Urmond eerste kandidaat voor vervolgproject A SPECTRUM 9 continu in de stand van verlies gezet. De inwoners ervaren dat als een in breuk op de leefbaarheid." Toch zijn leefbaarheid en levensgeluk niet per definitie afhankelijk van het aantal voorzieningen, zelfs niet van een school, aldus Van der Wouw. „We moeten op een moderne manier naar dorpen kijken. Als je blijft han gen in het verliesmodel, krijg je een negatieve sfeer. Het gaat erom een po sitieve draai te maken. Als de traditio nele voorzieningen wegvallen, moe ten de inwoners zelf investeren in hun omgeving en proberen het sa men leuk te maken." Wat Dreischor betreft is hij daarover positief gestemd, vooral gezien de ve le activiteiten en initiatieven die de bewoners er ontplooien, het rijke ver enigingsleven en de saamhorigheid. Ook wijst hij op het grote aantal be drijven en bedrijfjes - volgens de dorpsraad 129, op duizend inwoners - dat er actiefis. „Dat geeft toch aan dat men er ondernemend is en met elkaar dingen wil doen." De aantrekkelijkheid van Dreischor speelt eveneens een rol, zegt Van der Wouw. „Die bepaalt of je mensen van buitenaf weet te interesseren om er te gaan wonen. Dat is voor de toe komst een belangrijke factor." Keerzij de is dat de nieuwkomers veelal be houdender zijn als het gaat om hun woonomgeving dan de oorspronkelij ke bevolking. „Ze hebben er bewust voor gekozen om ergens te gaan wo nen omdat ze gecharmeerd zijn van de omgeving. Vanaf dat moment wil len ze die ook gaan conserveren, ter wijl autochtonen die eerder willen ontwikkelen." Dreischor is 'een prettige plek', heeft ook Joop Schaminée ervaren. „Het voelt voor mij inmiddels als thuisko men, heel sympathiek. Tegelijkertijd zie je er de veranderingen die elders ook gaande zijn: jongeren trekken weg, er zijn geen cafés meer, de mid denstand is verdwenen. Zeker voor de jeugd is er weinig vertier. Het mag wel iets bruisenden Ik zou graag zien dat er wat meer bedrijvigheid komt, plekken waar mensen elkaar met een pilsje kunnen ontmoeten. En de school is hier zp ongelofelijk belang rijk. Ik zou er niet aan toegeven dat ze die ooit kwijtraken." Er zijn genoeg redenen om de toe komst van het dorp met vertrouwen tegemoet te zien, constateert Scha minée. „Ik maakt me daar echt geen zorgen over. Er heerst hier een sterk dorpsbesef en de betrokkenheid van de inwoners is groot. Ik denk dat Dreischor er zeker voor gaat." Het project 'Venster op de Wereld' is vrijwel voltooid. Gezien de goede er varingen in Dreischor hopen initia tiefnemers Joop Schaminée en An ton Stortelder de komende jaren ook 'vierkante kilometers' op andere plaatsen in het land te ontwikkelen. De voornaamste kandidaat daarvoor is op dit moment het Limburgse dorp Ur mond, in de gemeente Stein. „We hebben heel veel zin om dit ook elders te doen. Sinds Dreischor zie ik overal in Nederland vierkante kilometers voor me", zegt Schaminée. Volgens hem worden de plannen in de gemeente Stein steeds concreter. „We gaan er inmiddels echt in geloven. Voor mij persoonlijk is Limburg extra leuk, omdat ik daar ben geboren. De Maas is mijn levensader." De nieuwe vierkante kilometer bevindt zich bij Oud-Urmond. „Het is opnieuw een bijzonder plek je", aldus Schaminée. „In dit geval gaat het mijnver- leden een grote rol spelen. Als je op de kaart kijkt, weet je meteen: dit is de beste plek." Naar aanleiding van de ervaringen in Zeeland is het wel de bedoeling een aantal zaken in het ver volg wat anders aan te pakken. De belangrijkste is de financiering. Die moet eerst rond zijn, voordat een nieuwe vierkante kilometer onder handen wordt genomen. In Zeeland moest noodgedwongen worden ge werkt met een beperkt budget. „Iedereen heeft ons echt ongelofelijk goed geholpen, maar niemand is naar waarde en inzet beloond. Dat is geen goede ba sis. Dat moet volgende keer echt anders", zegt Scha minée, die er zelf ook een groot deel van zijn vrije tijd in heeft gestoken. Een van de doelstellingen van Venster op de We reld was om de verbindingen tussen Dreischor en de rest van de wereld zichtbaar te maken. Dat is niet vóldoende uit de verf gekomen, vindt Scha minée zelf. „Dat vind ik echt jammer. Bij een vol gend project moet dat zeker een zwaarder accent kunnen krijgen." Behalve in Limburg zijn ook elders bewegingen gaande om het Dreischor-concept over te nemen. Schaminée noemt met name Friesland en de Ach terhoek als kansrijke gebieden. Urmond staat op dit moment echter 'vooraan in de orde'. „We willen er met hetzelfde team als in Dreischor aan gaan werken. Iedereen is tweehon derd procent gemotiveerd om dit kunstje met z'n allen nog een keer te flikken." ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Deze serie kwam tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. Voor meer informatie over het project zie www.vensteropdreischor.nl. Uitzicht vanaf de kerktoren van Dreischor. Rechts van de wind- haan is de 'vierkante kilometer* van Venster op de Wereld zicht baar, met in de verte onder meer de molen en uiterst rechts een deel van buurtschap Beldert. foto Dirk-Jan Gjeltema ALTERRA WAG E NIN G E N Anton Stortelder (links) en Joop Schaminée in de vierkante kilometer, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65