Oude scholen, lege kantoren en verlaten kazernes. Ze zijn in trek voor antikraak bewoning. Bij gebrek aan betaalbare huurwoningen zijn steeds meer mensen met een smalle beurs erop aangewezen. „Dit systeem is niet menselijk. actueel 6 SPECTRUM 66 De achterdeur van het voormalige ge meentehuis van Huissen zwaait open. Bart van den Bosch (30) is één van de twee bewoners van het monumentale neo gotische pand. „Dit is antikraak zoals het bedoeld is", zegt hij. „En de enige manier waarop ik het kan. Antikraak wonen is inmiddels uitgegroeid tot een hele industrie; de panden worden steeds meer een soort woonschuren volgepropt met mensen." In zijn woning is het stil. Vanuit de zit- en slaapkamer kan hij een wande ling maken door een oude klooster gang, met uitzicht op de binnentuin. Van den Bosch woont hier graag en zorgt met liefde voor het gebouw dat leeg staat sinds de gemeente er ver trok. „Ik moet het huis bewaken, 's Avonds loop ik altijd een rondje. Ik wied het onkruid en dweil de gang. Het is een beetje primitief wonen. Ik moet bijvoorbeeld steeds met mijn af was naar boven lopen en af en toe komt er iemand kijken. Maar het is hier ruim; ik kan binnen een dubbele flikflak maken als ik dat zou willen. Daarnaast: deze woonruimte is goed koop." Bedrijven die leegstaande panden tij delijk verhuren, schieten als padden stoelen uit de grond. In elke stad han gen de bordjes 'leegstandsbeheer' op oude scholen, leegstaande kantoren, voormalige verzorgingshuizen, over heidsgebouwen, verlaten kazernes en zelfs ontvolkte kerken en kloosters. „De rooms-katholieke kerk is één van onze grootste klanten in Europa", zegt Bob de. Vilder, oprichter van Ca- melot Europe. Camelot is de 'oermoeder' van de leeg standsbeheerders. In 1993 maakte het bedrijf antikraak verhuren voor het eerst juridisch mogelijk door een nieuw soort huurcontract op te stel len. De pionier groeide uit tot Euro pees marktleider in het beheer van leegstaand vastgoed. Meer dan tien duizend mensen huren tijdelijke woonruimte bij Camelot. Vóór 1993 was een pand antikraak aan bieden lastig voor de eigenaar. Een huurcontract was namelijk verplicht. En daaraan konden huurders rechten ontlenen, wat het voor de huisbaas las tig maakte zo'n contract op te zeggen wanneer het hem uitkwam. Bij anti kraak wonen betaalt een bewoner vol gens de wet geen huur, maar een ver goeding. Bovendien is de overeen komst binnen een maand op te zeg gen. De eigenaar kan tegenwoordig dus snel van zijn huurders af zijn. De explosieve groei van het aantal zo genoemde flexibele huurders is het ge volg van de economische crisis, die grote leegstand tot gevolg had, en aan gepaste wetgeving. „Kraken is vier jaar geleden strafbaar gesteld", legt Het is een beetje primitief wonen. Ik moet steeds met mijn afwas naar boven lopen door Nadia Berkelder Bart van den Bosch Antikraak als industrie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62