Annet Malherbe is weer Aaf rt|4) MEDIA 27 KIJKTIP zaterdag 20.00 uur ff In mijn een Na een pauze van drie jaar is daar eindelijk het tweede seizoen van de veelgeprezen mozaïekvertelling A'dam - E.V.A. Met weer een hoofdrol voor de hoofdstad. „We zijn allemaal volwassener geworden." Ze staan samen bij het aan recht van hun woonboot, Eva kookt spenen uit en Adam doet gapend de afwas. Een avond doorzakken in de kroeg en thuiskomen met een dikke drankkegel? Wan neer hebben ze dat voor het laatst gedaan? De scène vat volgens Eva van de Wijdeven het tweede seizoen van A'dam - E.V.A. (Am sterdam en vele anderen) goed samen. „We vragen ons op dat moment opeens af: wie zijn we geworden? Waarom is ons leven zo saai? Dit zijn volgens mij gesprekken die heel veel stellen op een bepaald moment in hun leven voeren. Het is heel herkenbaar." In het eerste seizoen van de veelgeprezen coproductie van NTR, Vara en VPRO zagen we hoe stadse Eva (Eva van de Wijdeven) en haar Zeeuwse buurman Adam de Heer (Teun Luijkx) de liefde vonden, verloren en hervonden. „Toen renden we nog als opge wonden pubers door de stad", zegt Luijkx. „Dat gold zeker voor Adam, die in het eer ste seizoen net uit een ei kwam gekropen. Nu is de nieuwheid er een beetje af. Hij is wat meer geaard in de stad." In het nieuwe, opmerkelijk sprankelende en grappige, seizoen worstelen ze niet al leen met elkaar - en de buren die niét vies van een potje partnerruil blijken te zijn, maar vooral met hun prille ouderschap. Van de Wijdeven: „We zijn allemaal vol wassener geworden, krijgen met meer vol wassen problemen te maken. De persona ges maken echt de volgende stap. Wat doet het met je vriendschappen en met je rela ties als je opeens een gezinnetje vormt?" De naïviteit is eraf, stelt de actrice. Dat geldt niet alleen voor de karakters, maar ook voor de makers. „Dat eerste seizoen was het een groot experiment. We waren zoekende. Nu wist iedereen, ook de schrij vers, regisseur en cameramensen, veel be ter wat we aan het doen waren. De nuance wordt daardoor beter gezet." Wat A'dam - E.VA. nog steeds even bijzon der maakt, is de wijze van filmen. Er wor den geen straten voor afgesloten of figuran ten ingehuurd. De acteurs doen hun werk terwijl om hen heen het stadse leven ge woon doorgaat. Grappig bijeffect: als argelo ze stadsbewoner kun je jezelf dus zomaar terugzien in een aflevering. Van de Wijde ven legt uit hoe dat in de praktijk gaat. „De camera met telelens wordt verdekt opge steld, bijvoorbeeld op een nabijgelegen dak, waarna Adam en Eva op een overvol terras neerstrijken. Ik heb een portofoon in mijn tasje en als het signaal actie klinkt uit dat tasje, dan beginnen we gewoon." Acteren tussen nietsvermoedende mensen, dat voelt nog steeds speciaal voor de actri ce. „Dat maakt deze serie uniek." Al moet je er soms wel wat gêne voor overwinnen, zegt ze. „Voor ons valt dat nog mee. Mark Kraan, die een bijrol speelt als doorgedraai de voetbalfan, heeft het dit seizoen het zwaarst van iedereen. Hij moet flippen in een volle metro of midden op het Rem- brandtplein tussen mensen die geen idee hebben dat hij staat te acteren. Dat is toch best eng omdat je nooit weet hoe mensen op je gaan reageren." Voor de opnames wordt ook gebruik ge maakt van drones. Van de Wijdeven: „In het eerste seizoen werkten we soms met een hoge kraan, nu met vliegende camera's die te gekke shots kunnen maken." Die werkwijze was wel even wennen, lacht ze. „We realiseerden ons niet dat als je zo'n ding boven een druk Waterlooplein laat vliegen, mensen massaal hun iPhones in de lucht steken om er foto's van te maken. Voor de opnames was dat natuurlijk niet echt handig." Amsterdam is ook in dit tweede seizoen weer heel belangrijk. Het filmen gebeurde op 120 kenmerkende locaties, van een Ma rokkaanse slager en een volks interieur in Amsterdam-West tot een chique villa op IJ- burg. Luijkx: „Nog meer dan in het eerste seizoen verbindt de stad de verhalen met el kaar. De camera draait weg van een scène en pakt aan de overkant van de straat vloeiend een lijntje met een ander persona ge op. Eigenlijk zijn het tien films door el kaar verweven. Zo'n mozaïekvertelling laat heel mooi zien dat alles tegelijkertijd ge beurt en dat we allemaal met elkaar verbon den zijn. Ik vind dat een mooie gedachte, bijna boeddhistisch." er'actie' dat tasje, we gewoon ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Adam en Eva, drie jaar later door Rivka Groenier A'dam - EVA Vanaf zondag 9 november op NPO 3, 20.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl Adam (Teun Luijkx) en Eva (Eva van de Wijdeven) worstelen in het tweede seizoen met het prille ouderschap, foto Dana Lixenberg Eva van de Wijdeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83