Sven Spijker ZEELAND 39 17-07-2003 - 27-11-2011 in liefdevolle herinnering Claus en Vivian Spijker koesteren hun herinneringen. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verdergaat. Sven Spijker als levenslustig basisschooljochie. Fleurige handafdrukken, bloemen, hartjes en tekstje als 'love you' sierden de kist waar in de toen 8-jarige Sven Spijker is begra ven. In vrolijke kleuren als roze, oranje, lichtblauw en geel gaven de leerlingen uit de klas van Sven uiting aan hun gevoel. Angry Bird vergezelde Sven op zijn laatste reis; 27 november 2011. Op de eettafel in Sven's ouderlijk huis Mid delburg liggen fotoalbums. Die van Sven als Sjakie in de chocoladefabriek uit 2010 bijvoorbeeld. De laptop van Svens' ouders Claus en Vivian staat er opengeklapt naast. Die herbergt ook een schat aan foto's. Beel den van een vrolijke gezonde peuter, le venslustige kleuter en basischooljochie. Sa men met papa en mama en broertje Erben, die nu zeven is. Maar ook foto's van een doodziek manneke, gekoppeld aan zieken- huisapparatuur. Sven overleed in november 2011 in het zie kenhuis in Groningen aan acuut leverfalen. Vier levertransplantaties konden hem uit eindelijk niet redden. Zijn laatste levens jaar stond in het teken van ziekenhuisopna mes, operaties en complicaties. Het gezin bracht in die tijd zo'n 38 weken in Gronin gen door. Levend tussen hoop en vrees. Tussen onbegrip, verdriet en volslagen ver bijstering over wat hun oudste kind over kwam. Van open, vrolijk jochie veranderde hun zoontje in een jaar tijd naar doodziek patiëntje. Claus en Vivian herinneren zich het begin van de lijdensweg voor alle be trokkenen als de dag van gisteren. Vivian: „Het begon met een hardnekkige verkoud heid. Ik ben toen uiteindelijk naar de week- eindarts gegaan. Hij had ook rode vlekjes op z'n benen maar dat vond die dokter 'niet interessant'. Hij kreeg een antibioti- cumkuur. Daar knapte hij wel wat van op. Maar kort daarop werd hij weer ziek. Buik pijn, misselijk. Hij wilde niet eten." „Ik weet nog dat ik op een gegeven mo ment dacht, 'heeft hij nu gele ogen?'. Ik vroeg dat aan een goede vriendin, Coby. Zij was als een oma voor Sven. 'Direct naar de huisarts', zei ze. Hij heeft toen kort in het ziekenhuis gekregen omdat zijn biliru- bine-waarden te hoog waren. Dat duidde op een niet goed functionerende lever. Maar hij mocht naar huis, het zou wel om laag gaan." Sven werd echter zieker en begon af te val- len. Claus: „Zo'n vijf kilo in de week. Hij woog toen 35 kilo. Dan kun je wel uitreke nen waar dat eindigt. We hebben toen zie kenhuisopname afgedwongen. In het week eind mocht hij naar huis. Maar dat ging niet goed. Hij is toen naar het Sophia kin derziekenhuis in Rotterdam gegaan. Daar begon het bloedprikcircus opnieuw. Kort daarop ging hij met spoed per ambulance naar Groningen. Wij vroegen ons af'waar om helemaal naar Groningen'. Wij wisten nog steeds niet wat er precies aan de hand was." Vivian: „In de ambulance, een helse rit met loeiende sirene, vertelde de arts dat Gronin gen de beste optie was voor levertransplan tatie. Levertransplantantie...? Dat hoorde we voor het eerst. In Groningen stond een heel medisch team klaar. Sven bleek niet zo ziek dat direct ingrijpen nodig was." Vol slagen verbijsterd bleef het stel bij hun zoontje. Daarna ging alles in een stroom versnelling. Een paar dagen later stond Sven op de urgentielijst voor transplanta tie. „Die is wereldwijd. Als je daarop staat, is er binnen 48 uur een lever beschikbaar. De eerste levertransplantatie duurde ruim zestien uur. Al snel bleek dat het orgaan niet goed functioneerde. „Het was geen goede match met Svens lichaam. En waar schijnlijk ook te lang 'buiten' geweest. Te lang in de koelbox, zal ik maar zeggen." Beide ouders kunnen het trieste verhaal van hun oudste inmiddels rustig verwoor den. Af en toe dwaalt de blik even naar een portret van Sven. Een eigenwijs snoetje blikt onbevangen in de camera. Haar in een kuifje op z'n hoofd. De blauwe ogen vol vertrouwen. Glimlachend bladert Vivian door de foto's. „Sven was een ontzettend vrolijk jochie. Heel open. Hij groette altijd iedereen. School vond hij fijn. Hij ging graag. Ook toen hij te ziek was om nog te gaan. Hij zei een keer tegen een verpleegster in het zie kenhuis, 'joh, als ik heel hard ga huilen, mag ik van mama vast wel naar school'." „In zijn klas zat ook een vriendinnetje van hem. Die twee konden zo heerlijk dagdro men. Dan raakten ze in de ban van een vo geltje dat ze uit het raam zagen. De mees ter moest ze dan weer bij de les halen." Sven's school plantte een herdenkings boom. Vivan: „Zo mooi, hij wortelt nu voor altijd bij school. Dat is toch schitte rend." Vier weken na de eerste transplantatie volg de de tweede. Ruim negentien uur dit keer. „Heel heftig. Ook omdat z'n bloed niet stolde. Ze hebben toen zijn buik open gelaten na de operatie. Afgedekt met een vlies je." Claus: „Bizar, je kon zo in z'n buik kijken. Je zag alles." Toch krabbelde Sven ondanks diverse complicaties langzaam weer op. Vi vian: Je blijft hoop houden. Bij kinderen is er een 98 procent slagingspercentage bij le vertransplantaties." Het Ronald MacDonaldhuis is lang het tweede huis voor het gezin geweest. Vi vian: „Erben is ook even in Groningen naar school gegaan toen hij eenmaal vier was. Hij zit nu op dezelfde school waar zijn broer ook zat. Er is daar een speciale troost- mand voor Erben. Als hij het moeilijk heeft, mag hij die pakken en er een teke ning of ander werkstukje in doen. De kin derarts van Sven heeft hem onlangs uitge legd wat er allemaal met z'n broer is ge beurd. Erben kon alles vragen en kreeg be grijpelijke antwoorden. Hij werd daarna wat rustiger. Maar soms is hij zo boos. Laatst schreeuwde hij, 'we moeten Sven op graven en dan stoppen de dokters er een nieuw hart in. Dan wordt hij weer levend.' De wind jaagt de regen tegen de ramen. In de tuin is een monumentje voor Sven inge richt. Het lantaarntje bij de foto zwaait in de wind. Een Angry Bird flankeert het por tret. „Hij was helemaal gek van Angry Bird. Die was ook als grote sticker op de rouw- auto geplakt." Ondanks alle narigheid waren er ook licht puntjes. De dag dat Sven als Sjakie naar een chocoladefabriek in Breda mocht. Geor ganiseerd door de Doe een Wensstichtig. „In een verlengde witte Hummer reden we naar de fabriek. In de auto kreeg hij de kle ren van Sjakie aan. Sven en Erben mochten alles. Chocola proeven, bonbons maken en een grote eend van alle kleuren chocola. Daarna naar de snoepfabriek. Ik denk dat dat de mooiste dag was in zijn laatste jaar." Sven onderging nog twee transplantaties. „Van de vierde is hij nooit meer wakker ge worden. Uiteindelijk is de apparatuur uitge zet. Wij waren bij hem. Binnen twee minu ten was hij weg." Vivian breekt een mo ment bij die herinnering. „Ik heb hem zelf afgelegd. Dat heb ik ook gedaan toen mijn eerste man overleed aan kanker. Dat vond ik eng. Hij was zo koud. Maar bij Sven was het anders. Ik heb hem nooit zo veel ge kust als toen. Ik heb hem gewassen en aan gekleed. Dat was voor mij ook een manier van afscheid nemen." We missen hem nog iedere dag. Maar we moeten verder met ons leven. Zeker voor Erben. Het huis staat nu koop. We willen een andere start. Geen nieuw begin, maar ergens anders verder. Hier zijn te veel pijn lijke herinneringen." ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Sven wortelt bij school door Annemarie Zevenbergen Sven Spijker (links) met zijn broertje Erben. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39