Eerlijk loon nodig voor zzp'ers 20 WERKEN IJN BEDRIJF Zzp'ers in de bouw moeten een behoorlijke belo ning krijgen voor hun werkzaamheden. Dan kunnen opdrachtgevers voor zzp'ers kiezen om hun specialisme en flexibiliteit, niet als goedko pe vervanger voor werknemers. Dit stelt FNV Bouw in reactie op een rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau over zzp' ers. „Het beeld dat zzp'ers middels een vrije keuze voor het ondernemerschap altijd een goed inko men kunnen verdienen, is nu ook door het SCP-onderzoek behoorlijk bijgesteld", stelt Henk van der Schaft, projectleider ZZP bij FNV Bouw. „Natuurlijk zijn er zzp'ers in de bouw die erin slagen om in goede en slechte tijden een goede boterham te verdienen. En die moeten we ook koesteren. Maar het onthutsende feit dat 1 op de 7 zzp'ers onder de armoedegrens leeft, kunnen we als samenleving én als sector niet accepteren. Ik vrees overigens dat het er in de bouw iiog veel meer zijn die nauwelijks droog brood kun nen verdienen." Daarom, stelt Van der Schaft, moet er in de bouwsector een uurprijs worden betaald die ver gelijkbaar is met de beloning van een werkne mer die onder de cao valt. „Met een uurprijs van 20 euro weet een op drachtgever in de bouw heel goed dat de zzp'er geen voorzieningen kan betalen en in armoede belandt. Het aanbieden van dergelijke tarieven betekent per definitie dat je misbruik maakt van de situatie van de zzp'er." FNV Bouw pleit al lang voor een gelijk speelveld als het gaat om de hoogte van beloning voor werknemers, flexwerkers en zzp'ers. FNV Bouw biedt om die reden de cursus 'Succes vol ondernemen' aan. Die is bedoeld voor al haar zzp'leden en hun eventuele partner, die vaak meewerkt in het bedrijf. «MÉÉi „Industriële klanten hebben vaak heel specifieke milieuproblemen. Onze Re search and Development staat aan de basis van het oplossen van die proble men." De Colsen Groep in Hulst heeft de expertise in huis voor onderzoek en innovatie op het gebied van afval water, duurzame energie en milieu. Het levert een plaats op in de MKB in novatie top 100 van 2014. Colsen is al sinds 1989 actief in de milieusector. Het bedrijf voert projecten uit op het gebied van afvalwaterzuivering, biomassa- vergisting, bodemonderzoek en -sanering, bemalingsberekenin gen, omgevingsvergunningen én milieumanagement. Onderzoek en innovatie speelt een sleutelrol. Of zoals Boris Colsen (40) uit Hulst zegt: „De problemen die onze klan ten vandaag hebben, zijn de toekomstige inno vaties van Colsen." Colsen doet onderzoek naar duurzame milieutechnologische zuivering- en vergistingsconcepten en ontwikkelt de daarbij passende technologie. De onderneming levert ook advies en ontwerpt en levert totaaloplossin gen op maat in de vorm van turn-key zuive ringsinstallaties. Colsen heeft zich in rap tempo van een een manszaak tot een wereldwijde partner en ex pert op het gebied van water, duurzame ener gie en milieu ontwikkeld. Tot 1989 was de va der van Boris, Joop Colsen, werkzaam bij water schap Hulster Ambacht als hoofd zuiveringsbe- heer. Omdat er steeds meer werk voor de ont wikkeling en bouw van zuiveringen werd uitbe steed, begon Joop zijn eigen adviesburo voor milieutechniek met als specialisatie afvalwater zuivering. Hij had al direct aansprekende klan ten. Binnen een halfjaar kwam er een compag non gespecialiseerd in milieuzorg bij, Gerard Puylaert. Joop Colsen bekwaamde zich vooral in industriële zuiveringen en al snel kreeg het bedrijf een goede naam, vooral binnen de voe dingsmiddelenbranche. Colsen ontwikkelde zich van consultant naar een partner voor totaal oplossingen. De grotere klanten openden steeds meer vestigingen in het buitenland en vertrouwenspartner Colsen volgde. Het innova tieve werk richtte zich in het prille begin op af valwater, maar werd door de behoefte van de klanten al snel breder getrokken naar onder an dere nutriëntenwinningen (voedingsstoffen zo als fosfor en stikstof) en duurzame productie van energie door middel van vergisting van vas te afval. Boris Colsen: „Een betonnen tank kan iedereen bouwen, het biologische proces in de installatie is onze specialisatie." Een voorbeeld var log wa Zei pla oni ver hui siel le 1 Me kui der vel We ter, zar ser Over de beloning van zzp'ers in de bouw bestaat een verkeerd beeld. Eric van den Branden (36) Woonplaats: Hulst Functie: Adviseur vergunningen Ondernemingen vinden ver gunningsprocedures vaak las tig. Als tussenpersoon voor onze klanten en de overheid gids ik de projecten zo een voudig mogelijk door de pro cedure. Dat is een heel inte ressante en interactieve rol, waarbij ook het samenspel met onze engineering belang rijk is. Positioneer je bijvoor beeld een geluidsbron aan de verkeerde kant van het ter rein, dan kan dat het einde van de vergunning beteke nen. Martin Mangnus (31) Woonplaats: Sint Jansteen Functie: Projectleider engineering Engineering is verantwoorde lijk voor het technisch ont werp van installaties. Hieron der valt civiel, mechanisch en elektrotechnisch werk en de equipment. In een beperkte tijd moeten wij technisch zeer complexe problemen naar een praktisch werkende oplossing omzetten. Het re sultaat is tastbaar, zoals gigan tische tanks met flinke pom pen. Je draagt ook je steentje bij aan een duurzamere sa menleving. Dat geeft veel vol doening. Merijn Picavet (42) Woonplaats: Clinge Functie: Senior technoloog Binnen technologie bepalen we de stappen die nodig zijn voor het zuiveringsproces. We zitten daarbij aan de inno vatieve kant van het proces en samen met onderzoeksin stituten zoek je naar oplossin gen, die zelfs wereldwijd baan brekend kunnen zijn. Mensen verlangen schoon water, maar tegelijkertijd gooien ze er van alles in. Waterzuivering is een enorm moeilijk proces, dat is belangrijk om te beseffen. Water is leven. Baanbrekend werk door John de Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20