Havenwerkers willen Antwerpen platleggen In Burkina Faso blijft Zida leider 'Pentagon negeerde klachten gifgas' Verbeten strijd bij Syrische hoofdstad Veld van klaprozen BUITENLAND 13 De Antwerpse havenwerkers wor den beschouwd als de aanstich ters van de rellen donderdag in Brussel, waar 120.000 mensen de straat op gingen om te betogen te gen het bezuinigingsbeleid van de nieuwe regering-Michel. De coalitie van liberalen, christen- democratenen de rechtse Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA) van De Wever wil elf miljard eu ro bezuinigen. De pensioenleef tijd wordt verhoogd naar 67 jaar in 2030, de lonen worden bevro ren en de uitkeringen aangepakt. Voor bedrijven dalen de lasten. De maatregelen moeten 80.000 nieuwe banen opleveren. De voorzitter van de havenvak bond, Ivan Victor, zegt begrip te hebben voor de frustratie van de dokwerkers: „Ze zijn ongerust over hun toekomst. Daarom lo pen ze zenuwachtig rond en heb ben ze een kort lontje." Het zijn zeker niet alleen de ha venarbeiders die zich gepakt voe len. Veel hardwerkende Belgen vinden dat de lasten bij hen wor den neergelegd, terwijl vermogen den en bedrijven worden ontzien. Dat de werkgevers daadwerkelijk duizenden banen zullen schep pen, betwijfelen ze ook. „Die mensen zijn niet verant woordelijk voor de financiële en de economische crisis, waarvoor de overheid miljarden belasting geld heeft moeten opsouperen, omdat systeembanken geleid door mensen met miljoenenbo nussen 'too big to fail' zijn, en de mensen die gedreven werden door hebzucht en onkunde 'too big to jail' zijn", schrijft hoofdre dacteur Yves Desmet van De Mor gen in zijn commentaar. Premier Charles Michel, een Franstalige liberaal, zegt dat struc turele hervormingen nodig zijn voor de concurrentiepositie van België en een welvarende toe komst. Luc Coene, de gouverneur van de nationale bank, verwijt be togers egoïsten te zijn die de vol gende generaties hun eigen wel vaart niet gunnen. Volgens minis ter van Financiën Johan Van Overtveldt (N-VA) is er 'geen al ternatief. Premier Michel roept op tot dialoog. Hij heeft minister Kris Peeters (Werkgelegenheid) opgedragen de sociale partners rond de tafel te krijgen, zonder het regeerakkoord meteen af te breken. De vakbonden in België zijn nog zeer machtig. „Mensen die gewend zijn dat hun overheid op de pof leeft, kunnen daar moei lijk afstand van doen", zei De We ver op tv. „Ze worden opgehitst door bepaalde organisaties. De lin kerzijde stelt het veel erger voor dan het is." Toch was het decennia geleden dat zoveel betogers op een doorde weekse dag gehoor gaven aan een oproep van de bonden. Ook het gewelddadige karakter was uitzon derlijk. „Het signaal is duidelijk. De mensen zijn woedend. Het be leid van deze regering is totaal on evenwichtig", aldus voorzitter Mare Leemans van vakbond ACV. Op 15 december volgt een nationa le betoging. Als Brussel het op stapje was, dan kan het hele land straks in vuur en vlam staan. TIJDELIJK MONUMENT EERSTE WERELDOORLOG mmmk OUAGADOUGOU - Interim-presi dent Isaac Zida van Burkina Faso heeft laten weten zich niet aan de deadline te houden om de macht over te dragen aan een burgerrege ring. De BBC meldde gisteren dat Zida zich niet druk maakt om mo gelijke sancties van de Afrikaanse Unie (AU). „We vinden stabiliteit belangrijk", liet hij weten, na ge sprekken met de oppositie en bur gerorganisaties. De AU stelde maandag een ulti matum. De unie eist dat het leger van het West-Afrikaanse land bin nen twee weken de macht over draagt. Het leger greep de macht nadat president Compaoré vorige week vrijdag opstapte na sociale onrust. Door de coup namen de spanningen toe. De leiders van de Ecowas r(een economisch samenwerkingsver band tussen West-Afrikaanse lan den) hebben gisteren de interna tionale gemeenschap opgeroepen om geen economische sancties op te leggen tegen Burkina Faso. Dat zou de aanloop naar verkiezingen in 2015 juist moeilijker maken, vrezen zij. BEIROET - Door zware gevechten tussen opstandelingen van het ra dicaal-islamitische al-Nusra Front en milities die het regime van de Syrische president Bashar al-As- sad steunen, zijn tientallen strij ders gedood. De gevechten von den plaats net buiten de Syrische hoofdstad Damascus. Aan de zijde van de Nationale De fensie Krachten, een burgermili tie, sneuvelden 26 mensen, al-Nusra verloor veertien man, al dus het Syrische Observatorium voor de Mensenrechten. Het plaatsje Beit Tama was het cen trum van de gevechten. Ten noordoosten van Damascus vechten Hezbollahstrijders en Sy rische regeringssoldaten een ver beten strijd uit met al-Nusra. De Syrische luchtmacht voert bom bardementen uit. Ook in Aleppo woedt de strijd he vig. Regeringstroepen krijgen steeds meer delen van de stad in handen. Ook strijders van Islami tische Staat rukken op richting de stad. De rebellen van het gematig de Vrije Syrische Leger riepen gis teren om hulp van de VS en zijn Arabische bondgenoten. Ze voe len zich door de vele luchtaanval len van Assad in het nauw gedre ven en zijn bang dat de stad in handen valt van het regime. Dat blijkt uit een interne studie van het Pentagon. The New York Times schreef gisteren dat de Amerikaanse strijdkrachten het probleem zwaar hebben onder schat. De Amerikaanse krant onthulde vorige maand dat militairen tij dens de oorlog in Irak chemische wapens uit de jaren '80 hebben ge vonden. Van 25 mensen is zeker dat zij zijn blootgesteld aan het gifgas sarin of mosterdgas. Zij droegen geen beschermende kle ding. Het is niet uitgesloten dat militairen uit andere landen, huurlingen en burgers, in Irak ook zijn blootgesteld aan gifgas sen. De cijfers zijn afkomstig uit een vragenlijst die iedere militair aan het einde van zijn dienst in vult. De 629 militairen die aanga ven met chemische, biologische of radioactieve wapens in aanra- king te zijn geweest, werden ver volgens medisch onderzocht, maar kregen daarna geen hulp meer van Defensie. De voorzitter van de vereniging voor Irak- en Afghanistanvetera- nen, Paul Rieckhoff, vindt dat De fensie meer informatie moet ge ven om het vertrouwen terug te winnen. Hij vergelijkt de huidige situatie met de slechte informatie voorziening voor veteranen die in aanraking kwamen met het gifti ge Agent Orange tijdens de Viet- namoorlog. Het Pentagon heeft een gratis in formatielijn geopend waar vetera nen zich kunnen melden met klachten, zodat ze alsnog onder zocht kunnen worden en medi sche hulp kunnen krijgen. ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Burgemeester Bart de Wever kan zijn borst nat maken. Militante havenarbeiders willen over twee weken 'zijn' stad Antwer pen platleggen. In hun thuishaven zal het er nog grimmiger aan toe gaan dan in Brussel, dreigen ze. Bezuinigingen en verhoging van de pensioenleeftijd vallen slecht bij 'hardwerkende' Belgen Regering-Michel zoekt dialoog met demonstranten maar wil geen afbreuk doen aan regeerakkoord één voor elk Brits slachtoffer. Komende dinsdag (wapen stilstandsdag in 1918) wordt de laatste geplant, waarna de klaprozen verkocht worden aan het publiek. Het kunst werk is echter zo'n publiekstrekker geworden, dat burge meester Boris Johnson gevraagd heeft het werk twee we ken langer te laten staan, foto HH LONDEN - Het was de bedoeling dat de vloed van kerami sche klaprozen die uit de Tower of London stroomt, een tijdelijk kunstwerk zou zijn. De bloem staat symbool voor de Britse slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918). Om te herdenken dat honderd jaar geleden die oorlog uitbrak, worden 888.246 klaprozen geplaatst, door onze redactie buitenland NEW YORK - Meer dan zeshonderd Amerikaanse militairen zijn moge lijk blootgesteld aan chemische wa pens in Irak. Zij hebben zich ge meld bij de medische staf, maar hun klachten werden veelal niet ge hoord. Ruim 600 militairen zijn in Irak betrokken geweest bij de vondst van chemische wapens uit de jaren '80

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13