Gemeenten moeten steeds vaker een uitvaart betalen Liever failliet dan bezuinigen op lekker eten' L' 22 WERKEN Gemeenten draaien steeds vaker op voor de kosten van een begrafe nis of crematie. Zij zijn verplicht een uitvaart te betalen als de overledene geen geld heeft en de familie niet kan of wil beta len. Wanneer iemand overlijdt, moet hij binnen zes dagen worden be graven of gecremeerd. In zo'n 70 procent van de gevallen heeft de overledene hiervoor een uitvaart verzekering. Zo niet, dan wordt de uitvaart meestal betaald uit de nalatenschap of springen familie leden bij. Maar soms laat iemand alleen schulden na en zijn er geen fami lieleden die voor de kosten willen of kunnen opdraaien. In dat geval moet de gemeente de uitvaart be kostigen. Het gaat dan niet om de gemeente waar de overledene is ingeschreven, maar waar hij is aangetroffen. Jaarlijks vinden in Nederland 1800 uitvaarten plaats op kosten van de samenleving. Dat is 1 op de 75 sterfgevallen. In grote ge meenten vinden per inwoner ge middeld vier keer zo vaak ge meentelijke uitvaarten plaats als in een kleine gemeente. „De voor naamste reden van de stijging is dat steeds meer mensen in geld nood zitten", zegt Frank van der Aa van Ouderenbond ANBO. Als iemand geen geld en bloedver wanten heeft, zit er voor de ge meente niets anders op dan de re kening van de uitvaart betalen. Soms heeft iemand wel familie, maar kan of wil die ook niet voor de kosten opdraaien. Van der Aa: „Het lijkt misschien een kille be slissing om te weigeren een uit vaart te betalen, maar er hoeft geen sprake te zijn van harteloos heid. Soms heeft de familie ge woon te weinig geld en gaat er veel leed schuil achter een derge lijke beslissing." Er bestaan speciale regelingen die nabestaanden in geldnood de kans geven de uitvaart toch te re gelen. Bijstandsgerechtigden kun nen soms een beroep doen op de Wet bijzondere bijstand voor een eenmalige vergoeding. De hoogte van die vergoeding verschilt per gemeente. Het bedrag wordt meestal niet aan de nabestaanden uitgekeerd, maar direct overgemaakt naar de uitvaartondernemer. De nabe staanden zullen het geleende be drag terug moeten betalen of het wordt in termijnen op hun uitke ring ingehouden. Nabestaanden kunnen niet zo maar beslissen dat ze niet mee willen betalen aan de uitvaart van een berooid familielid. Erfge namen draaien namelijk automa tisch op voor de kosten van een Ze is de bekendste saxofo nist van ons land en ver daarbuiten. Begin over Candy Dulfer en je hoort in je hoofd haar saxofoon al jube len. Ze stond op het podium met wereldsterren als Madonna en Prince en geeft concerten in alle uithoeken van de aardbol. Is ze in Nederland, dan zien we haar op tv als jurylid bij The X-Factor of met The Ladies of Soul. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op sfeer. Het leven is voor mij niet compleet zonder gezellige avonden met vrienden. Ik geniet van het moment, zoek 's avonds graag een restaurant op om met gezellige mensen te tafelen. Daar gaat al mijn geld aan op. Status symbolen en dure auto's interesse ren me niet. Ik koop ook altijd tweedehands kleding. Echt waar: ik ga liever failliet dan te bezuini gen op lekker eten en drinken." Waarop kun je best bezuinigen? „Aan het einde van de maand sta ik altijd rood, want ik heb een enorm gat in mijn hand. Dat komt door mijn opvoeding: ik heb thuis nooit geleerd te sparen. Op woensdagmiddag legde mijn vader 100 gulden op tafel en dan zei hij: 'Doe er maar wat leuks mee'. Dat deed hij ook als hij het zich eigenlijk niet kon veroorlo ven, omdat hij gewoon wilde dat we genoten van het leven. Dus dat doe ik. En als ik móét bezuini gen, neem ik wel een glas minder. Of dan maar geen toetje." Wat was je grootste miskoop? „Van de tien dingen die ik koop, zijn er zes miskopen. Zo houd ik de economie draaiend. Het komt allemaal doordat ik geen geduld heb. Als ik wat leuks zie, koop ik dat meteen. Daarom staat mijn huis vol met spullen die ik eigen lijk niet nodig heb. Een platenspe ler die na twee jaar nog uitgepakt moet worden, bijvoorbeeld. En een dj-set die ik bestelde omdat ik dacht dat ik dj wilde worden." Wat was je beste aankoop? „De beste aankoop bij ons thuis is de projector en het scherm waar op we tv kijken. Dat is een groot wit doek van 4 bij 5 meter aan de muur, dat je tevoorschijn haalt als je een programma wilt zien. Eerlijk gezegd is het geen ei gen aankoop, we kregen het als huwelijkscadeau. Ik ben er blij mee, want daardoor kijken we veel selectiever naar wat tv te bieden heeft. We kijken geen shit meer, maar gebruiken het scherm heel bewust voor goe de films, mooie concerten of spannende sportwedstrijden." Steun je goede doelen? „Ik steun de stichting Dutch Cell Dogs. Die koppelt moei lijk plaatsbare asielhonden aan gedetineerden. Samen doen ze een trainingsprogramma waar bij de honden weer vertrou wen krijgen in de mens. Tege lijk leren de bajesjongens dat ze een positieve bijdrage kun nen leveren aan de maatschap pij. Zo vallen ze niet terug in fout gedrag. Dat werkt echt." Wat wil je nog kopen? „Ik zou wel een mooie handtas van Chanel willen hebben. Die dingen kosten zó duizenden euro's, maar dat is me veel te heftig. Daarom hoeft het geen nieuwe te zijn. Een tweede hands tas prikkelt juist mijn fantasie. Dan bedenk ik erbij dat hij van een heel beroemde Amerikaanse ster is geweest." Hoe onderscheid je je bij een sollicitatie? Door de feiten op te poetsen, dat doet iedereen immers. Maar pas op dat je de grens van liegen niet passeert. tips HINTS door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Candy Dulfer. door Jan Vriend Candy Dulfer. Oefen het sollicitatiegesprek voor af met bekenden. Praat nooit negatief over je vorige werkgever. Net ontslagen? Neem de teleur stelling daarover niet mee tijdens het sollicitatiegesprek. Pas als emoties onder controle zijn, ben je klaar voor een sollicitatie. Benadruk in het cv je kwaliteiten, lieg nooit over diploma's, opleidin gen en gaten in je cv. Heb je zo'n gat, stel je cv dan niet chronolo gisch op, maar op basis van erva ringen en kwaliteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22