden van weleer' van de Gay Krant komen namelijk steeds met nieuwe beschuldi gingen - groot en klein. Onlangs lieten ze zelfs be slag leggen op zijn villa's wegens 'oplichting' en 'ver duistering van subsidiegelden' en deden ze aangifte. Krol is dolblij met de gang naar de rechter, die heus wel zal inzien dat hij niets strafbaars heeft gedaan. Als Kamerlid gaat hij onverstoord door, met steun van nestor Nagel en wetend dat Baay, gezien haar ge zondheid, waarschijnlijk niet zal terugkeren. Zijn po litieke inbreng wordt echter amper nog gehoord. Hoewel Krol niets aan charme heeft verloren, eisen tegenwoordig de krantenkoppen over nieuwe kwes ties alle aandacht op. Per boeking een GRATIS armband van EXOAL HotdölwmcM,**** OUDDORP [Z0°VER8 '1 Ouddorp. uitgeroepen tot beste badplaats van 2007, is prachtig gelegen aan de Noordzee. Via een wandelpad loopt u binnen 10 tot 15 minuten naar het prachtige zandstrand van Ouddorp. Door de ligging op de kop van Goeree- Overflakkee bevinden zich rondom het dorp vele kilometers strand, waardoor u steeds een ander stukje kust kunt ontdekken. Het luxe 4-sterren Hotel Duinzicht beschikt over alle faciliteiten om u een aangenaam verblijf te bezorgen. Luxe, comfort en ontspanning voeren hier de boventoon; culinair genieten in het restaurant, borrelen in de bar of een fiets huren om de omgeving te verkennen. Partij in puin, maar duo blijft door Francine Wildenborg en Niels Klaassen Jan Nagel Henk Krol foto's Phil Nijhuis/HH Arrangement: 2 overnachtingen inclusief ontbijtbuffet, 1e avond 3 gangen diner, welkomstdrankje en per boeking ontvangt u een wikkelarmband van EXOAL. 89 per persoon in een 2 perskamer. Boekingskosten 15 per boeking. Geldig tot eind februari 2015 op basis van beschikbaarheid. MEER INFORMATIE BOEKEN Kijk op www.nuwegexclusief.nl I U V V E V3 Voor vragen zijn wij per e-mail exduAiett... bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8