REIZEN 25 WAAR EN WAT me bossen, met kloppend hart op een boom kwamen afgerend waarin zojuist hun prooi was weggevlucht. De weinige lichtbundels die erin slaagden de dichtop- eengepakte boomstronken te ontwijken, legden de huid van het wezen bloot. Wat ze zagen, was een dikke laag vuiligheid en een rank, met littekens overwoekerd lichaam. Een kinderlijf. Het jochie, dat op handen en voeten liep en totale wartaal uit sloeg, werd door de mannen meegenomen naar het dorp, waar het door de bewoners met argusogen werd bekeken. Het verloop van dit verhaal, dat zich zo'n tweehonderd jaar geleden afspeelde, werd door filmregisseur Francois Truffaut vastge legd in de film L'enfant sauvage. Het is het aangrijpende levensverhaal van een kind dat jarenlang alleen in de bossen in de om geving van de Tarn rondzwierf en dat na zijn gevangenschap door tal van weten schappers tevergeefs taal en sociale vaardig heden kreeg onderwezen. Wat vandaag de dag, behalve de klassieker van Truffaut, nog van de legende rest, is het pad dat we bewandelen, in het leven ge roepen door de lokale autoriteiten. Hier kunnen kinderen, maar ook volwassenen, door middel van tientallen informatiepun ten een beeld krijgen van hoe het leven in de eindeloze bossen moet zijn geweest. In diezelfde eeuw werd de Tarn geteisterd door nóg een vreemde wildebras. Het was de uit Aibi afkomstige Henri de Toulouse- Lautrec, die voor opschudding zorgde. De decadente kunstschilder en lithograaf, die vanwege een door incest veroorzaakte groeistoornis niet langer dan 1,37 meter was, schepte er genoegen in de donkere kant van de maatschappij te portretteren. Zo nam hij onder meer zijn intrek in een bordeel om handelingen van zijn favoriete prostituees te vereeuwigen - doeken die het daglicht van het plaatselijke Lautrec- museum nog steeds niet kunnen verdra gen. Gelukkig is de Tarn de schandalen zonder al te veel imagoschade te boven gekomen. Juist vriendelijkheid is het handelsmerk ge worden. Het bewijs daarvoor is de zoek tocht naar een dokter die wij die middag ondernemen. Als een dame uit ons gezel schap in de bossen met haar fiets op een rotsblok valt en haar arm bezeert, krijgt ze door een groep toevallig passerende nordic walkers onmiddellijk het middel arnica in haar keel geduwd. In het dichtstbijzijnde dorp plegen hoffelijke restauranteigenaren in allerijl telefoontjes, worden burgemees ters - mét doktersdiploma op zak - opge trommeld en belanden we niet veel later bij een arts, die vanwege haar zwanger schap echter geen röntgenfoto durft te ne men. De queeste eindigt die dag bij een me dicus die heel toepasselijk Dr. Vélo - dok ter Fiets - heet. De arm moet helaas in een mitella, maar wij hebben genoeg materiaal om een Franse filmkomedie te vullen. h fgj it het niets steekt een wind I op, waardoor het dorps- I plein in Gaillac verandert in I een centrifuge. De gekleur- I de boodschappentasjes die na de markt in de straten zijn blijven liggen, vliegen in een elliptische baan rond de centrale fon tein. De plotselinge weersverandering lijkt de man op het terras van restaurant La Table du Sommelier weinig te deren. Mist, zon, wind en regen hebben elkaar vandaag ten slotte al vaker afgewisseld. Nadat hij zijn ei gen boodschappen heeft verankerd, ver dwijnt zijn gezicht achter een tussen zijn vingers strakgetrokken courant. Het aangename van Franse plattelandsdorp jes vind ik persoonlijk de filmische een voud. In de bakstenen fortificaties, waar vaak meer huizen lijken te staan dan dat er mensen wonen, beweegt alles via een voor spelbaar patroon. Jongeren sleutelen er aan hun eerste crossmotor, ouderen verlenen doorgaans hun diensten in een winkel of restaurant en dorpsoudsten zoeken rust of verlossing in een voor de rest uitgestorven, maar altijd rijkelijk gedecoreerde kerk. En de dokter is tevens burgemeester. Ook in het zuidelijk gelegen departement de Tarn is die wet van kracht. Wandelend door de gehuchten langs de oevers van de gelijknamige rivier is alles heel erg... Frans. Omdat het weer nogal onstuimig is, beslui ten we echter onze toevlucht te nemen tot de omliggende bossen. Maar hoe maagde lijk schoon die er op het eerste gezicht ook bij liggen, in een nog niet zo heel ver verle den waren die tevens het decor van een groot schandaal. Het moet op een dag als vandaag zijn ge weest dat drie jagers in de normaal zo kal- Het nu zo maagdelijke landschap van de Tarn was ooit het decor voor wilde kinderen en onfat soenlijke kunstenaars. Schoonheid en schanda len in het filmische zui den van Frankrijk. FRANKRIjK TARN Gaillac ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Schoonheid en schandalen In de bossen bij Gaillac, in de Zuid-Franse Tarn, leefde ooit een 'enfant sauvage', een wild kind. tekst en foto's Erik de Jong De Franse Tarn is het eenvoudigst te bereiken door in Amsterdam het vliegtuig naar Toulouse te nemen: zie www.klm.nl. Ook het gevoel hebben in een Amerikaans natuurreser vaat te overnachten? In de chalets of op de camping van Albirondack Park Camping Lodge Spa in Albi (www.al- birondack.fr) zit je goed. Pas op voor beren! Eten is 'een dingetje' in de Tarn. Verwacht foie gras, truffel, pens en zo nu en dan een kabeljauwtje. Tip: breng een bezoek aan een van de vele charcuteries. Voor meer informatie over Frankrijk: www.rendezvousen- france.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81