Nederland mag naheffing later betalen aan EU Dode als gevolg van legionella in sauna 'Minder gas is de enige oplossing' BINNENLAND 7 p ff:- Dit zijn de ministers van Finan ciën van de Europese Unie giste ren in Brussel overeengekomen na overleg met de nieuwe euro commissaris voor Begroting Kris- talina Georgieva. Minister Jeroen Dijsselbloem zei na afloop van het overleg dat hij dit weekend cij fers uit Brussel verwacht die dui delijk moeten maken hoe de Euro pese Commissie aan haar bereke ningen komt. „Als ze kloppen, dan betalen we. Afgesproken is dat de betrokken landen zelf kun nen kiezen hoe en wanneer, en er wordt geen rente over berekend. Ik zal zelf nog voor het einde van het jaar bepalen wat ons qua be groting het beste uitkomt", aldus Dijsselbloem. Voor de Britse premier David Ca meron, die na de EU-top ziedend riep dat hij weigerde zo snel 'zo maar even 2,1 miljard euro' te beta len, komt de regeling politiek en financieel mooi uit. De rekening wordt nu immers over de Britse verkiezingen volgend jaar getild. De Britse minister van Financiën, George Osborne, beweerde giste ren zelfs dat hij bijna een halve ring van 'zijn' naheffing had uit onderhandeld. Volgens Dijssel bloem is alleen over uitstel van be taling gesproken. Maar het akkoord betekent wel dat de naheffing wordt opgeteld bij de reguliere afdracht volgend jaar. Voor Nederland, dat als netto betaler elk jaar een vaste korting van een miljard euro krijgt, maakt dat niets uit. De Britse afdracht kent echter een plafond sinds pre mier Margaret Thatcher dat in 1984 bedong met de fameuze uit spraak 'I want my money back'. Daardoor wordt de naheffing voor Londen nu circa een miljard in plaats van ruim twee. Italië moet 340 miljoen euro beta len. Duitsland krijgt daarentegen 779 miljoen euro terug en Frank rijk ruim een miljard. De nieuwe cijfers zijn het gevolg van een herberekening van de om vang van de economie in de lidsta ten. De Commissie beloofde giste ren een evaluatie, zodat dit soort verrassingen niet meer kan voor komen. Volgende week houdt de Tweede Kamer een hoorzitting over de af faire, met onder meer deskundi gen van het Europese bureau voor de statistiek, Eurostat. Nederland krijgt tot septem ber om te betalen, maar moet wel het hele bedrag van 642 miljoen overmaken De Britten hoeven uiteinde lijk slechts de helft van hun naheffing van 2,1 miljard op te hoesten AVENHORN - De GGD heeft gister middag bevestigd dat een 69-jari- ge man uit Enkhuizen is overle den, nadat hij in de sauna in Aven- horn besmet is geraakt met legio nella. De man werd ziek op 7 okto ber en is overleden op 15 oktober. De GGD begon een onderzoek na de melding van de legionellabe- smetting van de man. Uiteinde lijk bleek op 30 oktober dat in de sauna een legionellabesmetting was gevonden. Woensdag bleek dat er een 'match' was tussen deze bacterie en die bij de man. Volgens de woordvoerster van de GGD heeft de sauna de besmette faciliteiten weer op orde. De GGD heeft, voor zover de gege vens bekend waren, alle bezoe kers in de periode 16 tot en met 30 oktober benaderd en hen gead viseerd bij ziekteverschijnselen naar hun huisarts te gaan. Het is nog onduidelijk om hoeveel men sen het gaat. Vooralsnog heeft de GGD geen nieuwe meldingen van besmetting met de legionellabac- terie gekregen. VETERANENZIEKTE DUIKT PAAR KEER PER JAAR OP volgende keer weer! Kerstcruise Donau 10-daagse riviercruise liiii'r E '<'r3i mmmm vanaf €799 of ga naar uw ANVR reisbureau WWW.QGJOri9intr3.nl/riVIGrCrUISGS S® smachtten naar extra land voor hun uitgebreide melkquota en hun grotere mestoverschot. Ze wil een nieuw huis bouwen in Middelstum, aardbevingsbe- stendig. „Maar na de laatste be ving twijfel ik. Zelfs de NAM weet niet zeker hoe dat technisch moet." „Na iedere beving worden men sen een beetje bozer", zegt Daniëlla Blanken in haar nieuw bouwwoning in Middelstum. Sinds ruim een week hangt er een camera in haar woonkamer. Daarmee worden live beelden ge maakt van de aardbevingen. De NOS gebruikt die voor een docu mentaire. Blanken vindt het bé- langrijk dat de rest van Nederland ziet wat er aan de hand is. „Ik wil graag dat er aandacht voor is. Er staan honderden huizen op instor ten in de buurt." Zoals dat mooie oude arbeidershuis in Stedum, een paar kilometer verderop, dat al tijden in de steigers staat. De bewoners zijn niet thuis. „Ze moeten er binnenkort uit", weet Gina Tamminga, de over buurvrouw. „Zelfs de verdiepings vloer moet worden vernieuwd. Ja, zelf heb ik ook schade gehad. Je blijft bezig. Ik weet niet meer hoe veel bevingen we hier gehad heb ben. Mijn man zit in de bouw. Zijn bedrijf is de afgelopen jaren gegroeid van acht naar veertig man personeel. Dat is voor het be drijf mooi, maar voor de mensen in Groningen minder leuk." Alexander Zuidhof heeft ook een steiger tegen zijn huis staan. Hij is aan het schilderen. Hij maakt zich geen zorgen over geld. „Ik heb voor 13.000 euro schade ge had. Dat is netjes opgelost. Het imago van Groningen, daar maak ik me zorgen om. Als je nu je huis moet verkopen, heb je een pro bleem. Je komt hier nooit meer weg." LOPPERSUM - Hij was bijna blij dat de aardbeving in augustus een flinke scheur in het Groninger stadhuis achterliet. De aardbevin gen waren ineens niet meer het probleem van de plattelanders al leen. „Het gevoel van urgentie neemt toe", zegt Lambert de Bont van de Groninger Bodembewe ging. „Vorige week zei een provin ciebestuurder zelfs dat de gas kraan dicht moet als de veiligheid niet gegarandeerd kan worden." Volgens De Bont is het voor bui tenstaanders niet voor te stellen wat er met je huis gebeurt bij een aardbeving. „Alsof er een vracht wagen tegen je gevel rijdt; je hoort hem aankomen, en dan volgt de klap." De Bodembeweging komt op voor gedupeerden van de gaswin ning. De club is bezorgd over de veiligheid. „Als je wilt dat er geen huizen instorten, moet je de gas winning met meer dan de helft re duceren. Of stop er in godsnaam mee. Maar voor de overheid zijn de veiligheid en de schades onder geschikt aan de winst. Als die gas bel onder Amsterdam had geze ten, was er nooit een kuub uitge haald." Stoppen met gaswinning is voor de overheid geen serieuze optie. „De gasbaten bedragen 5 procent van de Rijksbegroting. Het Rijk haalt hier voor 33 tot 34 miljoen euro uit de grond. Elke dag! Als je weet dat er tot vorig jaar 50 mil joen aan schade is uitgekeerd, be grijp je waarom mensen boos zijn. Bij complexe schades ontstaat soms onenigheid, zegt Sander van Rootselaar van de NAM. „Dus daar moeten we dan over in ge sprek. We willen mensen sneller perspectief bieden. Dat lukt ook. In heel 2012 hebben we 250 scha des afgehandeld. Nu doen we er 250 in de week. Wanneer schade overduidelijk het gevolg is van aardbevingen, dan vergoeden we. Als er twijfel is ook. Alleen als schade evident niet door een aard beving is veroorzaakt, dan niet." ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Nederland krijgt tot vol gend jaar september de tijd om een omstreden naheffing van 642 miljoen euro aan Brussel te beta len. Ook de andere lidstaten die twee weken geleden op een EU-top onaangenaam verrast wer den door een torenhoge extra reke ning, waaronder Italië en Groot- Brittannië, hoeven niet al op 1 de cember te storten. Legionella wordt ook veteranen- ziekte genoemd. De legionella-bac- terie duikt in Nederland een paar keer per jaar op; soms met dodelij ke afloop.Een klein overzicht: 2007: Twee bezoekers van een sauna in Ridderkerk lopen legionel la op. Een 79-jarige man overlijdt, een vrouw wordt ernstig ziek. 2007: Een bejaarde vrouw over lijdt door een legionellabesmet ting in het HagaZiekenhuis in Den Haag. Drie anderen worden ziek. 2006: Twee inwoners van Roer mond overlijden door legionella. 2006: Zeker 29 mensen raken be smet met legionella bij het Post CS-gebouw in Amsterdam. Twee mensen overlijden. 1999: Na de Westfriese Flora in Bovenkarspel breekt legionella uit 32 mensen komen om het leven, meer dan 200 mensen worden ziek. Twee bubbelbaden blijken de bron. reiscode: crcr461 Extra in prijs verlaagd en inclusief drankenpakket! Bus reizen Auto reizen Vlieg reizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 1/ Reissom excl. 17,50 reserveringskosten. 2,50 Calamiteitenfonds en eventuele huttoeslagen iets bozer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7