Verkeert de Zeeuwse ziekenhuiszorg in kritieke toestand of is deze in de kern gezond? De PZC stelt de komende weken in een serie interviews en een afsluitend debat een diagnose. 4 SPECTRUM Admiraal De Ruyter Ziekenhuis De gemoederen lij ken inmiddels be daard, maar nadat het Zeeuws- Vlaamse zieken huis ZorgSaam medio augustus bekendmaakte een polikliniek in Mid delburg te openen, klonk er even oor logstaal. 'Botte concurrentie', riep een verontwaardigde Rinus van Riel, lid van de raad van bestuur van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ). Een 'aanval', zo kwalificeerde de Cliëntenraad van ADRZ de stap van ZorgSaam over de Schelde. Toch prijkt het logo van ZorgSaam al ruim twee maanden aan de gevel van de Buitenruststraat in Middelburg en houden neurologen, long- en kinder artsen er geregeld spreekuur. De op hef lijkt zich gedwee gevoegd te heb ben in de inmiddels lange rij inciden ten en verwikkelingen die kenmer kend zijn geworden voor de Zeeuwse zie kenhuiszorg. De sector is, onder druk van de in 2006 ingevoerde markt werking, voortdu rend in beweging. Ziekenhuizen zijn nu zelf verantwoordelijk voor hun fi nanciering en worden als een onder neming 'gerund'. Ook moeten ze aan steeds strengere kwaliteitseisen vol doen. Complexe ingrepen dienen een minimumaantal keren per jaar te wor den uitgevoerd, normen die almaar worden opgeschroefd. Bundeling van activiteiten is daardoor onvermijde lijk. De ziekenhuizen belijden dan ook de noodzaak tot samenwerking, maar bezien tegelijkertijd elkaar met argusogen. In menig opzicht is het eten of gegeten worden. ZorgSaam was de afgelopen jaren veel al de bovenliggende partij. Het ADRZ kampte, door de fusienaweeën en het besluit de complexe en acute zorg in Goes te concentreren, met een aller minst benijdenswaardig imago. Men sen uit Midden-Zeeland zochten in toenemende mate hun fysieke heil in Zeeuws-Vlaanderen, een trend die zich volgens ZorgSaam nog altijd doorzet. Het ziekenhuis rekent dit jaar op 14.000 patiënten van boven de Westerschelde. In de meeste onderzoeken en peilin gen scoort ZorgSaam ook beter dan ADRZ, al wordt het verschil wel steeds kleiner. Het ADRZ heeft op zorg-, financieel en organisatorisch ge bied een inhaalslag gemaakt en lijkt de weg omhoog gevonden te hebben, terwijl ZorgSaam financieel in zwaar weer is geraakt en honderden banen moet schrappen. Naast de twee grote spelers in Zee land komen er steeds meer kleinere partijen op de markt. De opmars van zelfstandige behandelcentra (ZBC's) en andere klinieken lijkt onstuitbaar. Medisch specialisten weken zich los van de logge structuur van het zieken huis en beginnen een eigen, kleinscha ligere onderneming. Vaak gaat het om minder complexe, maar wel veelge vraagde behandelingen. Zo heeft der- maTeam, waarbij veel dermatologen zich hebben aangesloten, een forse groei doorgemaakt. Het gevolg van de trend is wel dat de medisch-specialistische zorg versnip perd raakt en het voor de patiënt steeds lastiger wordt om te doorzien wie en wat waar zit. Verzekerde en niet-verzekerde zorg loopt hier en daar ook door elkaar. De zelfstandige kli nieken trekken pa tiënten met de belof te van hoogwaardige zorg, persoonlijke aandacht en het ont breken van wachtlijsten. Initiatiefne mers zeggen dat het in die construc tie ook makkelijker is goede specialis ten naar Zeeland te halen. Op hun beurt vrezen de ziekenhuizen dat vooral de profijtelijke bedrijfsonderde len - de krenten in de pap - uit hun midden verdwijnen en dat het veelal noodzakelijke contact met andere spe cialismen verstoord raakt. De ontwikkelingen zijn even talrijk als divers. Eén ding hebben ze ge meen: iedereen zegt in het belang van de patiënt - of misschien wel beter ge zegd: de consument - te denken en te handelen. Tegelijkertijd zou te veel marktwerking datzelfde belang op ter mijn wel eens danig kunnen onder mijnen. Plastisch geformuleerd: opera tie geslaagd, patiënt overleden. Met zorg ondernemen is daarom momen teel het devies, ook al bestaat daar voor nog geen eenduidig recept. Kamperland Koudekerke 27 A Oostburg 9 A 25 Medisch specialisten: 170 Medewerkers: 2600 Opnamen: 23.500 per jaar 1: Vlissingen, Koudekerkseweg 88 (sluit eind 2017) - Kliniek voor niet-acute, planbare zorg - Polikliniek voor alle specialismen - Beperkte spoedeisende hulp - Nucleaire geneeskunde - Psychiatrische verpleegafdeling 2: Middelburg. Noordbolwerk 35 - Polikliniek (beperkt aantal specialismen) 3: Goes, 's-Gravenpolderseweg 114 - Kliniek met 364 bedden voor acute, meer complexe en intensieve zorg - Polikliniek voor alle specialismen - Spoedeisende Hulp - Traumazorg - Intensive Care (level 2) - Acute Opname Afdeling - Kraamafdeling - Kinderverpleegafdeling 4: Zierikzee, Koning Gustaafweg 2 - Polikliniek voor meeste specialismen - Dagbehandeling Verpleegdagen: 107.500 per jaar Eerste polikliniekbezoeken: 106.000 per jaar Jaaromzet 174 miljoen euro (2012) Participatie in: Zeelandcare (o.a. Victoriakliniek in Zierikzee, MWCZ in Goes, Dialyse Zorg Zeeland, Zorgboule- vaart) Samenwerkingen met o.a.: - Amphia ziekenhuis in Breda (klinische fysica, cardiochirurgie) - Erasmus MC in Rotterdam (traumatologie, oncologie, neurochirur gie) - Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam - UZ Antwerpen - Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht - ZorgSaam in Terneuzen Nieuwbouwplannen Walcheren (gereed: eind 2017), locatie: Ramsburg bij N57 of Mortiere bij A58 - Polikliniek voor alle specialismen - Operatiecomplex (20 bedden) - Huisartsenpost - Diagnostiek (24/7) - Voor acute zorg direct vervoer naar Goes De slag om de patiënt Vestigingen van ADRZ Zelfstandige klinieken Vestigingen van ZorgSaam Gespecialiseerde ziekenhuizen door Rolf Bosboom De PZC houdt donderdag 27 november een debat over de ziekenhuiszorg in Zee land. Voorafgaand verschijnt een reeks artikelen over het thema. Komende dinsdag: interview Huybert van Eek, lid raad van bestuur ADRZ. Klinieken waarin ADRZ een aandeel heeft of mee samenwerkt Klinieken waarin ZorgSaam een aandeel heeft of mee samenwerkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60