Sjiengeleboem ons bin ma boertjes STREEKTAAL CULTUUR 41 Neal Black speelt in Oostburg Van Dis zit jury FbtS weer voor Van Amsterdam, New York, Londen, Basel en Karlsruhe naar Middelburg. Roos Gortzak, directrice voor de Vleeshal. MIDDELBURG - Roos Gortzak is de opvolger van Lorenzo Benedetti als directeur van de Vleeshal en de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM). Momenteel is ze druk bezig met de voorberei dingen van haar tentoonstellings programma, dat vanaf het voor jaar te zien zal zijn. Belangrijk be ginpunt is een symposium over het verleden en de toekomst van De Vleeshal, waarvoor ze haar drie voorgangers heeft uitgeno digd. „Het is goed om ideeën met de ex-directeuren Lex ter Braak, Rutger Wolfson en Lorenzo Bene detti, toeschouwers, en kunste naars uit te wisselen. Over de da tum en de exacte invulling van de bijeenkomst zal ik tijdens de nieuwjaarsreceptie vertellen." De vraag is waarom Gortzak na Londen, New York, Basel en Karls ruhe naar Middelburg kwam. „De Vleeshal heeft een goede naam, CV ROOS GORTZAK (1973) wereldwijd. Dat komt niet alleen door de spraakmakende tentoon stellingen, maar ook door de goe de collectie (die gedurende ruim 30 jaar bijeengebracht is en sinds 2005 in langdurig bruikleen bij het MUHKA in Antwerpen), met namen als Jimmie Durham, Joëlle Hierlinckx, Suchan Kinoshita, Ni- na Beier Marie Lund." Kunst moet uitlokken tot het stel len van vragen, in plaats van ant woord geven, vindt ze. Gortzak was in 1998 bij een expositie in de Whitechapel Gallery in Londen waar voor het thema speed was ge kozen. Alles draaide om snelheid, waardoor bijvoorbeeld een schil derij van Henri Matisse geredu ceerd werd tot de auto die erop af gebeeld was. Ze gruwt van ten toonstellingen waarbij de kunst werken tot pure illustraties van een thema gemaakt worden. „Want zo worden de betekenisla gen van het werk genegeerd. We hoeven niet uit de hoogte te doen met kunst, maar juist in een tijd dat one-liners de maat der dingen zijn, mag kunst wel iets van de be zoeker vragen." Gortzak wil ech ter niet dat de bezoeker zich verlo ren voelt tussen kunst. „Ik wil suppoosten bij de exposities be trekken die goed geïnformeerd zijn en die als de bezoeker wil, iets over de achtergrond van het project vertellen en uitleg geven." Kunst mag ook ontregelen. „Graag zelfs. Ik wil mijn program ma in De Vleeshal beginnen met de focus op verwachtingen, om dat die alom tegenwoordig zijn bij het aantreden van een nieuwe directrice." Ze wil dit voorjaar dan ook openen met Cally Spoo- ner, met wie ze samengewerkt heeft voor een van haar recente festivals 'What Happens in Offen bach Stays in Offenbach'. Spooner brengt je van de wijs. Centraal aspect in haar werk is de kritiek op de omgang met taal die vooral op succes en efficiëntie is gericht. In plaats van spontaniteit en vrijheid van meningsuiting worden vooral perfectie en reto riek verwacht. Gortzak mag dan over de hele we reld gewerkt hebben, ze is nu voor de eerste keer de eindverant woordelijke van een kunstinstel ling. „En een die veel aanzien heeft. Ik verheug me erop een stempel te drukken op de Vlees hal en de Kabinetten en het kunst klimaat hier in Zeeland." GRIJPSKERKE - Surrender, Stahl- zeit, Mooi Wark, Bandzonderba- naan en Liptease zijn de hoofd acts voor de 21e editie van het het Muziekfestival Hrieps in Grijps- kerke. Het festival wordt zaterdag 2 mei gehouden en Hrieps wordt dit keer weer groter dan andere ja ren. Vanaf vandaag zijn kaarten te bestellen bij de voorverkoopadres sen. De organisatie laat bussen rij den, met opstapplaatsen in heel Zeeland. Alle informatie is te vin den op: www.hrieps.nl OOSTBURG - Neal Black and The Healers treden vanavond op in Bluesclub The Lane in Oostburg. Black is een Texaanse gitarist en zanger die meer dan 30 jaar het publiek vermaakt. Hij heeft in ruim 20 landen opgetreden. Met zijn begeleidingsband The Healers bracht hij negen CD's uit, recentelijk 'Before Daylight' VLISSINGEN - Adriaan van Dis is volgend jaar opnieuw voorzitter van de vakjury van Film by the Sea (FbtS). De schrijver/ presenta tor volgde in 2014 Rinus Ferdinan- dusse op. De komende maanden worden de andere juryleden be kendgemaakt. De 17e editie van Film by the Sea is van 11 tot en met 20 september 2015. BIJ NADER INZIEN De voorstelling van Madame Bo- vary morgen in het Scheldethea- ter in Oostburg begint om 20.15 uur. Het is geen matineevoorstel ling, zoals we abusievelijk had den gemeld. Muzikale klanken om zette in woorden is een kunst apart. De volksmond kent daè éénvoudige oplossingen voe. Een piano doe pieng-pieng-pieng, een trompet speel retteketet, een bas pom-pom-pomt en het geluud van bekken en groate trommel, die a vroeger deur eên muzikant bespeeld wiere, wier vertaald in sjiengeleboem. Ik dienke at het Concertgebouworkest d'r nog noait van ehaoren eit, mae a ik zoiets oare, dan mö 'k direct an 'de muziek' dienke, de fanfare. Sjiengeleboem! Ineens kreeg ik het beeld voe ogen van Sjiengka- boem, de bienaem van een man, van bie oans uut 't durp vroeger, die a de groaten trommel sloeg in de muziek. Die ree ok nog op een motor en a t'n langs kwam, zeie de mensen kiek: „Sjiengkaboem op z'n retteketet." Ik komme d'r op, omda mevrouw Langerak uut Goes een stikje van een vèsje kend'n, mae nie het geheel. In de eêste regel kom sjiengeleboem voor. Het liedje begun zó: „Ons bin, sjiengeleboem, ma boertjes. Bie ons eêtte aolle vrpuween Kee en Griet. Ons lópe op klompen, oas drienke uut pompen, bie ons is 't aollemael waeter wat je ziet. Ma as je kan zwemme, dan ver- zuup je bie ons in Zeêland nie." Toen a 'k het ardop las en dat 'ma' oarden wist ik in eên keer dat het een vèsje was van Ad Leijdekkers. Ik zag 'n inééns voe me, staende op een podium, vertellend en toet slot naè z'n gitaar pakkend. Dan zong 'n nog een vèsje: „Kom es naè ons eiland toe..." Dat eiland was Schouwen-Duveland en Ad Leijdekkers was een Zierikzeêënaer. 't Was een rasver- Voor de gesproken rubriek: www.pzc.nl/streektaal teller, een cabaretier en bovenaol ok een stikjesschriever. Onder de naem Arjaon schreef'n wekelijks een stikje in de Zierikzeesche Nieuwsbode, het Zêêuwse Oekje. Mie de zeker'eid dat het lied van um most weze, gieng ik op zoek. Vanuut m'n stoel in 's-Eêren'oek kan ik zó in de catalogus van de Zeêuwse bibliotheek neuze en ja wel, ik vonde "Liedjes van ons ei land". Een prachtige cd is dat mie aollerlei verhalen en moaie vèsjes. Ad Leijdekkers ontbrak nie. Ok bovengenoemd vèsje staèt 'r op. Te lank om ier in z'n geheêl te ci teren, mae toch een paer couplet jes: Want kom je uut Zeêland over de Moerdiek/Dan zie j'aol die um- bug, die Ollandse chique/ Dan zie j'aol die dames in kleêren van pluus/'t Is butter van buten, mae bleuband in uus./ Ons bin, tsjiengeleboem, ma boertjes/Ons ete stroopvet mee een kripje spek/Een stikje amme, een moatje paeling, /een sneetje tervebroad zóó van de mek/'t Is aol mae schraoltjes, toch is't bie ons In Zeêland nie zó gek. Mek is wellicht een onbekend woord eworre. Het kom van mek- kebroad, dat is broad ebakke van eigen meel deur de mekkebakker. Het woord kwam veraol op Schou wen-Duveland voor en op Goe- ree-Overflakkee. Ad Leijdekkers is in 1996 overlee. Het was een romanticus die a in poëtische woorden de schoan'eid van z'n eiland bezong. Ok kond 'n erg humoristisch weze. In z'n bundel 'Leuke dienge vö de men sen' ka je 't bewies daèvoe ruum- schoats vinde. A t'n optrad brocht 'n moeiteloas volle zalen toet la chen en ok toet ontroering over de kleine diengen van dichtbie de ménsen. ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 kunst mag ontregelen door Edith Ramakers Studie aan de universiteiten van Amsterdam en New York. Master in Curating Contemporary Art bij het Royal College of Art in Londen. Kunstcriticus voor de Volkskrant en schrijfster voor kunsttijdschrif ten als Metropolis M en ArtReview. In 2005 gastcurator van het Stede lijk Museum Bureau Amsterdam voor de tentoonstelling Tropical Abstraction. Van 2007 tot 2012 co-curator bij de Kunsthalle Basel. Curator van het Festival der jun- gen Talente in Offenbach (2014). Zaterdag 8 november, Bluesclub The Lane, Oostburg, 22.00 uur. I Roos Gortzak, directrice van de Vleeshal, foto Ruben Oreel Directrice Roos GortzekrnamenHriePs Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail:cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Nae een maend is dit stikje ok nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 125