ft i I I I I I P 44 Maar wat moet ik dan? Op mijn rug gaan liggen met mijn pootjes omhoog? 44 Het motto is, ik 44 Ik verzet me tegen het beeld van een zuchtende ploeg die tegen wil en dank in Mali zit 14 VERDIEPING JEANINE HENNIS-PLASSCHAERT interview Jeanine Hennis (WD) is twee jaar minister van Defensie. De problemen stapelen zich op bij de krijgsmacht. Heeft ze grip op haar ministerie? EF z' De ramp met MH17 bete kende dag en nacht door werken afgelopen zo mer. De aanleiding was dramatisch; het maakte minister Jeanine Hennis van Defensie ook trots op haar mensen. „Alles komt dan in hoog tempo in beweging, er is een ongekende toewijding. Op een warme avond zijn we met zijn allen buiten op de binnenplaats gaan zitten, gewoon op de stoep, en heb ben pizza's besteld. Iedereen was druk aan het praten, hard aan het werk." Hennis dacht: dit is wat defensie groot maakt. Als puber droomde ze soms van een car rière bij de krijgsmacht. Nu ze twee jaar aan het roer staat van het departement weet Hennis dat de praktijk weerbarstig is. Kwesties met gifverf, haperende ICT, roes tende heli's en tekorten op allerlei fronten plagen de minister. Ze verdedigt zich: „Luister, defensie is een grote organisatie met 60.000 mensen en vestigingen in bin nen- en buitenland, plus een groot verle den. Je kunt niet alles weten. Het is niet zo dat ik hier de eerste dag het ministerie bin nenstapte en vroeg: is er in het verleden met chroomverf gewerkt? Snap je?" Ze had het liever wel geweten natuurlijk. „De volgende keer dat ik bij zo'n grote orga nisatie binnenkom, wil ik een onderzoek om van sommige onderwerpen de status beter te kennen. Zodat feiten worden beves tigd en ik weet wat ik overneem." In een week met lastige debatten, een be zoek aan de Fi6-missie tegen IS en de start van de cao-onderhandelingen blikt de mi nister in haar werkkamer vol antiek, een schilderij van Michiel de Ruyter aan de muur, terug op haar eerste periode. Twee jaar op Defensie heeft de extraverte politi ca voorzichtiger gemaakt. Hennis doseert haar spontaniteit. Bewust. „Alles maar zeg gen, wat verleidelijk is voor een flapuit, is nu niet altijd even handig." Waarom niet? „Het heeft te maken met de rol die je hebt, met het moment of het onderwerp. Ik heb veel verantwoordelijkheid en dan geeft het geen pas als ik voortdurend loop te roeptoe- teren." Want dat past niet bij het voorname ambt vol decorum? „We hebben hier inderdaad veel tradities en ceremonieel, we kennen een bepaalde hiërarchie. Maar daarom hoefje op zich niet al te formeel met elkaar om te gaan. Er heerst hier een open en directe sfeer. Wat wel meespeelt, is dat we allemaal een dagje ouder worden. Door de jaren heen leer je dat het niet altijd helpt om spontaan te zijn." Wat was een leermoment? „Nou, meer in het algemeen. Ik hoef toch niet altijd te lachen en jolig te zijn? Kom op zeg." Achter de schermen zeggen politici: ze is inte ger en werkt hard. Maar Kamerleden zeggen ook: de minister is voorzichtig en lijkt niet vol doende grip te hebben op het apparaat, is niet 'in control'. Doet die kritiek u wat? „Kijk, ik ben niet van suiker, maar ook niet van steen. Ik ben ervan overtuigd dat ik de juiste weg bewandel. Weet je: er gaat heel veel goed. Natuurlijk gaan er ook dingen mis. Ik baalde als een stier toen ik erachter kwam dat de modernisering van ICT was achtergebleven. Dat mag u best weten. Maar wat moet ik dan? Op mijn rug gaan liggen met mijn pootjes omhoog? Nee. In grijpen, dat is het devies geweest. Ben je dan 'in control'? Het antwoord is ja." Toen Hennis in 2012 aantrad als eerste vrou welijke minister van Defensie was er wei nig publiek debat over de krijgsmacht. Haar voorganger Hans Hillen (CDA) had voor meer dan 1 miljard aan bezuinigingen in gang gezet; de politieke discussies op het Binnenhof gingen over andere onder werpen zoals het begrotingstekort, de zorg en sociale zekerheid. Een van Hennis' grootste opdrachten, een besluit nemen over de koop van de Joint Strike Fighter, voerde ze vorig jaar uit. Intussen draait de krijgsmacht het record aantal van negentien missies. En nu brand haarden in Afrika en het Midden-Oosten de grenzen van Europa bereiken en het con flict tussen Oekraïne en Rusland na 'MH17' ook een Nederlands probleem is gewor den, ligt Defensie steeds meer onder een vergrootglas. Er kwam zelfs mondjesmaat geld bij. Hennis: „Je ziet een breed besef dat het af gelopen moet zijn met de bezuinigingen. Omdat we in Nederland al lange tijd zo vrij en veilig leven hebben we te vaak ge dacht: er kan nog wel wat af. Bezuiniging op bezuiniging, reorganisatie op reorganisa tie hebben hun impact gehad. Gezien de in ternationale veiligheidssituatie en de risi co's moet de krijgsmacht zich nu stabiel kunnen ontwikkelen, we moeten af van de zwabberkoers. Het motto is nu, ik hoorde 'm laatst van een oud-marinier: 'het roer recht, kruit droog'." hoorde 'm laatst van een oud marinier: 'het roer recht, kruit droog1 Wat wilt u er volgend jaar extra bij? „Ik ga geen minimumbedrag noemen. Maar het ambitieniveau moet omhoog, we willen meer. Op een aantal plekken is het ijs dun. Het knelt bijvoorbeeld bij de tech nische, medische en logistieke ondersteu ning. Deze eenheden worden bij iedere missie ingezet. De komende maanden gaan we hierover in gesprek met de Tweede Ka mer. Tegelijk moeten we ook eerlijk zijn over de economie. Er komt langzaam licht aan het einde van de bezuinigingstunnel. Dat betekent niet dat je ineens miljarden kunt spenderen. Zo werkt het gewoon niet." Dan de kwestie met de gifverf. Uit stukken van uw ministerie blijkt dat Defensie op de hoogte was van potentieel gevaar van de verf en niet of onvoldoende maatregelen nam. „Ik merk dat de verleiding groot is, en dat begrijp ik ook, om er één stuk uit te pak ken en conclusies te trekken. Eerst willen we nu alle informatie. Als ik alles al zou we ten, dan zouden we geen onderzoek hoe ven te doen." Koopt u niet gewoon tijd met het RTVM-on- derzoek van ïai jaar? „Ik ga niet over het RIVM, dat doet onaf hankelijk onderzoek. Het is niet voor de bühne en het is geen vertragingsactie. We weten van vergelijkbare zaken dat het vaak zo'n anderhalfjaar duurt voordat er conclu sies getrokken kunnen worden. Daarbij heb ik wel gezegd: als het mogelijk is, pre senteren we eerder al deelonderzoeken." Er zijn mensen ernstig ziek en die willen gehol pen worden. Is er geld voor een regeling? „Iedereen vertaalt alles meteen in euro's. Als het RIVM straks zegt dat er een relatie is tussen de omstandigheden op de werk vloer en de klachten van mensen dan moet en zal Defensie verantwoordelijkheid ne men. Maar geld is vaak niet het eerste waar de mensen aan denken. Ze zijn ziek, willen praten, begeleid worden. Die ondersteu ning is er en kan uit veel dingen bestaan. We hebben informatiebijeenkomsten ge houden, daar kwamen 450 mensen op af. Ik vind het belangrijk dat zij zich gehoord voelen. Verder wil ik niet vooruitlopen op het Kamerdebat volgende week." Het beeld rijst dat er een verband is tussen de werkomstandigheden en de klachten. „In 1980 waren er andere omstandigheden, was het arbobewustzijn van een andere or de dan in 2014. Het grote risico is dat we met de maatschappelijke bril van nu naar de omstandigheden van toen kijken." EF 'Ik hoef toch niet altijd te lachen en jolig te zijn? Kom op zeg' door Sandra Donker en Niels Klaassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14