Twee p 's SPECTRUM 17 standplaats Zwitserland Claudia van Zanten der, die onverstoorbaar naar de soap bleef kijken, reageert bars: „Al dat geld. Hier hebben we er niets van ge merkt." De naam Sharmaine zegt Tanya niets. „Waarom probeer je het niet bij de op- vanglocaties buiten de stad? Meer dan de helft van onze buren is daar." Zo makkelijk laat ik me niet uit het veld slaan. Er zal toch wel een spoor van Sharmaine's bestaan terug te vinden zijn in de omgeving waar ze stierf en waarschijnlijk woonde? Haar kinde ren, familie en buren zullen toch niet allemaal dood of geëvacueerd zijn? Peinzend loop ik verder door de Mag- allanes-wijk. Plots een mazzeltje. De 25-jarige Ian komt naar me toe: „Wat doe je hier?" Ik vertel over mijn zoek tocht. „Sharmaine? Sharmaine Ragot? Die is daar gevonden." Hij wijst op de fundering van een huis. „Ze was een oud-klasgenoot." Ik ben stomverbaasd. Zou Sharmaine écht zo jong zijn? Ik kijk om me heen. De restanten van een bank verderop. Opeens valt alles op zijn plaats: vlak bij deze hoek moet ik inderdaad met de tandeloze man hebben gesproken. Ian neemt me mee naar Sharmaine's vader Carlos. In een versleten hemd komt hij uit zijn tent. Het huis van de familie spoelde weg. Eerst maar een aftastende vraag: „Klopt het dat uw dochter Sharmaine hier vorig jaar stierf?" Carlos knikt. Hij is een man van weinig woorden, maar begint toch te vertellen. Vier fa milieleden overleden hier precies een jaar geleden. Sharmaine, zijn vrouw Viola, dochter Cherylle en Christoph, het 4-jarige zoontje van Sharmaine. „Ze werd al jong moeder. Sharmaine was een prachtmeid. Altijd hingen er jongens om haar heen." Hij lacht er wrang bij. Oud-klasgenoot Ian knikt. Sharmaine's man verliet haar na de ge boorte van hun kind. Ja, de familie Ragot wist dat er een megastorm kwam en dat ze moesten uitkijken. Maar niemand vertelde hen over het gevaar van een vloedgolf. Het water dat óver hun wijk aan zee raas de, zou het huisje in schroot verande ren en de levens van vier leden van het gezin Ragot abrupt beëindigen. Nu woont Carlos samen met twee zoons die de ramp overleefden. De lichamen van Sharmaine en de an dere gezinsleden lagen inderdaad da gen in het puin voordat ze werden op gehaald, vertelt hij. Met duizenden an deren liggen ze nu in een massagraf ver buiten de stad. Daar zullen ze ook blijven liggen. Het is moeilijk geen medelijden met Carlos te krijgen als hij vertelt dat hij geen geld heeft voor een grafsteen of gedenkplaatje voor zijn gezinsleden. Uiterlijk ziet Carlos er stevig uit, maar schijn bedriegt. „Ik kan niet met het verlies omgaan. Elke avond spoken ze door mijn hoofd", zegt hij. „Vaak denk ik aan zelfmoord." We praten even verder. Over Sharmai ne's droombaan: ze wilde lerares wor den. En over de openbare school waar Carlos een halfjaar als evacué woon de. Na een tijdje is Carlos uitgepraat. Of uitgeput, ik weet het niet. Plots schiet door mijn hoofd: als ik een artikel ga schrijven over Sharmaine hoort daar eigenlijk een foto van haar bij. Carlos knikt en pakt zijn portemonnee. Snel gaat hij door de rijbewijzen en biblio- theekpassen van zijn vrouw en ande re dochter Cherylla, met daarop hun pasfoto's. „Sorry, van Sharmaine heb ik niets meer." Alle tastbare aandenkens aan Sharmai ne, de vrouw met de verterende voet, werden een jaar geleden opgeslokt door de zee. Verder resteren alleen herinneringen aan haar leven. Als nieuwbakken moeder bestaat mijn wereld de laatste maanden vooral uit mijn baby, andere baby's en andere moeders. 'Mama meet ups' in restau rants, 'mama baby picknicks' in het park, 'playdates' bij dan weer de ene en dan weer de andere moeder thuis. Het is typerend voor de internationale expatge- meenschap, maar zeker ook voor het conservatieve Zwitserland. Een stel bestaat hier nog steeds in de regel uit een man en een vrouw, die eerst trouwen en dan kinderen krijgen. Zodra de eerste spruit zich aandient, blijft de man fulltime werken (een papa dag kennen ze hier niet) en stopt de vrouw (of min dert het werk drastisch) om voor het kind te zor gen. Dit geldt natuurlijk echt niet voor iedereen, maar het is wel enigszins de norm. Ik was daarom erg verrast op een van de playdates een vader tegen het lijf te lopen. En dan ook nog een Zwitserse vader. Die getrouwd is met een man. Hoewel het goed gesteld is met homorechten in Zwitserland als het gaat om bijvoor- beeld geregistreerd partnerschap en gelijke rechten op de werkvloer (feit je: Zürich heeft sinds 2009 een lesbi sche burgemeester), wordt het homo- huwelijk niet erkend en is een homo seksueel of lesbisch stel met een kind nog steeds een 'big deal'. Een jaar of acht geleden besloot de vader in kwestie samen met zijn vriend voor een eigen kindje te gaan. Uiteindelijk werd hun zoon eind vo rig jaar geboren. Omdat draagmoeder schap in Zwitserland verboden is, moesten zij naar het buitenland. Ze vonden een goede vriendin uit het geboorteland van de partner bereid het kind voor hen te dragen. Ze gebruikten een eicel van een donor uit de Verenigde Staten, waar ook de behan deling plaatshad. De vriendin volbracht de zwanger schap in haar thuisland, waar draagmoederschap is toegestaan, maar het homohuwelijk toen nog niet. Vorig jaar, vlak voor de geboorte van het kind, ver anderde de wetgeving in dit land. Vanaf dat mo ment werd het daar voor homoseksuele stellen mo gelijk te trouwen en gezamenlijk een kind te adopte ren. Het stel had hiermee extreem veel geluk; anders was één van beide mannen de wettelijke ouder van hun zoon geweest (samen met de draagmoeder). Doordat de mannen trouwden, konden zij beiden de jongen officieel adopteren. Hun huwelijk is in Zwitserland omgezet naar een geregistreerd partnerschap. Dat betekent dat ze bij voorbeeld wel dezelfde belastingvoordelen hebben v als een getrouwd stel, maar niet gezamenlijk een kind mogen adopteren. Omdat zij hun zoon echter al legaal geadopteerd hadden in het buitenland (en de kwestie draagmoederschap zodoende ook niet ter sprake kwam), werd de adoptie erkend door de Zwitserse autoriteiten. In augustus van dit jaar was er sensationeel nieuws: voor het eerst werden twee mannen erkend als ge- lijkwaardige ouders, zonder dat zij een buitenlands adoptieproces doorliepen. En waar dus duidelijk sprake was van draagmoederschap. Langzaam wordt het conservatieve Zwitserland liberaler. ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 JD/DPd Tyfoon Haiyan richtte precies een jaar geleden, op 8 november 2013, een enorme ravage aan op de Filipijnen, onder meer in de stad Tacloban. foto Hollandse Hoogte reageren? spectrum@depersdienst.nl Carlos Ragot, Sharmaine's vader, op de plek waar zijn huis stond voordat typ hoon Haiyan dat compleet vernietigde. foto Wouter van Cleef FILIPIJNEN Zuid- Chinese Zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73