Zeeland telt relatief veel brandweerlieden Waterschap in geweer tegen verdeling zetels 9 o I 't Hoekske PZC houdt debat over ziekenhuiszorg in Zeeland 30 ZEELAND DIVIDEND-WAARSCHUWING DELTA Provincie en gemeenten hebben al fors bezuinigd en moeten nog meer snijden als dividend Delta wegvalt. dubarry* zaterdag Er zijn weieens van die nieuwsberichtjes waar ik een glimlach van op het gelaat krijg. Dat had ik van de week weer eens. Natuurlijk, dat de energiereke ning van Delta lager zal uitval len door het warme weer, is een meevaller, dat Camping Zonneweelde in Nieuwvliet is gekozen tot beste Recron-Cam- ping van Nederland verdient al le lof, en dat de overslag in de Zeeuwse havens is toegeno men geeft hoop voor de toe komst, maar gelachen heb ik om het bericht dat in een cafe taria in Sint-Maartensdijk een mini-bibliotheek is geopend. En dan bedoel ik niet uitlachen, maar oprecht toelachen. Hulde voor eigenaar Mike de Rijcke van Cafetaria 't Hoekske. Hij besloot de discussie over het verdwijnen van bibliothe ken op Tholen niet af te wach ten en opende in zijn zaak een bibliotheek. Vooralsnog met 250 boeken in allerlei genres. Dat is toch fantastisch, dat ie mand zo meedenkt met de ge meenschap waar hij onderdeel van uitmaakt. Eigenlijk is dit ook een beetje Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. Ik hoop wel dat hij nu niet de naam gaat veranderen in Cafétheek of Bibliotharia of iets anders gekunstelds, maar het gewoon bij Cafetaria 't Hoekse houdt. Ik zie het al helemaal voor me. „Doe mij maar een patatje met, een bamihap en een Vlucht Re genwulpen. Inpakken alsje blieft". Mensen moeten uiteraard wel een beetje voorzichtig zijn. Het kan niet zo zijn dat je over een jaar uit de Donkere Kamer van Damokles van W. F. Hermans de uitjes van de frikandel-spe- ciaal moet vissen. Of dat je het spannende slot van Inferno van Dan Brown nooit zal weten, vanwege de vlekken pindasaus. Ik vind het jammer dat ik zo ver weg woon. Het is toch ide aal dat je om een uur of tien 's avonds tegen je vrouw kan zeggen dat je voor het slapen gaan nog even een boek gaat ha len, en dan meteen stiekem een lekker kroket je naar bin nen kan werken? Er zal op Sint-Maartensdijk heel wat meer gelezen gaan worden. Per 100.000 inwoners telde de pro vincie begin dit jaar 342 brand weerlieden. Dat is vier keer zo veel als bijvoorbeeld de regio's Haaglanden en Amsterdam-Am- stelland. Het landelijk gemiddel de is 151. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek gis- teren over 2013 heeft gepubli ceerd. Het CBS constateert dat de brandweer steeds minder brand meldingen krijgt en steeds meer hulpverzoeken. Het aantal loze meldingen daalt fors. Zeeland ver toont hetzelfde beeld. Afgezet tegen het aantal inwoners ligt het totaal aantal branden in Zeeland iets boven het landelijk gemiddelde. Dat is vooral toe te schrijven aan het aantal buiten- branden. Het aantal binnenbran den is juist lager dan het landelijk gemiddelde. aar de provin cie en gemeen ten stilletjes hadden ge hoopt op wat extra dividend van Delta, kwa men ze deze week van een koude kermis thuis. De Delta-top was donderdag helder: het dividend over 2013 blijft 20 miljoen euro en de komende jaren wordt er mis schien helemaal geen cent uitge keerd aan de aandeelhouders. Zo lang de energiemarkt zwaar ver liesgevend blijft, moet Delta op de kleintjes passen. De markt her stelt pas rond 2017. Lichte paniek slaat toe in bestuur lijk Zeeland. Jarenlang leverde het Delta-dividend de provincie en gemeenten een gegarandeerde in- komstenpost van 40 miljoen euro op. Met het jaarlijks dividend kon den ze fietspaden aanleggen of zwembaden onderhouden. Hoewel de aandeelhouders drom mels goed weten dat Delta de laat ste jaren in financieel zwaar weer zit, gingen eind vorig de alarmbel len echt rinkelen. Delta voorspel de een magere winst (36 miljoen) en dus kon het geen dividend ga randeren. De top van het energie bedrijf beloofde zijn best te doen om maximaal 20 miljoen euro uit te keren. Door enkele meevallers liep de winst toch nog op tot 75 miljoen. Provinciale Staten eisten per motie dan ook te onderzoe ken of er alsnog een extra stukje dividend afkan. Dat kan dus niet, meldde Delta donderdag. Als klap op de vuurpijl volgde een divi dend-waarschuwing, die de aan deelhouders volledig verraste. Een begroting bouwen op Del ta-dividend wordt nu schaatsen op dooiend ijs. De provincie en de meeste gemeenten hebben het dividend echter nog steeds inge boekt voor jaarlijks terugkerende uitgaven. Daardoor wordt de pro vincie, die over 2013 al 10 miljoen aan dividend moet inleveren, voor 2014 en 2015 geconfronteerd VERDELING VAN HET DELTA-DIVIDEND met een begrotingsgat van 15 mil joen euro. Het kan niet anders of de burger en het bedrijfsleven worden daarvan slachtoffer: min der projectbijdragen en subsidies. Misschien worden ook taken afge stoten. Gedeputeerde Kees van Be- veren: „We hebben in voorgaande jaren al voor tientallen miljoenen euro's bezuinigd. We moeten diep gaan nadenken hoe we dit oplosseri. Je kunt een uitgaven- stop instellen, maar ja, dan kun je meteen ook een hoop ambtena ren naar huis sturen, want die hebben dan niks meer te doen." Van Beveren vindt dat het ener giebedrijf'slecht omgaat met zijn aandeelhouders'. Een dividend van 20 miljoen euro moet moge lijk zijn, denkt hij. „Waar een wil is, is een weg!" De provincie zag de bui wel han gen, want ze zet voor 2016 en 2017 het dividend niet meer in voor jaarlijkse uitgaven. Terneuzen bouwt ook af, maar boekt pas van af 2018 niks meer in. „Ik moet de komende drie jaar 3,3 miljoen eu ro zien te vinden. Dat kunnen we niet zomaar uit onze algemene re- servepot bijpassen, zegt wethou der Frank van Hulle. Schouwen-Duiveland gaat dat wel doen, reageert wethouder Ad Verseput. „We hebben een grote algemene reserve, dus gaan we de burger hier niet mee opzadelen." Gemeenten hebben al fors moe ten interen doordat het Rijk hen minder geld toespeelt. Daarnaast schuift Den Haag per 1 januari zorgtaken naar hen toe, wel met een kleinere zak geld. De Goese wethouder Loes Meeuwisse is ei genlijk nu al aan het einde van haar bezuinigingslatijn. „We heb ben de laatste vier jaar 10 miljoen euro bezuinigd en tot 2018 nog eens 3,5 miljoen. Als nu ook het dividend vervalt, kunnen we daar straks geen rotonde meer van aan leggen of thuishulpen betalen. De burger wordt zo de dupe van de slechte energiemarkt." Negen van de dertig zetels in het waterschapsbestuur zijn op dit moment gereserveerd voor verte genwoordigers van boeren, onder nemers en natuurterreinbeheer ders. Provinciale Staten vinden dat systeem ondemocratisch en niet meer van deze tijd. Zij zijn van plan het aantal geborgde ze tels al bij de komende verkiezin gen (maart 2015) te verlagen naar het huidige minimum van zeven. Het bevreemdt het waterschap dat het provinciebestuur nu de ze telverdeling op stel en sprong wil wijzigen, terwijl na de verkiezin gen een landelijke evaluatie van de huidige opzet is afgesproken. Overleg heeft provincie en water schap niet tot elkaar gebracht. Scheldestromen gaat daarom offi cieel bezwaar aantekenen tegen het voornemen, kondigde dijk graaf Toine Poppelaars deze week in het waterschapsbestuur aan. De CDA-fractie heeft eerder de opstelling van de provincie beti teld als 'onbehoorlijk bestuur'. VLISSINGEN - De talrijke ontwikke lingen in de ziekenhuiszorg in Zeeland zijn voor de PZC aanlei ding een debat te houden. Dat vindt plaats donderdag 27 novem ber om 16.00 uur in de Klooster zaal van het vroegere PZEM-com- plex aan de Edisonweg in Vlissin- gen. Belangrijk thema is de toene mende concurrentie in me- disch-specialistische zorg. Zorg- Saam opende bijvoorbeeld recent een polikliniek in het gebied van ADRZ. Ook het aantal zelfstandi- -40-3-DE ZUIDSCHOR www.ZuldSQhof.nl 5 Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? &{l: 0112 - Sf 24 27 www.a8ngeenbrugflectro.nl www.datrepireerlkielfwtl.nl ge behandelcentra in Zeeland neemt snel toe. In de aanloop naar het debat wijdt de PZC een serie artikelen aan de ziekenhuiszorg. RUG Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Van alle regio's be schikt Zeeland naar verhouding over verreweg de meeste brand weerlieden. Dat is vooral te danken aan het grote aantal vrijwilligers Burger betaalt straks het gelag door Frank Balkenende W De verdeling van het dividend van Delta over 2013. Provincie Zeeland 10.000.000 Terneuzen 1.469.895 Middelburg 1.155.759 Vlissingen 1.151.832 Goes 833.770 Schouwen-Duiveland 781.414 Hulst 687.173 Sluis 650.524 Veere 558.901 Tholen 539.267 Borsele 528.796 Reimerswaal 507.853 Goeree-Overflakkee 378.272 Kapelle 267.016 Woensdrecht 181.937 Noord-Beveland 176.702 Bergen op Zoom 109.948 Provincie Noord-Brabant 10.471 Provincie Zuid-Holland 10.471 Totaal 20.000.000 Bedragen zijn afgerond op hele euro's. infographic Rolant Quist bron Delta door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Waterschap Schelde- stromen legt zich niet neer bij het voornemen van de provincie om het aantal 'geborgde zetels' in het waterschapsbestuur te verlagen. Bijlage Spectrum: De slag om de patiënt NAWIS UPB8TVW* WAT6H8H0H* Grootste Outdoor- 2»ileo!lectiel 7 dagen per week geopend Tal: 0113-582310

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 130