Problemen plagen minister VERDIEPING 15 Nederlandse militairen in Mali klagen over de hitte, ongedierte, ruimtegebrek en slechte hy giëne. Wat gaat u daaraan doen? „Je komt in Mali en dan is er niks, behalve een kale zandvlakte. Het is er heet. De ge voelstemperatuur was er in mei 70 graden. Maar militairen zijn getraind om onder zware omstandigheden te werken en zelf voorzienend te zijn. Er wordt af en toe ge mopperd, de een kan bepaalde omstandig heden nu eenmaal beter hebben dan de an der. We kennen de klachten en we werken eraan. De gekoelde eetzaal bijvoorbeeld, is over een week klaar. Ik was er vorige week nog: ik verzet me tegen het beeld van een zuchtende ploeg die daar tegen wil en dank zit. Veel militairen herkennen De kwestie met gifverf blijft door etteren. Defensie stelde eerder 'geen concrete aanwijzingen' te hebben dat personeel is blootge steld aan te hoge concentraties ge vaarlijke stoffen bij het onder houd aan legervoertuigen. Uit stukken van het ministerie rijst echter het beeld op dat lange tijd duidelijk was wat de risico's wa ren van het werken met verven zoals chroom-6. Inmiddels heb ben zich bijna negenhonderd (oud-)medewerkers gemeld. Een kwart van hen claimt gezond heidsklachten. Het door minister Hennis ingestelde onderzoek zal waarschijnlijk een a twee jaar du ren. Volgende week debatteert de Tweede Kamer hierover. ICT Het belangrijkste computersys teem van Defensie hapert door verouderde apparatuur, er is on voldoende reservecapaciteit om uitval op te vangen, er is geen de gelijke visie op ICT en betrokken afdelingen liggen met elkaar over hoop. De automatisering bij de krijgsmacht is een rommeltje, luidde vrij vertaald de conclusie afgelopen zomer van een onder zoek in opdracht van de minister. Ze wisselde meteen vier topamb tenaren. Coalitiepartner PvdA is kritisch over Hennis' aanpak. Er blijkt mo gelijk ook te zijn gesjoemeld bij de aanbestedingen van ICT-pro- jecten. Daarnaar loopt nog een on derzoek. Intussen ontbreekt het de militai ren aan van alles: munitie, reser ve-onderdelen en trainingsuren. Door opeenvolgende bezuinigin gen kampt de krijgsmacht met te korten. Nu Nederland aan veel (vooral kleinere) missies mee doet, kan dat een probleem wor den. Nieuw materieel levert de minister eveneens koppijn op: de helikopter NH90 is vooralsnog een debacle, want die roest veel te snel. En hoewel de JSF pas over een paar jaar in de hangar komt te staan, is nog lang niet zeker of de straaljager volmaakt werkt en niet te duur blijkt. zich er trouwens ook niet in. Uw voorganger was anders duidelijk. „Ik zal Hans Hillen nog even bellen." Er zijn trainingsachterstanden door tekorten. Dat kan gevaarlijk zijn op missies. Volgens uw voorganger Hillen wordt dat risico niet be noemd omdat het thuisfront dan ongerust zou worden. „De eenheden die op missie worden uitge zonden, zijn de best getrainde eenheden. De suggestie die wordt gewekt vind ik heel heftig. Stel je voor dat je je vliegers niet ge traind naar Irak stuurt. Daar kan geen spra ke van zijn. Ik accepteer de suggestie niet. Sorry. Ik ben fel hoor hier." Het liep door tot eind jaren '90, begin 2000 zelfs. Toen was het wel wat beter gesteld met het 'arbobewustzijn'. „Ja ja, om het totaalbeeld te hebben, moet ik wel teruggaan in de tijd. In 1980 zat ik nog op de lagere school. Door de jaren heen zijn er inspecties uitgevoerd, zijn er aanbevelingen gekomen en heeft Defensie die opgevolgd. Dat check je allemaal niet met een druk op de knop. We publiceren nu alle relevante documen ten. Ik heb de organisatie daarmee ook kwetsbaar gemaakt. Mensen kunnen selec tief shoppen. Maar daarmee willen we to nen dat we tot het gaatje gaan en geen in formatie achterhouden. Ook ik wil ant woorden." ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 GIFTIGE VERF TEKORTEN/MATERIEEL foto Jiri Buller/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15