Jan Stins Piano4all betaalbaar WERKEN 23 begrafenis of crematie. Wie onder die verplichting uit wil komen, moet dus de erfenis weigeren. Voor sommige aan- en bloedver wanten helpt het verwerpen van de erfenis echter niet. Dat zijn de ouders, kinderen, schoondochters en -zoons, schoonouders en stief ouders. Zij zijn sowieso verant woordelijk voor de kosten van de uitvaart. Maar zij komen pas aan bod nadat de gemeente heeft be keken of het bedrag verhaald kan worden op de echtgenoot of de ge registreerd partner. „Maar als erfgenamen of bloedver wanten geen middelen hebben, houdt het helaas op. Het lukt va ker niet dan wel om de kosten achteraf terug te krijgen", zegt Esther Verhoeff van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). De gemiddelde kos ten lopen uiteen van 1250 tot ruim 5300 euro. Een uitvaart die uit de gemeente kas wordt betaald, hoeft niet kaal te zijn. Verhoeff: „Gemeenten pro beren zo veel mogelijk aan te slui ten op wat ze vermoeden wat de wens van de overledene zou zijn geweest, bijvoorbeeld kerkelijk of niet-kerkelijk. Ook zijn familie en bekenden vaak welkom." Maakt pianospelen voor iedereen www.piano4all.nl www.acustica.nl het zeker niet in mijn brief of tijdens het eerste gesprek aankaarten. Een brief en cv stel je samen op basis van je vaardigheden, niet andersom. Over parttime werken be gin je later, het arbeidsvoorwaardenge- sprek is daarvoor vroeg genoeg. Of mis schien pas na een half jaar, op het moment dat de werkgever je functioneren en kwali- teiten kent. Op een arbeidsrelatie die eer der in conflict strandde, hoéf je tijdens een sollicitatie niet inhoudelijk in te gaan. Te eerlijk zijn, is niet nodig." Jokkebrokken over diploma's die nooit be haald zijn of opleidingen die niet bezocht werden, moet je niet doen. Hoezeer je de baan ook begeert. „Vroeg of laat val je door de mand. En het cv? Dat moet kloppen; fei ten zijn eenvoudig na te trekken. Het cv is belangrijk, op basis daarvan vindt tegen woordig de eerste selectie plaats." Dat misschien wel 50 procent van de cv's in Nederland is verfraaid of zelfs dikke leu gens bevat, weet Karina Ahles-Frijters van cv-verificatiebureau Een Streepje Voor. „Soms wordt er keihard gelogen over niet- behaalde of vervalste diploma's en nooit ge volgde opleidingen, soms worden hele pe riodes verdoezeld." Ahles wordt door werkgevers ingeschakeld om cv's te screenen. Voor zo'n screening moet de sollicitant, met het oog op de pri vacywetgeving, een toestemmingsverkla ring ondertekenen. „In de VS is dit een on- derdeel van elke procedure. Bij ons was het lange tijd not done ernaar te vragen, omdat het de vertrouwensband tussen werkgever en werknemer zou schaden. We lijken het nu ook te accepteren. Over het waarheids gehalte van cv's wordt een beetje lacherig gedaan. Iedereen kent wel iemand die op basis van een leugen(tje) toch ergens bin nenkwam. Daarbij wordt vergeten dat een leugen voor de werkgever reden is je niet aan te nemen: je bent een bedrijfsrisico. Wat doe je in stressvolle situaties? Zwicht je dan ook? Je bent een veiligheidsrisico voor de onderneming."^ In de financiële wereld, maar ook voor functies op gevoelige plekken, wordt de cv-check gebruikelijker. Waarover we voor al liegen? Ahles: „Onwaarheden over werk ervaring en opleidingen op hoger niveau dan de realiteit of over verantwoordelijkhe den die hoger lagen, komen veel voor. Lie- v gen zit in je of niet." Vroeg of laat val je door de mand als je liegt Je cv moet kloppen, dat is simpel te checken Solliciteren, het blijft een vreemd fenomeen. Hoe eerlijk zijn kandidaten, bedrijven en recruiters? „Ze doen in ieder ge val allemaal hun best zo posi tief mogelijk voor de dag de ko men", zegt Els Ackerman. „Ook bedrijven zelf geven vaak een mooie re voorstelling van een functie." Ackerman is loopbaanadviseur en -coach in Rotterdam, schreef een boek over loop baanplanning en geeft als columnist op www.intermediair.nl advies, onder meer over solliciteren. Ze raadt sollicitanten al tijd af de grens van liegen te passeren. Maar té eerlijk zijn, is wat haar betreft ook niet nodig. „Solliciteren is een strategisch spel waarin een goede voorbereiding de eerste stap is. Kom niet met onwaarheden, daar wordt doorheen geprikt. HR-mana- gers zijn niet van gisteren. Voor je het weet, sta je enorm voor gek." Solliciteren is méér dan een vraag- en ant woordspel. „De essentie is: contact maken. Als dat lukt, is de klik meestal wederzijds. Dat maakt meer indruk dan bluf." Ackerman weet dat kandidaten van goeden huize moeten komen om zich te onder scheiden, dat de verleiding om het curricu lum vitae (cv) een beetje op te leu ken op de loer ligt. Maar door je verhaal een draai te geven, hoef je niet te liegen over gebrek aan bij voorbeeld coördinerende of leidingge vende capaciteiten bij je vorige werkgever. „Draai de vraag om, zodat je er wel iets mee kunt. Vertel over ervaringen die je op deed tijdens het organiseren van vakantie kampen, laat zien wat je deed voor je vere niging of sportclub. Aandacht verleggen is beter dan liegen of ongewild de nadruk leg gen op harde eisen die je mist." Het beruchte 'gat in het cv' is een bekend fenomeen om leugentjes aan op te hangen. Niet nodig, volgens Ackerman. „Laat zien wat je in zo'n periode allemaal wél deed. Dat maakt je voor werkgevers interessant." En een chronische ziekte? Hoe eerlijk ben je daarover tijdens de procedure? „Ik zou ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Ilk overweeg om mijn vrijwillig eigen risico te verhogen, zodat ik minder premie hoef te betalen. Is dat verstandig? Volgens vergelijkingssite Independer ligt de korting op de premie meestal rond de 50 procent van het bedrag waarmee u het eigen risico verhoogt. Een rekensom leert dat een hoger ei gen risico daarom vaak goed uitpakt. Als u in 2014 niet meer dan 360 euro aan zorgkosten betaalt, levert de ver hoging een besparing op van zo'n 250 euro. Pas wanneer uw zorgkosten de 610 euro - verplicht eigen risico van 360 euro plus de besparing van 250 euro - overschrijden, schiet u er bij in. 2 Een kennis raadde mij in ver band met het eigen risico aan om nog dit jaar te beginnen met het stoppen-met-roken-programma dat ik wil gaan volgen. Hoe zit dat? Het stoppen-met-roken-programma valt zowel dit als volgend jaar in het ba sispakket en dus onder het eigen risi co. Maar wellicht bent u dit jaar al door uw eigen risico heen. Het kan dan slim zijn bepaalde behandelingen naar voren te schuiven, zodat u ze niet volgend jaar weer van uw eigen risico moet betalen. In dat licht bezien kan het dus slim zijn om nog dit jaar het stoppen-met-roken-programma te vol gen. uurwerkmaker/ instrumentmaker H np- Voor al uw uuRvytf&K rest, V» Lid 3 ✓S DAMPLEIN 7, MIDDELBURG T. 0118-636635 www.janstins.nl .URATOREN N^)fc ENSEN DIE VAKWÜRK KUNNEN WAARDEREN Balanceren tussen bluffen en goudeerlijk zijn ©reageren? geld@depersdienst.nl Loopbaancoach Els Ackerman door Sandra van Maanen beeld Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23