Max Verstappen valt op met een zesde tijd 44 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Einde voor renstal Marussia Indrukwekkende race Heemskerk Wüst beste sportster tijdens Winterspelen Bondscoach koppelt zijn lot aan het resultaat in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Letland. Heel even leek Verstappen jr de vanuit de pitgarage toekijkende Verstappen sr de loef af te steken qua publiciteit bij het eerste optre den in Interlagos. Pa Verstappen maakte twintig jaar geleden een niet onopgemerkt debuut als Grand Prix-rijder in Brazilië. Hal verwege de race belandde de toen 22-jarige Jos Verstappen in een duel met Martin Brundle en Ed die Irvine om de zevende plaats, waarbij het drietal Eric Bernard op een ronde wilde zetten. Het vervolg ging live de hele wereld rond: een huiveringwekkende sal to mortale van Verstappens Benet ton bij een snelheid van bijna 300 kilometer per uur. Terwijl ieder een de adem inhield, belandde de zwaar beschadigde bolide weer op zijn pootjes en schoof in volle vaart de grindbak in. Nog voordat de Benetton tot stilstand kwam, klapte Verstappen het vizier van zijn helm omhoog met een air Formule i-renstal Marussia heeft zijn pogingen een nieuwe koper te vinden gestaakt en de ongeveer tweehonderd werknemers ontsla gen. De twee bolides van het team komen dit seizoen ook niet meer in actie. Marussia verkeerde al langere tijd in grote financiële problemen en stond sinds vorige maand onder curatele. van: zo, dat klusje hebben we ge klaard. Met dezelfde nuchterheid keek Max Verstappen gisteren vanuit zijn cockpit naar de computer: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstap pen, nadat hij eerder een tijdje tussen de twee Mercedes-coryfee- ën op de tweede plaats stond. Op het onaantastbare Mercedes-duo na was de jonge Limburger op dat moment de snelste man van het veld. Een hele poos bleef Verstap pen op die derde plek staan en leek er zelfs nog een verbetering mogelijk. „Want ik reed die snel ste ronde met een motor die niet helemaal op het volle vermogen was afgesteld", klonk het achteraf. Duidelijk was dat Verstappen steeds meer vertrouwen in de au to kreeg en de limiet ging opzoe ken. Dat uitte zich in een schui ver in een snelle linkerbocht, die hij op fraaie manier pareerde. Het zorgde bij teambaas Franz Tost en Jean-Eric Vergne, de Fransman in wiens bolide Verstappen reed, op de pitmuur voor een brede glim lach waaruit naast schrik ook be wondering voor zijn stuurmans kunst bleek. Dat Verstappen zijn derde plaats uiteindelijk in het laatste kwar tier niet meer kon verdedigen, kwam door een remmanoeuvre aan het einde van het rechte stuk waarbij het linkervoorwiel blok keerde en de Toro Rosso STR9 rechtdoor schoof. Verstappen nam de nooduitgang, keerde te rug op de baan, maar werd uit oogpunt van veiligheid door zijn team naar de pits geroepen voor onderzoek. Met als gevolg dat de tijd verstreek en in de slotfase van de sessie teamgenooj: Daniil Kvyat, Fernando Alonso (Ferrari) en Felipe Massa (Williams) net onder de tijd van Verstappen kon den duiken. „Jammer, maar niet meer dan dat", vond het raceta lent. „Ik leer steeds meer van de auto en de banden. Daardoor groeit het vertrouwen." Twaalfde in Japan, tiende vorige week in de Verenigde Staten en nu zesde in Brazilië. Verstappen heeft de stij gende lijn te pakken, maar beseft dat cijfers niet heilig zijn. „Het is en blijft een leerproces." ZEIST - Heel zwart-wit gerede neerd kun je stellen dat de bonds coach zijn toekomst laat afhangen van een balletje binnenkant paal. Als het volgende week zondag te gen Letland onverhoopt misgaat met Oranje, stapt Guus Hiddink per direct op. „Zelfs een gelijkspel is niet genoeg", voert hij zelf de druk nog maar wat verder op. Natuurlijk is het niet al te ge waagd om je baan op het spel te zetten tegen de nummer 99 van de wereldranglijst, maar tegelijker tijd zegt het wel iets over de situa tie waarin het Nederlands elftal onder Hiddink is terechtgekomen. Het is de komende week alles of niets. „Ik zit niet vastgebakken aan de stoel", zegt de bondscoach. Hiddink keerde gistermiddag na de blamage tegen IJsland terug in het publieke debat. „Het lijkt wel een volkstribunaal", grapte hij toen hij de volle perszaal in Zeist zag. In tegenstelling tot al die vori ge bijeenkomsten, waren de jour nalisten aan de vooravond van de twee nieuwe interlands nauwe lijks geïnteresseerd in de namen van Oranje. De nieuwsgierigheid ging vooral uit naar het zogenaam de plan van aanpak waarmee de KNVB schermde na drie nederla gen in vier duels. Afgelopen week end nam Hiddink al afstand van die 'terminologie' en in Zeist werd nog eens bevestigd wat ve len al vermoedden: er is helemaal geen plan van aanpak geschreven. Hiddink laveerde zich handig langs alle obstakels, hij grapte en dolde, was scherper dan bij de vo rige persconferenties en was mild voor zijn baas Bert van Oostveen, die op de ochtend na het verlies op IJsland tegen journalisten zei dat er een scherpe evaluatie zou plaatsvinden. „Ik heb niet het ge voel dat er toen achter mijn rug over mijn positie is gesproken", al dus Hiddink. „Ik ben ook niet op het matje geroepen en ik hoefde niet op de knieën te gaan zitten. Het is prima dat er is geëvalueerd. Ik ben wel wat gewend, al is het debat wel veel harder geworden dan in mijn eerste periode. Mis schien moeten alle kranten maar weer terug naar het oude formaat, dan kunnen ze de grote koppen be ter kwijt...." In de gesprekken met de staf en de leiding van de KNVB is de hou ding van de spelers ook ter sprake gekomen. „Maar het enige dat wij hebben ontdekt is dat er één spe ler een keer op slofjes in de ontbijt zaal is gekomen in plaats van op sportschoenen. Meer niet. Met de discpline is niets mis." Wat opviel in zijn verhaal was dat Hiddink geen enkele keer de ver antwoordelijkheid nam voor het falen. „Coaches overschatten zich zelf nog wel eens, als ze denken Wij hebben onszelf in de voet geschoten door vier keer achter te komen dat ze elke minuut van een wed strijd iets kunnen veranderen. Ik T ben een trainer die altijd uitgaat van een sterke as, waar de beslis singen worden genomen." De slechte resultaten weet hij on der meer aan de gebruikelijke dip na een succesvoel toernooi. „Je ziet het ook bij Duitsland en Span je. Alleen hebben die landen meer potentieel om dat op te vangen. Wij hebben onszelf in de voet ge schoten door vier keer op rij op achterstand te komen. Vervolgens zijn wij er niet in geslaagd dat om te buigen en dat heeft me wel aan het denken gezet." Hiddink ging in de voorbije perio de op bezoek bij aanvoerder Robin van Persie en sprak de overige 'lei dende spelers' per telefoon. „Als ik met die jongens praat, heb ik er heel veel zin in. Ik voel ook hun energie. Je prikt er echt wel door heen als zij geen eerlijk antwoord geven. Dat is het belangrijkste. Vraag het de spelers of deze 68-ja rige coach (vandaag is hij jarig) de jongens nog kan raken en geef mij daarna de conclusie van de jon gens maar... Als ik het gevoel had dat men mij niet meer wilde, dan was ik gestopt. Maar dat heb ik geen moment bespeurd." Simpel gezegd zijn de aanbevelin gen van de bondscoach dat het fundament onder Oranje sterker moet worden en de gunfactor moet omhoog. Dit laatste naar aan leiding van de ego-clash tussen Van Persie en Huntelaar, zoals Hid dink dat omschrijft. En verder ko men er tegen Mexico wat andere spelers aan bod en Hiddink heeft het reglement voor de spelers uit zijn eerste regeerperiode nog eens opgepoetst. „Er zijn alleen wat ver anderingen doorgevoerd die met de moderne tijd te maken hebben. Zo is het verboden met koptele foons te voetballen..." TILBURG - Femke Heemskerk heeft op de eerste dag van het NK korte- baan indruk gemaakt op de 200 meter vrije slag. De ook interna- tionaal gelouterde zwemster fi nishte gisteren zonder tegenstand in de finale na 1 minuut en 51,75 seconden. Daarmee bleef ze in Til- burg maar 0,03 seconde boven haar nationaal record. Met deze toptijd stelde Heemskerk opnieuw haar kandi datuur voor een WK-medaille (Fe- derica Pellegrini is de wereldre cordhoudster met 1.51,17) volgen de maand in Doha. Nummer twee Rieneke Terink gaf vieren halve seconde toe. Bij de mannen zegevierde Sebasti- aan Verschuren op deze afstand in 1.45,37, ruim een seconde bo ven de WK-limiet. Inge Dekker excelleerde na haar wereldreis voor het wereldbekercircuit op de 100 vlinder. Met 56,51 was ze zo als verwacht een klasse apart. BANGKOK - Schaatsster Ireen Wüst heeft gisteren tijdens het eers.te ANOC Awards Galadiner in Bangkok de ANOC Award ge kregen voor beste vrouwelijke sporter tijdens de Olympische Spelen in Sotsji. Ze veroverde twee gouden en drie zilveren me dailles in Rusland. Dat maakte haar de succesvolste Nederlandse Olympiër ooit. Ze won ook al goud en brons op de Spelen van 2006 in Türijn. Vier jaar later in Vancouver greep ze opnieuw een gouden plak. Wüst is erg blij met de prestigieu ze prijs. „Het niveau van talent van vrouwelijke sporters in Sotsji was fenomenaal", verklaarde ze. „Dat was wat het tot zulke prach tige Spelen maakte." De Noorse biatleet Ole Einar Björndalen werd als beste manne lijke wintersporter verkozen. door Ivo Op den Camp SAO PAULO - De constatering van Max Verstappen was even nuchter als typerend: „Er had nog meer in gezeten." Met die opmerking stap te de zeventienjarige Limburger uit zijn Toro Rosso-bolide na de eerste vrije training voor de Grand Prix van Brazilië op het circuit van Inter- lagos. Dat de jonge coureur de For mule 1-menigte - in pas zijn derde optreden tussen de grote jongens - verbaasd had met de zesde tijd, leek voor Verstappen een bijkom stigheid. Alleen bij zege gaat Hiddink door door Leon ten Voorde Guus Hiddink Femke Heemskerk snelt in Tilburg naar een wereldtijd op de 200 meter vrije slag: 1.51,75. foto Soenar Chamid/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 128