In het project Venster op de Wereld belichtten on derzoekers een vierkante kilometer bij Dreischor van alle kanten. De krant tekende verhalen uit het gebied op. Vandaag tot slot aflevering 13, waarin de balans wordt opge maakt. En wat is de toe komst van Dreischor? 8 SPECTRUM reportage Gelaten geeft Drei schor zich over aan de naderende winter. De belang stelling van dagjes mensen is tijdelijk geluwd, de drui ven zijn geoogst en de bomen ont doen zich van de laatste restanten van hun 2014-garderobe. Langzaam maar zeker worden ook de luiken van het Venster op de Wereld geloken. Anderhalfjaar lang wist het ringdorp de schijnwerpers van weten schappers, fotografen, filmmakers, journalisten en andere belangstellen den op zich gericht. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het boek Kim - Venster op Dreischor, dat zo wel de bekroning als de afronding van het project vormt. Het vertrek bezorgt Joop Schaminée, met Anton Stortelder initiatiefnemer en gangmaker van het project, 'een dubbel gevoel'. „Ik ben verknocht ge raakt aan dit plekje en aan de vierkan te kilometer. Inmiddels voel ik me een beetje Reisenaer." „Tegelijkertijd zijn we heel enthou siast over de verschillende uitwerkin gen die ons idee heeft gekregen, met een film, een boek, een fotoreeks, ra dioportretten, een website, een serie in de krant en een kunstproject. We kunnen met veel plezier en gepaste trots terugkijken op wat we in ander- halfjaar hebben neergezet." Het basisidee van het project was om wetenschappers van uiteenlopende op zich misschien niet heel veel mee te doen valt, maar ze kleuren wel het beeld van het gebied." Toch waren het vooral de lokale verhalen die indruk hebben gemaakt. „Het zijn uiteinde lijk de mensen die het landschap ma ken." Wat het project zeker ook duidelijk heeft gemaakt is hoezeer Dreischor is veranderd en verandert. In elk ge sprek met dorpsbewoners komt wel ter sprake in welk hoog tempo de mid denstand uit het dorp is verdwenen. Halverwege de jaren vijftig beschikte Dreischor nog over zeventien winkels en drie cafés. Daar is niets meer van over. Met het overlijden van Cor van Dixhoorn, over wie in het dorp met weemoed wordt gesproken, sloot in 2010 de laatste winkel. Ook andere voorzieningen komen vroeg of laat onder druk te staan, ze ker gezien de bevolkingskrimp en de vergrijzing waarmee Zeeland in toene mende mate te maken krijgt. Dat roept vragen op over de toekomst van Dreischor. Hoe ziet het dorp er over tien, twintig, vijftig jaar uit? Of bij wijze van spreken in 2114? Dick van der Wouw, senior onderzoe kers bij sociaal-cultureel instituut Scoop, is daar niet somber over. Het dorp van weleer komt echter niet meer terug, verzekert hij. „Het ideaal- plaatje is het dorp van halverwege de jaren vijftig, het dorp van Wim Son- neveld. Dat is het totale dorp waar al les gebeurde. Sindsdien is daar steeds iets uit verdwenen. Dat heeft dorpen disciplines - van vegetatiekundigen tot archeologen en van insectenkundi- gen tot meteorologen - naar het ge bied te laten kijken en hun bevindin gen te combineren met de verhalen van de mensen die er wonen en wer ken. „Ik heb vooral beter leren kijken", zegt Schaminée. „Een belangrijke les voor mezelf is dat echt iedere plek er toe doet. Overal zit een verhaal aan vast. Vaak gaan we veel te lichtvaardig met onze omgeving om. Ik pleit er ze ker niet voor om alles op slot te gooien, maar we moeten ons wel be wust zijn van de kwaliteiten van de omgeving. Het boek dat we over het project maken is naar mijn idee ook een manier om je ervan bewust te worden dat je met respect met je om geving moet omgaan." Over de wetenschappelijke opbrengst - er werden onder meer bijzondere korstmos- en braamsoorten aangetrof fen - is Schaminée zeker tevreden. „Het waren kleine onderzoeken, waar AFSLUITENDE ACTIVITEITEN 'VENSTER OP DE WERELD' DE VIERKANTE KILOMETER VAN DREISCHOR Aan elke plek zit een verhaal door Rolf Bosboom Zaterdag 15 november wordt de docu mentaire Dans met mij, die Stijn van der Loo en Deen van der Zaken over Dreischor maakten, twee keer ver toond in fiZi in Zierikzee. Aanvang: 14.00 en 16.00 uur. Begin december verschijnt bij Fontai ne Uitgevers het boek Km2 - Venster op Dreischor. Het bevat in woord, beeld en geluid de persoonlijke verha len van de inwoners van Dreischor en de bevindingen van de wetenschap pers. Medio december - de exacte datum is nog niet bekend - wordt het boek offi cieel gepresenteerd in museum Goe- manszorg in Dreischor. In januari - daarvoor is ook nog geen datum bepaald - houdt Tot Nut Ge noegen' een avond om na te praten over het project. Ook wordt Dans met mij dan nogmaals vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64