In de watten in Solden A'dam - E.V.A. 22 23 OOSTENRIJK 27 DRIE JAAR LATER Als ik alleen al de menukaart bekijk van het populaire Ca fé Paris in het centrum van Reykjavik, dan zit het met de gastronomische smaak van de IJslanders in elk ge val goed. Mosselen in witte wijnsaus, tagliatelle, 'filled with delicious lobster', soep met lamsvlees, zeevruchten salade en hamburgers. Struinend tussen de in vrolijke kleuren ge schilderde oude huizen van het stadscen trum kom ik langs Irish pubs, Italiaanse en Aziatische restaurants, maar ook herbergen die traditionele kost serveren; schapen vlees en vooral vis. De IJslanders danken hun bestaan al 1.100 jaar lang aan wat de oceaan hen geeft. Komt het omdat ik er als een toerist uitzie, dat ik overal in vlot Engels wordt aange sproken? Het is bijna oktober en al voel baar herfst. Ondanks het zonnetje haalt het kwik amper 10 graden. Daarom opval lend veel wollen truien, mutsen en sjaals in het straatbeeld van de Bankastraeti en Skólavördustigur, waar hippe kledingza ken, cafés, souvenirshops en designwinkel tjes wedijveren om mijn portemonnee. Sinds 2010 wordt op IJsland vooral goed verdiend aan de vulkaan met de welluiden de naam Eyjafjallajökull. In april van dat jaar legde zijn uitbarsting het vliegverkeer weken stil. Sindsdien verdringen petjes, T-shirts, truien en potjes (met échte Eyja- as!) de pluchen papegaaiduikers van de rek ken. De uitbarsting heeft de bankencrisis uit de collectieve herinnering weggevaagd. De volgende ochtend is het grijs. Aan de buschauffeur vraag ik welke lijn ik moet ne men om bij de haven te komen. Hij loopt mee naar de juiste halte. „Je hebt geluk, het is lekker weer vandaag", zegt hij. „Maar het is bewolkt", reageer ik. Hij grijnst: „Het re gent toch niet? This is Iceland!" Voor een IJslander kan nooit iets zo erg zijn dat het zijn dag om zeep helpt. Heeft dat zorgeloze optimisme te maken met die vulkanische tijdbom onder hun voeten, die zomaar af kan gaan? „IJslanders maken zich nooit zorgen om morgen", conclu deert Edwin Zanen. De Nederlander woont en werkt al tien jaar in IJsland. Ik ontmoet hem in zijn kantoor in het haven gebied. „Ze zijn bovendien net als chocola de: hard van buiten, maar ze smelten snel. Begin een gesprek met een IJslander en die norsheid maakt plaats voor sympathie. Ze vatten ook nooit iets al te serieus op. Het kan namelijk altijd erger. 'Thetta reddast': het komt wel goed, is een gevleugelde uit drukking. Als je in het vulkanisch meest ac tieve gebied op aarde woont, neem je tegen slag vanzelf met een korrel zout." Als ik weer buitensta, schijnt de zon. Het is zaterdag, de straatjes stromen vol. Ik bestel een IJslandse pale ale op een terras. Naast mij zit een groepje wild uitziende jonge ren, in het zwart gekleed en rijkelijk geta toeëerd. Ze drinken thee en praten zacht. Het lijkt alsof er geen woord te veel gezegd wordt. Typische IJslanders. Gemaakt van de donkerste chocolade, maar ze smelten zienderogen onder de zon. Hoe kosmopolitisch is een hoofdstad met 120.000 inwoners, gelegen op een eiland midden in de Atlantische Oceaan dat om de vijfjaar door een vulkaanuitbarsting wordt opgeschrikt? Welkom in Reykjavik, de kleinste wereldstad van Europa. WAAR EN WAT REYKJAVIK TOP 5 Media Reizen door Jonathan Vandevoorde Mini-metropool Boetiekjes in de Laugavegur, de langste winkelstraat van Reykjavik én IJsland. foto Jonathan Vandevoorde Icelandair vliegt 's winters zeven keer per week van Amsterdam naar IJsland (in zomer vijftien keer). Zie www.ice- landair.nl. Er zijn uitstekende lijnbus sen in en rond Reykjavik. De beste reistijd is van half juni tot half september. Wintertrips zijn popu lairder vanwege noorderiichtsafari's. Vanaf de luchthaven zijn er goede ver bindingen met hotels in de stad. Ga naar de stand 'FlyBus' in de aankomst hal of reserveer via www.flybus.is. In de zomer kun je vanuit de haven mee op waivisexcursies en vogeltrips naar papegaaiduikers. Meer info: www.visitreykjavik.is en www.whatson.is (evenementen). Halligrïmskirkja. IJslands grootste kerk met eigenzinnige architectuur. Met de lift kun je naar de top van de toren. Perlan. Zes watertanks ondersteunen glazen koepel en observatieterras. Fraai uitzicht over stad, streek en baai. Oude haven. Tussen loodsen en oude huisjes in de haven zijn winkeltjes en visrestaurants. Tip: in het weekend is hier een overdekte vlooienmarkt Harpa. Imponerend concert- en con gresgebouw uit 2011, waarvan wan den, bestaand uit zeshoekige glazen blokken, grootse lichtinval creëren. Zonnereiziger. Roestvrijstalen kunst werk stelt Vikingschip voor. Bij avond licht adembenemend zicht op de baai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77