Staat heeft veel sympathisanten in Turkije Islamitische 44 Veel Palestijnen voelen zich gediscrimineerd door de Israëlische politie 44 Zonder Palestijnse staat gaat dit nooit over. Dan blijft het altijd intifada 12 BUITENLAND 66 Koerden overtreffen Islamitische Staat IS moordt, maar martelt niet 66 Het land wordt overspoeld door een golf van politieke islam Jeruzalem is in de automobilisten die bewust inrijden op groepen mensen. greep van een nieuw fenomeen: JERUZALEM - Voor de tramhalte even buiten de Damascuspoort van de Oude Stad van Jeruzalem zijn aan weerszijden betonblok ken opgeworpen. Jonge Israëli sche soldaten met Mi6-geweren houden de wacht. Woensdag reed de 38-jarige Palestijn Ibrahim al-Akari uit Oost-Jeruzalem, va der van vijf kinderen, in op een groep mensen die op de tram stonden te wachten. Er vielen drie doden en veertien gewon den. Akari werd door de politie doodgeschoten terwijl hij met een ijzeren staaf uit zijn auto ren de in een poging nog meer men sen te verwonden. Akari's dodenrit kwam precies twee weken na een soortgelijke dodelijke auto-aanslag in Jeruza lem en roept angstige herinnerin gen op bij de inwoners van de stad. Ruim tien jaar geleden wa ren Israels steden, en de gemengd Joods-Palestijnse stad Jeruzalem in het bijzonder, het toneel van een bloedige Palestijnse volksop stand, de Tweede Intifada. Zelf moordaanslagen op bussen en in cafés legden het openbare leven lam. Je dacht wel twee keer na voor je boodschappen ging doen op een drukke markt. Meer dan 3.000 Palestijnen en 1.000 Israë liërs vonden de dood, een veel voud raakte gewond. Tot ontzet ting van de internationale ge meenschap trok Israël een muur op langs de Palestijnse Gebieden op de Westelijke Jordaanoever om, volgens eigen zeggen, de zelf moordterroristen buiten de deur te houden. Dat werkte: het aantal aanslagen nam met zo'n 90 pro cent af Maar de angst is terug. Een ongeluk op de Westelijke Jor daanoever waarbij een Palestijnse bestuurder woensdagavond drie Israëlische soldaten aanreed, werd onmiddellijk geduid als een nieuwe aanslag. Israëlische kran ten en analisten speculeerden er op los. Maar het lijkt een 'gewoon verkeersongeluk' te zijn geweest, de bestuurder meldde zich later bij de politie. De volgende dag is in Gush Etzion - het Israëlische nederzettingenblok ten zuiden van Bethlehem waar het ongeluk met de soldaten plaatsvond - van onrust en politiek geweld niets te merken. Israëlische soldaten bij de checkpoints wuiven passeren de auto's verveeld door na een korte inspectie, zoals op iedere an dere dag. „Je leest voortdurend in de krant over een Derde Intifada, maar Pa lestijnse jongeren praten daar zelf niet over. Er is niet één gezamen lijke beweging en er zijn geen lei ders", zegt 'Mahmoud' (20), een Armeense christen uit Jeruzalem die niet met zijn eigen naam in de krant wil. „Sinds de Gaza-oor- log afgelopen zomer hebben veel Palestijnen hun werk verloren. Ze voelen zich gediscrimineerd door de Israëlische politie en vinden hun leven uitzichtloos." Hoewel 'Mahmoud' meent dat so ciale ongelijkheid en niet religie de achtergrond van de aanslagen in Jeruzalem vormen, ziet hij de strijd om religieuze heiligdom men in de stad wel als cruciaal. „Als groepen extremistische Jo den proberen bij de heilige al-Aqsamoskee te bidden, dan wordt dat in alle Arabische media dagenlang breed uitgemeten. Daar hebben Europeanen geen idee van. Het vormt voor Pales tijnen die het toch al niet meer zien zitten een aanleiding om ge weld te gebruiken." Israëls leiders lijken die bood schap nu te begrijpen. In een po ging de rust in de stad te herstel len laat premier Benjamin Netan yahu weten dat de status-quo bij de al-Aqsamoskee niet verandert; moslims mogen er bidden, joden en christenen kunnen slechts een bezoek brengen. De invloedrijke rabbijn Jitzhak Yosef roept Joden op de plek niet te bezoeken om verdere onrust te voorkomen. Maar de Palestijnse leider Mahmoud Abbas waarschuwt Is raël. Zijn charismatische voorgan ger Yasser Arafat speelde een pro minente rol tijdens de Tweede In tifada. Abbas biedt slechts halfhar tige mondelinge steun aan de de monstranten. Tegelijkertijd laat hij zijn politieagenten samenwer ken met Israël om de gevaarlijkste relschoppers op te pakken. „Die arrestaties helpen nu misschien, maar lossen het probleem niet op", meent president Abbas. „Zon der Palestijnse staat gaat dit nooit over. Dan blijft het altijd Intifa da." Ook partijgenoot en parlementa riër Emrullah Isle moest zich in bochten wringen na zijn tweets over de Islamitische Staat. Hij vindt de Koerden nog een tikje er ger dan de strijders van de Islami tische Staat, zo twitterde hij na rellen in Diyarbakir. „Dit over treft IS. IS moordt, maar martelt niet." Hoe de twee politici ook terug krabbelen, de boodschap is hel der. Liever de Islamitische Staat dan de PKK ofwel de Koerden, voor veel Thrken een pot nat. Dat ondervond ook de Koerdische Er- dal Ergörmüs, keepertrainer van een plaatselijke voetbalclub in Istanbul. Hij plaatste op Facebook berichten tegen IS over de strijd van de Koerden in Kobani. Sup porters van de club waren woe dend en eisten zijn ontslag. Coach Turhan Özyazanlaon, die weigerde hier gehoor aan het ge ven, werd door de woedende fans het ziekenhuis in geslagen. Terwijl in het Westen met res pect naar de strijd van de Koer den in Kobani wordt gekeken en met afschuw naar de gruwelijkhe den van IS, is er in Tlirkije nog op vallend veel sympathie voor de strijders in het zwart. Ruim twee duizend Turken zouden zich bij IS hebben gevoegd. Uit een recent onderzoek van het bureau Metro poll blijkt dat bijna 9 procent van de T\irken IS geen terreurorganisa tie noemen. 11 procent is er niet zeker van. De boodschap van de pure islam en heilige strijd vindt gehoor bij radicaal islamitische Turken. Voor de 22-jarige Fulya is die strijd niet ver weg. Onlangs ston den radicale IS-aanhangers in de hal van haar universiteit in Istan bul. Een stuk of vijftien jonge mannen met baarden en knup pels. Niet de eerste keer, vertelt de rechtenstudente. Een paar we ken terug liep het ook al uit de hand. „Een aantal van hen is stu dent, anderen komen van buiten. Ze zijn lid van Moslim Jongeren, een radicale beweging met sympa- thie voor IS", vertelt Fulya. „Ze rie pen Allah is groot en vielen ons meteen aan." Fulya is nog steeds woedend. „De ze radicale IS-fans komen naar mijn universiteit, wat een plek zou moeten zijn voor wetenschap en vrije mensen. Ik weet hoe ze over vrouwen denken. Het erge is dat ze door de beveiliging ge woon door worden gelaten." De sympathie voor IS is volgens de studente een gevolg van het be leid van Erdogan. „Hij heeft hen gesteund in de media. Wapens ge geven, de grenzen opengesteld. Het land wordt overspoeld door een golf van politieke islam. We zien het overal. Op de straat, op school, hoe ze met vrouwen om gaan. Dit is niet het einde." 'De angst is terug in Israël' door onze correspondent Jan Franke 'Mahmoud', Armeense christen Mahmoud Abbas, president Een Palestijnse jongen schiet met een katapult op Israëlische solda ten bij Oost-Jeruzalem. De span ning tussen de twee bevolkings groepen neemt de afgelopen tijd weer toe. foto Anadolu Agency/HH door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - „Gelukkig is er IS, Allah laat ze groeien", twitterde Selim Yagmur, een lokale AKP-politicus uit het Turkse Göksun. Een paar da gen later ging hij door het stof. Zijn tweet was volkomen verkeerd begrepen. Emrullah Isle, politicus Fulya, rechtenstudente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12