MEDIA 29 I Schrijver, cabaretier en radiomaker Arjen Lubach springt in het diepe. Hij krijgt een eigen nieuwsshow, Zondag met Lubach. Met kijkcijfers en recensies houdt hij zich niet bezig. „Dat is slecht voor mijn creativiteit." Het grote publiek kent hem van Wie is de mol? of van zijn taalrubriek in De we reld draait door, samen met Paulien Cornelisse. Arjen Lubach (35) trekt vanaf dit weekend zelf de stoute schoenen aan met de presentatie van zijn VPRO-programma Zondag met Lubach. Een satirische nieuwsshow van dertig minu ten. „Een persoonlijke show, waarin actua liteit aan de orde komt op een komische manier", vertelt de presentator. Al maandenlang zit hij te broeden op zijn programma, maar concreet staat er ten tij de van dit interview, een dikke week voor uitzending, nog helemaal niets op papier. „Heel angstig, we hebben nog een leeg script. Liefst was ik deze zomer al begon nen met grappen schrijven, maar daar was helaas geen geld voor." Natuurlijk is het decor al in elkaar gezet en hangen zijn pakken klaar op een hangertje. „Maar echt starten met brainstormen doen we pas vier dagen van tevoren." De satirische nieuwsshow waarin het nieuws met kwinkslagen en scherpe hu mor wordt doorgenomen, is een typisch Amerikaans genre dat in een Nederlands jasje maar niet wil aanslaan. Lubach stond zelf nog aan de wieg van het experimente le De nieuwste show, gebaseerd op de succes volle Amerikaanse Daily show met John Stuart. Samen met Patrick Lodiers nam Lubach destijds de presentatie op zich. Dat duurde slechts een half jaar. Geflopt. Lubach heeft er desondanks veel van ge leerd. „Je weet nu hoe het niét moet. Zo hadden we voor het schrijven van vijftien minuten komedie soms maar drie schrij vers tot onze beschikking. Echt onmoge lijk! Ook hadden we een tribune waar met moeite twintig man publiek op kón zitten. Een satirische nieuwsshow werkt gewoon niet voor een kleine zaal. Je hebt reacties nodig van een groter publiek." Voor Zondag met Lubach neemt hij dus geen enkel risico. Het programma wordt opgenomen in Theater Bellevue, waar plek is voor 180 gasten. Dit in navolging van de satirische shows in de VS, die een vergelijk baar groot publiek in de studio hebben zit ten. Lubach was één van hen toen hij enke le bekende Amerikaanse latenightshows bezocht, zoals Last week tonight met John Oliver en Late night with Seth Meyers. Het is onmogelijk die programma's te ver gelijken met Zondag met Lubach, vindt hij. Veel Amerikaanse shows zijn vier keer per week te zien en niet één keer, zoals zijn ei gen programma. „In de VS werken ze bo vendien met gigantische budgetten. Waar zij fulltime vijftien schrijvers aan het werk hebben, beschik ik over zes parttime schrij vers." Maar het is wel een ploeg met bekende na men. Zoals Owen Schumacher Koefnoen Edo Schoonbeek (De kwisThijs de Wit (Comedy train), Jonathan van het Reve (co- lumnist) en Pieter Jouke en Michiel Peeren boom (comedians). „Ons team werkt plan nen uit die je sowieso in de show terug ziet. In de VS werken schrijvers hun idee ën uitgebreid uit, om vervolgens de helft van de scripts in de prullenbak te gooien." Die luxe kan Lubach zich niet permitteren. Het programma wordt op dezelfde dag en hetzelfde tijdstip uitgezonden als dat waar op ooit Van Kooten en De Bie en Jiskefet zijn begonnen. Voelt Lubach geen druk van zijn succesvolle voorgangers? „Nee hoor, NPO 3 is een heel andere zender, met een nieuwe doelgroep. Bovendien is alles an ders. Er zijn commerciële zenders bijgeko men en we leven in een sneller tijdperk, waar nieuwe media prominent aanwezig zijn." Lubach ligt vooralsnog niet wakker van mogelijk lage kijkcijfers en de onvermijde lijke recensies. „Ik weet niet eens welk tar get we moeten halen, daar ben ik als maker niet mee bezig. Bovendien is het niet goed voor mijn creativiteit. Maar het zou hypo criet zijn te zeggen dat het me niets doet als er maar tien mensen kijken." Er breekt de komende weken een hecti sche periode voor hem aan. „De actualiteit ga ik op de voet volgen. Elke dag lees ik één a twee kranten, kijk DWDD, Pauw, Nieuwsuur en EenVandaag en klik zo'n beet je continu online rond. Gelukkig voelt dat niet als een verplichting, want ik was altijd al bovenmatig geïnteresseerd in nieuws. Als cabaretier moet ik altijd op de hoogte zijn, associatief denken. Wel zal ik na acht afleveringen compleet gaar zijn. Dan ga ik lekker afkicken van de waan van de dag en geschiedenisboeken lezen." ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 door Helen Albada Arjen Lubach: „Een satirische nieuwsshow werkt niet voor een kleine zaal. Je hebt reacties nodig van een groter publiek." foto Arjan Benning reageren? media@depersdienst.nl Zondag met Lubach. Vanaf zondag 9 november om 21.20 uur, NPO 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 85