1.999 euro voor flesje anti-ebola- bronwater Controles op multiresistente bacteriën bij kweekvis uit Azië 6 BINNENLAND GASWINNING reportace Veel Groningers meldden schade na de laatste aardbeving. Alleen de lokale aannemer is blij. Er bestaat tot nu toe geen genees middel tegen het levensgevaarlij ke ebola-virus. Toch biedt ebo- la-center.com zo'n wondermiddel wel aan: „Ebola-center.com bron water houdt u virusvrij." Tjeerd-Jan Smit (53) uit Apel doorn verkoopt op deze webwin kel ook handschoenen, overalls en gasmaskers die moeten be schermen tegen ebola. Het anti- ebola-water werkt volgens hem omdat het bronwater is 'met spe ciale toevoegingen die virussen voorkomen'. De uitvinder van het middel zou ene dr. Babajide Kassima zijn. Op internet is die man niet te vin den. Smits zakenpartner David Rusman wil niet precies vertellen hoe hij de Ghanese dokter op het spoor kwam. Waarom vertrouwt hij hem? „Je gaat uit van de goed heid van de mens. We hebben een paar gesprekken met die man gehad in Frankrijk. Toen kwam hij met dat water aan. Ik weet niet wat hij erin doet." De heren vragen zelfs om dona ties om hen te helpen in de strijd tegen ebola. Is wat ze doen niet gewoon op lichting? Rusman: „Het is geen op lichting. Ik kan dat met 100 pro cent zekerheid zeggen. Het geld gaat naar Giro 555." Smit was de laatste jaren vaker in het nieuws. In 2010 vocht hij een conflict uit met de Apeldoornse voetbalclub AGOW. En vorig jaar maart ging Smits bedrijf Euro Computer Groep failliet. Tiental len schuldeisers dienden -ver geefs- claims in van bij elkaar ruim zes ton. EF LOPPERSUM - Ineens is er bedrijvig heid in Zandeweer. Groepjes man nen wandelen en fietsen naar dorpshuis het Klokhoes. De kaart club begint. Bijna allemaal heb ben ze aardbevingsschade aan hun huis, melden ze bijna opge wekt. „Ik heb een lange scheur over mijn plafond", zegt Louw- rens Haaima. „En één aan de bin nenkant van mijn gevel." Dat is zorgelijk, zegt hij, terwijl hij van zijn fiets stapt. De scheur is in augustus ontstaan, bij de op één na laatste aardbeving. „Ik heb het gemeld, maar nog niks ge hoord. Ze zullen het wel druk heb ben bij de NAM." De kerk van Zandeweer, het dorp dat woensdag nog het epicen trum van een aardbeving was, is er deze keer ongeschonden door gekomen, zegt kerkrentmeester Germt Broekhuizen. De schade van de hevige beving twee jaar ge leden is keurig hersteld. Daar kan hij niks kwaads over zeggen. Zestig procent van de huizen in het nabijgelegen dorp Mid- delstum is beschadigd, in Lopper sum ligt het percentage nog iets hoger, weet de Groninger Bodem beweging, een vereniging van ver ontruste burgers. Elke toevallige voorbijganger in het gebied heeft een verhaal. Het meisje achter de toonbank bij de bakker, de vrouw die haar hond uitlaat, de man en vrouw die hun kar inladen bij de supermarkt in Middelstum. „Wij hebben allebei een ton schade", zegt de man, die op een boerderij buiten het dorp woont. „Van de beving van twee jaar geleden. De kleine scha des, tot 20.000 euro, worden wél snel verholpen. Die zijn ook pea nuts. Onze schadebedragen stel len natuurlijk weinig voor vergele ken met de miljarden die de NAM hier verdient." De NAM wil best schade herstel len, zegt hij, maar niet zoals hij het wil. „Als ze nu stoppen met gaswinning, gaan de aardbevin gen nog tien of vijftien jaar door. Daarom moeten de woningen duurzaam en aardbevingsbesten- dig hersteld worden." Of neem de vrouw die net haar boerderij heeft verkocht. Dat ging gelukkig nog, dankzij boeren die Er staan honderden huizen op instorten in de buurt Aanleiding is een steekproef door Wakker Dier op 43 producten uit het visschap van groothandels en supermarkten, afkomstig van kwe kerijen in Zuidoost-Azië. Op meer dan de helft van de onder zochte garnalen, tilapia en panga- sius werden multiresistente bacte riën aangetroffen. Volgens Wakker Dier zijn de vis sen en schaaldieren door het ver blijf in de overvolle kweekvijvers overgevoelig voor ziektes. Om die te bestrijden, worden de bakken volgepompt met antibiotica. Ge volg is dat micro-organismen ont staan die resistent zijn voor deze antibiotica. Als consumenten de vis vervol gens slecht verhitten, krijgen ze deze schadelijke multiresistente bacteriën binnen. „Daardoor be- staat de kans dat we straks niet meer te behandelen zijn voor sim pele infecties", legt Hanneke van Ormondt van Wakker Dier uit. Minister Schippers verklaarde gis teren na afloop van de minister raad 'zich ernstige zorgen te ma ken' over bacteriën die resistent zijn geworden voor antibiotica. Kern van het probleem is dat de kwekerijen in landen als Vietnam en Indonesië net zo grootschalig zijn als de intensieve veehouderij. Volgens aquacultuur-professor Jo- han Verreth van de Universiteit Wageningen is het vooral zaak dat de kweekbakken schoner wor den, zodat de stress voor de vis sen en de overgevoeligheid van de dieren voor ziekten afneemt. „De overbevolking in de bakken met vissen is eigenlijk minder van belang. Sterker, ik denk dat de vissen nog dichter op elkaar kunnen leven als ze maar niet in vuil water zwemmen." Dat het medisch microbiologisch laborato rium ook de ESBL-bacterie heeft aangetroffen, verbaast hem. „Ik heb het gecheckt bij het Central Veterinary Institute in Lelystad, dat is typisch een bacterie die op fecaliën (uitwerpselen, red.) voor komt." De NVWA constateerde overi gens in 2009 al dat controle op multiresistente bacteriën bij kweekvis 'gewenst' is. Met dat ad vies heeft het kabinet toentertijd niets gedaan. „Nu de minister ons heeft gevraagd, zullen wij deze taak oppakken", aldus een woord voerster. Zij voegt eraan toe dat de NVWA kweekvis al wel contro leerde op de aanwezigheid van an tibiotica. Kweekvis voorzien van een ASC-keurmerk voor verantwoor de kweek, is trouwens niet veili ger dan vis zónder dat label, laat Wakker Dier weten. Dat komt om dat ASC (afkorting voor Aquacul- ture Stewardship Council) alleen controleert op duurzaamheid en niet op voedselveiligheid. door Jaap Meijers APELDOORN - De webwinkel ebola- center.com heeft een wel heel bij zonder product in de aanbieding: anti-ebola-bronwater. En het mag wat kosten: 1.999 euro per flesje. Er bestaat tot nu toe geen geneesmiddel tegen het gevaarlijke virus, maar de website biedt het wel aan Schade aan een boerderij in Loppersum. De scheur is veroorzaakt door gasboringen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, archieffoto Kees van de Veen/HH Na elke beving weer door Nadia Berkelder Daniëlla Blanken, inwoonster Middelstum door Lilian Dominicus AMSTERDAM - Kweekvis wordt van af nu gecontroleerd op de aanwe zigheid van multiresistente bacteri ën. Minister Edith Schippers van Volksgezondheid heeft de Neder landse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) gisteren gevraagd om daar voortaan op te monitoren en - indien nodig - te handhaven. Op ruim de helft van de garnalen, tilapia en panga- sius werden multiresistente bacteriën aangetroffen Als consumenten de vis ver volgens slecht verhitten, krij gen ze de schadelijke multi resistente bacteriën binnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6