J 66 SPECTRUM 7 De Vilder uit. „Daarnaast zijn gemeen ten en woningbouwverenigingen te genwoordig verplicht leegstand te voorkomen. De leegstandswet geeft verhuurders ook meer mogelijkhe den. Zo is onlangs de termijn voor tij delijke verhuur opgerekt van vijf naar tien jaar. Daardoor kunnen de eigena ren hun vastgoed nu ook tijdelijk ver huren voor pop-up stores of als film locatie." Nicole Recourt voelt de hete adem van die veranderingen in haar nek. Zij woont sinds een halfjaar met haar ge zin van vijf kinderen noodgedwongen in een krappe stacaravan op een cam ping. Voordat ze daar introk, woonde ze acht jaar antikraak in Zeist en Soes- terberg. Toen ze hoorde dat ze moest vertrekken uit het antikraakhuis, had Recourt geen idee waar ze heen moest. „We hebben het een paar maanden weten te rekken door rechts zaken aan te spannen. Al die tijd heb ben we gezocht naar een betaalbare sociale huurwoning. Maar de wacht lijst voor een woning die groot ge noeg is voor ons gezin is twaalf jaar. Als je een kerk leeg laat staan, zitten er al heel snel graffiti- spuitende pubers in De cijfers Het alternatief was de daklozenop- vang. Daar wil ik niet heen met mijn kinderen." Belangenorganisaties voor huurders zien dat probleem groeien. Ze zijn niet blij met de toename van het aan tal mensen dat antikraak woont. „Een steeds grotere groep mensen komt buiten de reguliere sociale huursector te staan", aldus Abel Heijkamp van de Bond Precaire Woonvormen. „Dat zijn juist de mensen voor wie de socia le huursector bedoeld is. De huur markt flexibiliseert, net als de arbeids markt. Helaas krijgen wij daar steeds meer klachten over. Mensen klagen over hoge kosten, over onredelijke ei sen en over het feit dat ze zonder ver vangende woonruimte op straat mo gen worden gezet. Mensen hebben geen rechten en dat leidt tot wille keur en machtsmisbruik." Ook antikraak wonen is niet meer wat het was. De telefonische hulp dienst van de Woonbond krijgt daar over veel vragen. Zo klagen mensen over de hoogte van de vergoeding die ze aan de leegstandsbeheerder moe- ten betalen en over de schending van privacy. „Je hebt heel weinig rechten als je antikraak woont", zegt Marcel Trip van de Woonbond. „En er gaat veel mis." Woningzoekenden met een laag inko men, zoals Nicole Recourt, worden min of meer gedwongen om anti kraak te wonen omdat er te weinig be taalbare huurwoningen zijn, vindt de Woonbond. Vooral in de Randstad be staan jarenlange wachtlijsten voor goedkope woonruimte. SP-Tweede Kamerlid Sadet Karabulut maakt zich zorgen over het groeiend aantal mensen zonder vast huurcon tract. „Het loopt de spuigaten uit", stelt ze. „Veel mensen wonen noodge dwongen antikraak of betalen een ver kapte vorm van huur zonder huurbe- scherming. Dat is een uitholling van het huurrecht. Natuurlijk biedt het voordelen, maar alleen als je daar zelf voor kiest. Wat er nu gebeurt, is geen leegstand bestrijden, maar het creëren van een nieuwe industrie, waar leeg standsbeheerders rijk van worden." Voor wie de vrije keuze heeft, kan an tikraak wonen aantrekkelijk zijn. Bart van den Bosch koos bewust voor een andere levensstijl. Zes maanden gele den woonde hij nog in een gewoon huurhuis. Hij betaalde 750 euro huur in de maand, vertelt hij aan zijn geïm proviseerde eettafel. „Ik wil niet meer zo veel geld betalen aan een huisjes melker. Ik had een goed salaris, nu heb ik liever wat meer tijd dan geld. Ik doe wat meer creatieve dingen, zo als fotograferen. Voor dit huis betaal ik 230 euro per maand, inclusief elek triciteit. Geen gas, dat heb ik niet." Nicole Recourt, die nog een tijdje een weggeefwinkel had in haar laatste wo ning, raadt iedereen af antikraak te gaan wonen, „je bent volkomen rech teloos", zegt ze. „Wij zijn naar de rech ter gestapt toen we uit ons huis moes ten, omdat we vonden dat we wel de gelijk al jaren huur betaalden. We moesten elke maand 400 euro overma ken. Antikraakbureaus en huiseigena ren maken handig gebruik van de ma zen in de wet. Ik noem het misbruik maken van de situatie waarin mensen verkeren. Er staan overal zo veel ge bouwen leeg; daar zou een permanen te bestemming voor gevonden moe ten worden. Het huidige systeem is niet menselijk." Voor pandeigenaren is het voordeel duidelijk. Zolang er geen nieuwe, vas te bestemming voor een pand is, ver werven ze dankzij de antikraak huuF- ders toch inkomsten. Tegelijk wordt het pand tegen betaling bewaakt. Dat is voor iedereen beter, vindt Bob de Vilder van Camelot: „Als je een kerk leeg laat staan, zitten er binnen de kortste keren graffitispuitende pubers in. Bij het oude hoofdkantoor van Shell in Amsterdam-Noord, dat ge kraakt was door de Occupybeweging, hebben we de stront van de muren moeten spuiten. Er zijn daar een drugslab en een dode kraker aange troffen. Nu is er een en al bedrijvig heid en ziet het er aantrekkelijk uit. Dat maakt leegstandsbeheer waarde vol: je geeft wat terug aan de stad." ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Bob de Vilder Het is onduidelijk hoeveel mensen er precies antikraak wonen, maar het moeten er inmiddels tienduizenden zijn. Minister Stef Blok (Wonen) zei in mei dit jaar dat er bij zijn ministe rie 6.500 antikraakpanden bekend zijn met 12.000 'huurders erin'. Die cijfers zijn gebaseerd op gege vens van dertien leegstandsbeheer ders, de bedrijven die zorgen dat der gelijke panden bewoond zijn. Er zijn ruim zeventig van dat soort bedrijven in Nederland. 27 van die bedrijven zijn gecertifi ceerd en voldoen aan de regels die leegstandsbeheerders onderling heb ben afgesproken. Daarnaast zijn er ook duizenden particulieren die hun huis tijdelijk ver huren omdat ze het niet verkocht krij gen. Exacte aantallen ontbreken. ING, de grootste hypotheekverstrekker van Nederland, heeft dit jaar zeven honderd mensen toestemming gege ven voor onderhuur. Vorig jaar waren dat er iets meer: ruim duizend. Bart van den Bosch is één van de twee tijdelijke bewoners van het voormalige gemeentehuis in Huissen. „Dit is anti kraak wonen zoals het bedoeld is." foto Ger Loeffen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63