4 SPECTRUM 15 fotocollecties Mirte Meeus ver zamelt foto's. Niet zomaar lukraak gescho ten kiekjes. In tegendeel: ze wil alleen fo to's die gemaakt zijn van schilderij tjes en kunst in motelkamers. Ze heeft er al heel veel. Zelfgemaakt, of door anderen, die hun foto naar haar speciale facebookpagina Motelartcollec- tion stuurden. Noem haar verzamelwoede een tic, een gekte misschien. Maar dan wel één die door heel wat andere mensen wordt gedeeld. Alleen al in Nederland zijn er duizenden 'beeldverzamelaars' actief. De één vist van Marktplaats onbedoel de zelfportretten van mensen die een spiegel verkopen, een ander foto's van Italiaanse hekwerken waar een auto tegenaan reed. Een derde is weer ge fascineerd door plaatjes van wereldlei ders die kinderen knuffelen. Jos van der Schoot fotografeert keer op keer opmerkelijk en soms zelfs bi zar afval dat hij aantreft in een nabij gelegen parkje. En Frank ten Berge is op zijn beurt geobsedeerd door de tal rijke Abrahams en Sarahs (liefst met gedicht) die hij aantreft voor de deu ren van 50-jarigen. Zo zijn er duizen den voorbeelden te vinden. De passie waarmee gekke, boeiende, grappige of soms zelfs ontroerende beeldverzamelingen worden aange legd, was voor het Bredase museum MOTI aanleiding samen met De Volkskrant op zoek te gaan naar zo veel mogelijk bijzondere fotocollec ties die particulieren hebben aange legd. Enkele oproepen, en aandacht in on der meer het populaire televisiepro gramma De wereld draait door, leidden tot een overweldigende hoeveelheid inzendingen. Zo veel zelfs, dat een vakjury er de grootste moeite mee had er de meest opmerkelijke uit te vissen. Die verzamelingen worden vandaag, zaterdag 8 november, tijdens Beeldja gers, de dag van de beeldverzamelaar gepresenteerd in het Chassé Theater in Breda. Ook vertellen prominente beeld jagers deze dag over wat hen er toe heeft overgehaald foto's te gaan verzamelen. Zo is er een presentatie van Frans Schallmaier. Bij bracht als kunste naar, maar vooral als beeldredacteur van de Volkskrant talloze fotoseries bijeen. Beroemd is de reeks die hij sa menstelde met foto's van de Franse president Franqois Hollande die bij een formele handdruk steeds net mis grijpt- Ook beeldjager Erik Kessels, die al ja ren foto's verzamelt, is aanwezig. In Brabant werd vooral de serie bekend die hij rond Ria van Dijk samenstel de. Vanaf 1936 liet zij zichzelf vrijwel elk jaar op precies dezelfde manier in actie fotograferen in een schiettent op de Tilburgse kermis. Al die foto's bij elkaar leveren een intrigerend beeld op. De Brit Tom Hind, director creative content van Getty Images in Londen, vertelt tot slot over wat er nou zo fas cineert aan de beelden. Is het de her kenning? Of het vreemde, dat uitein delijk geen mens vreemd is en wel licht daardoor soms aanleiding is tot hilariteit. reageren? ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Verzamelingen van beeldj agers door Edine Wijnands www.motimuseum.nl/beeldjagers V spectrum@depersdienst.nl Scheve palen, beeldverzame ling van Onno Blase. Zie ook www.schevepa- ien.tumblr.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71