Onzekerheid heeft plaatsgemaakt voor opluchting: de vermiste Loes Tevel uit Middelburg is na een halfjaar gevonden. Zoals verwacht, leeft ze niet meer. „Het is goed zo." 2 SPECTRUM Loes Tevel (1955 - 2014) Loes was heel duidelijk naar mensen toe, en deed dan haar uiterste best je te helpen e wil stilletjes ver dwijnen. Maar met haar vermissing op 28 april van dit jaar trekt Loes Tevel juist veel aandacht. En nu weer, sinds ze op 31 oktober levenloos is gevonden. „Als je ziet hoeveel er over haar gesproken en geschreven wordt, heeft ze haar doel niet bereikt." René Dekker, echtgenoot van Loes Te vel, is in het afgelopen halve jaar ge wend geraakt aan alle aandacht. Vanaf de dag dat Loes verdween, was hij be reid erover te praten en dat leek hem vrij gemakkelijk af te gaan. „Nou, ik kom eigenlijk nog steeds woorden te kort om te beschrijven hoe het is en hoe ik me voel. Althans, ze passen niet allemaal." Onzekerheid. Daar begon het mee op maandag 28 april. Toen hij aan het ein de van de middag thuis kwam van zijn werk, was Loes weg. Dat was vreemd, want ze was er altijd met etenstijd. Er lag een briefje: 'Ik wil geen begrafenis'. Toen wist hij ge noeg: Loes was verdwenen en zou niet zelf levend terugkeren. Tot zover de zekerheid. De onzekerheid die uiteindelijk maan denlang knaagde, was: waar is Loes? René zelf, zoon Mark, schoondochter Annet, familie, vrienden, bekenden, collega's, iedereen hielp zoeken. De politie zette mensen, honden en mate rieel in en volgde tips en sporen. Alles zonder resultaat. Tot vrijdag 31 oktober, een halfjaar na haar verdwijning. In een sloot aan de Poppendamseweg tussen Meliskerke en Grijpskerke werden een fiets en een lichaam gevonden door mensen die de kant van de sloot aan het maaien waren. Het was half negen in de ochtend. René Dekker deed die ochtend bood schappen toen een rechercheur van de politie hem belde. Ze stond bij hem voor de deur. „Dat was niet gek, want ze kwam regelmatig. Gemiddeld een keer per week, meestal op vrijdag. Dat vond ik prettig. Het was vanalles, van koffiepraat tot diepgaande ge sprekken. Toen ik thuiskwam, zei ze: 'Ik heb een boodschap. We geloven dat we Loes hebben gevonden'. Dan is het even stil hoor. Ik had zelf altijd het idee, als die boodschap komt, dan breekt er iets. Maar dat gebeurde niet. Het was vooral opluchting: we heb ben haar!" Foto's van spulletjes die bij haar wa ren gevonden, bevestigden dat. De schoenen, de handschoenen, het hor loge, de telefoon, een muntje van Woongoed waar ze werkte. Alles klop te. Ook de fiets, zilvergrijs, van het weinig voorkomende merk Bikkel. De dag erna ging hij wandelen met de hond in Park Toorenvliedt. „Voor het eerst was ik rustig. Ik hoef niet meer te zoeken." Dat zoeken was zes maanden doorge gaan. In het begin dagelijks en inten sief. Op een plattegrond van Walche ren kleurden ze de wegen en water gangen in waar ze gekeken hadden. Later werd het een tweede natuur; al tijd alert, altijd kijkend naar iets dat hem naar Loes zou kunnen leiden. En dan wordt zij uitgerekend gevon den op een plek waar ze zelf hebben gezocht. „We zijn op twee, drie meter afstand geweest. Al in die eerste week nadat ze weg was. Die sloot ligt op de route die we wandelen als training voor de Kustmarathon. Mijn schoon- zus komt er wekelijks langs. De boer heeft het gewas van zijn land gehaald. Niemand heeft iets gezien. Maar je mag niemand de schuld geven dat-ie niet goed heeft opgelet. Dat doen we ook niet." Maandag werd de identiteit van het gevonden lichaam definitief vastge steld aan de hand van de gebitsgege- vens van Loes Tevel. „Die dag ben ik ook met mijn schoonzus gaan kijken bij de Poppendamseweg. Je wilt niks missen. Je hebt er mooie vergezichten over de weilanden. Sommige mensen zeiden: 'Wat een mooie plek.'" Zelfmoord. Zijn zoon Mark vermijdt het woord, zegt René, en zelf spreekt hij het ook niet graag uit. Alles wees er vanaf het begin wel op dat Loes niet meer ver der wilde leven. Ze was al een paar jaar ernstig ziek: hersenbloedingen, longkanker, uitzaaiingen in haar hoofd. „Voor haar hoefde het niet meer. Er is over euthanasie gespro ken, maar de huisarts vond het daar voor te vroeg. De behandelingen gin gen ook nog door. Wij, en zeker ik zelf, hebben onderschat hoe zwaar ze het echt had. Al kun je dat ook niet écht weten. Zo realistisch zijn we wel dat we dat beseffen." Er waren ook - achteraf bezien - vage signalen dat Loes haar einde aan het voorbereiden was. Een bezoekje aan haar dementerende schoonmoeder waar ze al een tijd niet was geweest. „En de keuken liet ze vol achter. Toi letpapier heb ik nog steeds niet hoe ven kopen. Op de strijkplank lag een tas met haar mooiste kleren. Ze wist dat ik een tijd van slag zou zijn." Loes en René kenden elkaar door en door. Ze waren veertig jaar samen. Ze leerden elkaar kennen toen zij vijftien was en hij zeventien, op het Walcher- se strand. Ze hadden verkering, gin gen uit elkaar en kwamen enkele ja ren later toch weer samen. Een foto uit die tijd, toen Loes begin twintig was, hangt sinds een maand uitver groot in de woonkamer. Een prachti ge jonge vrouw, lang donker haar, zelf verzekerde blik, geheimzinnig lachje om de lippen. „Zo wil ik me haar her inneren." Loes Tevel werkte aanvankelijk in de zorg bij Vijvervreugd (nu Arduin), SVRZ en Zorgstroom. Via zelf geko zen omscholing en een laatste-kans- project kwam ze terecht bij woning corporaties, waar ze onder meer be trokken was bij het herhuisvesten van mensen die gedwongen hun huis moesten verlaten. René schetst haar als menselijk, sociaal en tegelijkertijd heel zakelijk. „Ze was heel duidelijk naar mensen toe, en deed vervolgens haar uiterste best om je te helpen." De keuzes voor verschillende car rières zijn ook tekenend, zegt hij. „Loes heeft in haar hele leven zelf de regie gehouden. Ze had een enorme wilskracht. De Kustmarathon wandel de ze een paar jaar geleden zonder training helemaal uit. Toen was ze al ziek. Waarom ze dat deed? Om te be wijzen dat ze het kon." Na een achtbaan van emoties is er nu opluchting, rust. Begrip, dat Loes niet verder wilde, niet verder kon. Zoals op de rouwkaart staat: Het is goed zo. Toch knaagt er nog wel iets, bekent René Dekker. „Want het is niet zo charmant zoals ze afscheid heeft geno men. Ik heb er alle begrip voor waar om ze is weggegaan, maar het had charmanter gekund. Waarom heeft ze niet gewacht op euthanasie? Kenne lijk was dat geen optie meer." Troost bieden die andere woorden op de rouwkaart, woorden die Loes zelf ooit schreef in sierletters: Wat in liefde is gedaan, blijft altijd bestaan In haar hele leven hield Loes de regie door Maurits Sep Loes Tevel ver dween op maan dag 28 april van uit haar woning in Middelburg. Ze was ernstig ziek en vertrok in depressieve toestand. Ze liet thuis een kort afscheids briefje achter. Een half jaar was ze vermist. Vrijdag 31 okto ber werd zij ge vonden in een diepe sloot aan de Poppendam seweg, tussen Meliskerke en Grijpskerke. 43 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58