REIZEN 23 gedaan. Of het allemaal even mooi is, daar over valt wellicht te twisten, maar het is wel degelijk smaak. Die lijkt trouwens wel van hogerhand vastgesteld. De jongelui zijn zeer zorgvuldig noncha lant gekleed. De spijkerbroeken strak en over het algemeen tot rafels gescheurd, jongens met de baseballpet achterstevo ren, altijd ophouden. De donkere haren, donkere ogen en zwarte stoppelbaardjes maken het af. Een muizenval voor blonde dochters van de toeristen uit het noorden. Dan zijn er de oude capo's. De mannen van boven de 6o. De Al Pacino's, zal ik maar zeggen. Zij dragen als meest opval lende kledingstuk het strakke jekkie. Vaak van leer, soms ook van een soort plastic. De mouwen tot halverwege de onderar men opgetrokken. Hun haren, of wat daar van over is, zijn voortvarend achterover ge föhnd. Uiteraard een Persol-zonnebril ste vig op de neus. Belangrijk is de tred rich ting de tafel met vrienden. Ogenschijnlijk Er is heel even oogcontact De macho en de donna. Ach ja, die Italianen. toevallig wordt een jongere, knappe dame rakelings gepasseerd. Er is heel even oog contact. De macho en de donna. Ach ja, die Italianen. Aan het begin van de avond verschijnt een blikje agenten. Ze bereiken de Plaza in een nogal lullig Fiatje Doblo. Maar dat doet niets af aan hun smaakvolle voorkomen. Het strakgesneden, donkere uniform met rode biezen is nog maar het begin. Dan die hoofden. De getrimde baardjes, het zorg vuldig gekapte haar. Er zit geen sprietje verkeerd. De gemanicuurde handen liggen losjes op de heup. Het pistool aan de riem lijkt misplaatst bij zo veel vreedzame schoonheid. Ietwat dromerig vatten de wetsdienaren post op de strategische pun ten van het plein. De blikken gericht op al het aantrekkelijke dat er rondloopt. Ik weet nog hoe vroeger, op de camping aan het Gardameer, de carabinieri de jon gedames uit het buitenland behulpzaam naar hun staplaars begeleidden. In Uni form. Dezelfde avond nog kwamen zij te rug. Op de hoogte van alle tentjes waar leu ke meisjes verbleven. Opgewonden en in vrijetijdskleding. Ach ja, die Italianen. Langs de straten en pleinen van Verona is het een orgie van schoonheid en smaak. Totdat, vlak voor mijn neus, een piekfijn verzorgde dame even stopt met haar al net zo schone golden retriever. Die krijgt in eens een veelbetekenende blik in de ogen. Ik begrijp wat er gaat gebeuren en met af grijzen sla ik het tafereel gade. Ten over staan van tout Verona gaat de hond er eens lekker voor zit ten. Een grote bah. Helaas is het beest ook nog eens aan de dunne, dus wordt het een smerige bende. Maar het ba zinnetje kan er niet omheen, ze zal de smurrie moeten op ruimen. Te veel ge tuigen. Gracieus en elegant kwijt ze zich van haar taak. De hond kijkt tevre den toe. Op het ter ras slurpt men rus tig verder van de Aperol spritz. Niks aan de hand. Want Italianen, die heb ben nu eenmaal smaak. NIEUW VOOR DIT SEIZOEN we eindelijk voluit gaan. Een 12 kilometer lange afdaling slingert ons door het fraaie Rettenbachtal naar beneden. Volgens de route moet je met de gondels omhoog naar de derde Big, Gaislachkogl. Wij smokkelen door halverwege de Stabelelift terug om hoog te nemen en zo nog een uurtje of wat de flanken van Gaislach op en af te rut- schen. Later die week verkennen we de lan ge en brede pistes rondom Giggijoch, waar het opvallend drukker is. We hebben een zeer relaxed schema. Tot een uur of drie skiën en daarna wellness. Keuze genoeg, met de twee lokale luxeho tels Bergland en Central en Aqua Dome in het nabijgelegen Langenfeld. Alledrie heb ben zowel bloot- als textielsauna's. in Aqua Dome, op twintig minuten van Solden, zijn zwemparadijs, thermen en wellness verenigd. Een groot centrum, waar wij dan ook prompt verdwalen. Met een heel scala sauna's: van halfin de grond tot eentje met hooi. En buiten een bubbelbad, voor bloot. In designhotel Bergland hijsen wij ons in een weggooistring, ietwat besmuikt door de Hongaarse masseuse aangereikt. Lig gend op een waterbed ondergaan wij diver se behandelingen met modder, kruiden en massagemelk, alvorens wij ons in het zwem- en bubbelbad storten en loom uit zweten in de al even designachtige sauna's. Fruitthee en gedroogde banaan helpen ons door de pauzes. Hotel Central heeft zijn wellnesscentrum op klassiek Grieks-Romeinse wijze inge richt. Hier wordt ons gezicht met een crème van fruitproducten ingesmeerd en raken wij ettelijke mee-eters kwijt. Een sap- je van bosbessensap fungeert als toetje, waarna we ons wagen aan stoombad en op- gietsauna. In de rustieke biosauna brengen wij tenslotte met kruiden de bloedsom loop weer op orde. Morgen moeten we er immers weer tegenaan en wacht ons de zwarte Weltcuphelling. Het blijft wel wintersport natuurlijk. Deze reisorganisatie biedt de catered-for- mule aan: je hebt een eigen chalet, maar hoeft er niks te doen. Boodschappen, ko ken, opruimen, afwassen en schoonmaken: het wordt allemaal voor je gedaan. In de ochtend wacht een heerlijk ontbijtje en in de avond een driegangenmenu. Drankjes met en zonder alcohol staan in de koelkast. En zolang het niet uit de hand loopt, is ook dat inclusief. De Nederlandse stafleden re gelen desgevraagd skipassen, skihuur en skilessen. Relaxter kan niet. Behalve dat Solden populair is onder de Russen - het Cyrillisch schrift raadselt je overal tegemoet - weet een beetje skiër dit luxe skioord ogenblikkelijk te vinden als de sneeuw elders te wensen overlaat. Im mers, hier kun je gletsjerskiën. En wat de Sella Ronde voor de Dolomieten is, is de Big 3 Rally voor Tirol. Volgens een uitge kiend plan van liften en pistes glijd je in een dag - inclusief pauzes - langs drie drie- duizenders. Een tocht van zo'n 50 kilome ter. Startpunt is het tweede dalstation in Solden, Giggijochbahn, om te eindigen on deraan de eerder genoemde Gaislachkogl- bahn. Nadeel is dat je het eerste deel bijna geheel in liften doorbrengt. Het duurt even voordat wij op de top bij Schwarze Schnei- de (3.340 meter) staan, inclusief panorami sche vergezichten tot 100 kilometer. Na de tunnel en de tweede top, Tiefenbach- kogl (3.250 meter), kunnen we gelukkig een stukje van onze energie kwijt op de ge lijknamige gletsjer en gaan we een paar keer op-en-neer, voordat we de Big 3 Rally vervolgen. Dan, na de Seiterjöchl, mogen Boodschappen, koken, opruimen, afwassen en schoonmaken: het wordt allemaal voor je gedaan Deze pistes zorgen voor de lekkerste billen'. Op de cabines van de Gais- lachkoglbahn in Solden staan vreemde teksten. 'Zonder u zou den de bergen een zaam zijn'. En dat in 25 talen. Hoe het ook zij, de lift brengt ons naar het Mittelstation, waar wij overstappen in de gondels naar Gaislachkogl op 3.048 meter hoogte. Daar valt het oog direct op een spiksplinternieuw panoramarestaurant. Voordat we de ski's onderklikken eerst naar het dakterras om de Wildspitze en an dere Tiroler toppen te zien. De rode 1 brengt ons weer naar het midden, een mooie gevarieerde afdaling. Later doen we deze nog eens, maar dan skiën we, via de rode 10, terug naar het dalstation, een tocht van 10 kilometer. Voor het zover is, pakken we de Wasserkarlift om op de hellingen van Heidebahn en Gaislachalm onze huur- ski's uit te testen. Een heerlijk ontspannen blauwe route. En geen gebrek aan eettent jes. We kiezen dit jaar voor ongedwongen win tersport. Vliegen naar Innsbruck en met de huurauto naar Solden, waar een kamer wacht in chalet Ruth van Wens Chalets. Een weekje heel ont spannen wintersporten. Vliegen naar je bestem ming, verblijven in een catered chalet en 's middags in de spa. Wij lieten ons verwennen in het Oostenrijkse Solden. It ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Dit winterseizoen wordt de drie- persoons stoeltjeslift Wasserkar vervangen door een zespersoons lift mét sneeuwkap. Ook wordt het dalstation 600 meter naar beneden verplaatst, zodat de zwarte piste met eenzelfde af stand langer wordt. fotó's Gerard Chel door Gerard Chel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79