1 so m SPECTRUM 19 fSBM! f deren in de klas. In het dagelijks leven is Fred meester Fred, van basisschool De Leer in Hengelo. Hij vindt het heerlijk mooie verhalen te vertellen. Zo mooi, dat hij heeft beslotên een kinderboek te schrijven. Diks: „Ieder een roept altijd: 'dat wil ik nog eens doen.' Beetje dagdromen. Maar straks ben je te oud om te dromen. Dus ik dacht op een dag: ik doe het gewoon." Hij ging aan de slag. Maar waarover schrijven? Over voetbal natuurlijk, zijn grote passie. Op een dag loopt Diks bij zijn uitge ver in Alkmaar naar binnen. Hij is ze nuwachtig want uitgever Kluitman is streng. 'Leuk geschreven, maar nog wat rommelig. Het mag ook wel wat spannender en grappiger. Ga maar naar huis en probeer het nog eens. Het idee van een voetbalboek voor de jeugd staat me wel aan.' Diks loopt, nee zweeft hét gebouw uit. Ok, het is nog niet goed genoeg. Maar Kluitman heeft niet gezegd: 'Stop er maar mee.' De weken erna zit hij elk vrij uurtje op zijn zolderkamer te werken. En het resultaat mag er zijn: Koen Kampioen. „Ik vind het leuk werk, maar het komt me niet aanwaaien." De wekker gaat. Met een knal slaat Diks op het rotding. Het is vijf uur in de ochtend. Belachelijk vroeg, maar de schrijver moet eruit. Om zes uur moet hij in de auto zitten, op weg naar het noorden van het land, waar hij een lezing geeft op een basis school. Om elf uur rent hij weer naar de auto, want hij moet too kilometer verderop nog een lezing geven in een biblio theek. Iemand vertelt hem daar dat hij best jaloers is op Diks. Geld verdie nen met verhalen uit je duim zuigen. De Hengeloër kan er om lachen. „Het is keihard werken hoor", zegt hij. „En ik word er niet rijk van, maar dat is niet erg. Ik vind het prachtig om te doen. Duizenden kinderen genieten van mijn verhalen. Hoe cool is dat! Verder werk ik nog als invalmeester op scholen in de Achterhoek. Heerlijk om te doen." Om half twee zit Diks weer in de au to. Op weg naar Doetinchem. Hij heeft beloofd vanaf vier uur op zijn kleinkinderen te passen. Om zeven uur is hij weer thuis. Maar tijd om even lekker te relaxen heeft hij niet. De uitgever verwacht begin novem ber boek 51. De laatste uurtjes van de dag zit hij daarom weer boven op zijn werkkamertje. „Let op je taalgebruik en stop met schelden." De Bond tegen het Vloeken stuurt de uitgever van Diks een berichtje. De Bond gaat kinderboeken lezen om te kijken of deze schrijvers ook vloeken en rotwoorden gebruiken. 'En we gaan ook boeken van Fred Diks lezen', klinkt het streng. Enkele weken later krijgt de uitgever het rapport. Fred Diks krijgt een dikke 10. Geen vloek, geen onvertogen woord gevonden. „Maar dat wil niet zeggen dat ik saaie boeken schrijf', waarschuwt de schrij ver. „Ik hou niet van vloeken. Daar mee doe je mensen pijn. Dat heb ik zelf vaak gemerkt als meester op school en langs de voetbalvelden. Ik vind dat je altijd respect moet hebben voor de ander. Natuurlijk heeft er wel eens iemand ruzie in mijn boeken, maar het komt altijd goed! Ik hou juist van spanning, maar ook van hu mor. En niet kinderachtig doen. Ik neem mijn lezers heel serieus. Dat zou iedereen moeten doen." ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 klaar Fred Diks op de plek waar hij zijn verhalen schrijft, de zolderkamer van zijn woning in Hen gelo, Gelderland, foto Theo Koek Fred Diks is onderwijzer, sportjour nalist en schrijver. Hij is woonachtig in het Achterhoek- se dorp Hengelo. In 2003 kwam zijn eerste boek uit: Koen Kampioen. De eerste van een hele serie boeken over deze jonge voetbalheld. Inmiddels is er zelfs een tv-serie van Koen gemaakt. Koen Kampioen was vorig jaar kern- titel van de Kinderboekenweek. Diks schreef ook enkele delen van de Kameleon-reeks, over de twee ling Hielke en Sietse. In de serie Van pupil tot prof maak te hij boeken met onder andere Wesley Sneijder, Klaas-Jan Huntel- aar en Rafael van der Vaart. Inmid dels is Diks druk met een nieuwe jeugdboekenserie over Arjen Rob ben. De serie is een groot succes, er is belangstelling voor vertalingen vanuit Duitsland en zelfs China. Sinds 2003 zijn meer dan een half miljoen boeken van Diks verkocht. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75