Voetbalclubs pakken alcohol aan PZC 'In de bakkerij' Goes moet deur na gedoogperiode op zondag sluiten Dagbladbezorger Man hoort anderhalfjaar tegen zich eisen voor poging doodslag SCHOUWEN-DÜIVELAND 35 Het snijden van riet in de grachten zorgt elk jaar voor stankoverlast. Volgende week is het werk klaar. Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjansland zierikzee - „Het stinkt verschrik kelijk. Mijn huis even lekker door luchten gaat gewoon niet. Ik moet ramen en deuren dichthouden." Riet Blankert is met wat bood schappen onderweg naar haar ap partement in de Ravesteinhof. „Gisteren viel het mee," vertelt de Zierikzeese deze regenachtige vrij dagochtend, „omdat de wind toen anders stond." Blankert en vele stadgenoten zijn nog niet verlost van de zwavelach tige stank. Die wordt namelijk ver oorzaakt door het snijden van het riet in de grachten. Dat gebeurt met een bootje en de schroef van dat bootje brengt beweging in het water. Daardoor dwarrelt bodem bezinksel op. Een gemeente woordvoerder spreekt van 'een soort van moerasgas'. Koert Koenraadt is coördinator vakspecialisme bij de gemeente en weet meer. „Dat de zoute gracht harder stinkt dan de zoete, kan kloppen. Niet alleen vanwege het zout, maar ook omdat in de zoete gracht de overstorten zijn verwijderd. Het teveel aan water gaat nu naar het Kaeskenswater waar een bezinkbassin is aange legd." Het slib op de bodem van de grachten bestaat uit bladeren, een- denpoep en dode vissen. Als het water in beweging wordt ge bracht borrelt dat op in gasbellen. Het snijden van riet in de grach ten is een jaarlijkse herfstklus van de gemeente. Koenraadt: „Maandag, uiterlijk dinsdag zijn we daarmee klaar. Dan moet het allemaal nog een paar dagen bezinken. Eind volgen de week is de stank dus voorbij." Er ligt waarschijnlijk een dikke laag slib in de Zierikzeese grach ten. De laatste baggerbeurt was in 2009 en kostte 1,3 miljoen euro. Koenraadt: „Het waterschap be paalt wanneer baggeren weer no dig is. Maar gemiddeld gebeurt dat om de zes tot acht jaar." Doel van de overeenkomst: het voorkomen van alcoholgebruik door sporters onder de achttien jaar. De sportverenigingen ne men zo hun verantwoordelijk heid en weten zich daarbij ge steund door de gemeente en de Zeeuwse campagne Laat ze niet (ver)zuipen met onder meer GGD Zeeland, Indigo Preventie, Politie Zeeland-Brabant en de Zeeuwse gemeenten. „De zeven voetbalverenigingen zijn ook de grootste sportvereni gingen binnen de gemeente. Zij nemen daardoor een belangrijke positie in. Het is positief dat zij zo hun betrokkenheid tonen", aldus wethouder Chris Maas. „Je ziet al dat bijvoorbeeld op za terdag, wanneer de jeugd speelt, de bar tot een bepaalde tijd geslo ten is. Maar het is natuurlijk wel zo dat sportverenigingen hun bar-inkomsten hard nodig heb ben. Het is ook niet de bedoeling om dat pilsje te verbieden. Alleen niet onder de achttien." Veere loopt met deze overeen- Op 30 juli ging het mis, stak G. hem met een mes en hoorde hij gisteren voor poging doodslag een gevangenisstraf yan 18 maan den waarvan drie maanden voor waardelijk plus het betalen van 1738 euro én nog eens twee we ken van een eerder vonnis tegen zich eisen. G. stond in zijn kamer te koken en wilde snel naar de bank om te pinnen. In zijn haast stak hij een mes bij zich. Hij spoedde zich richting Albert Heijn in Middelburg maar trof on derweg bij het Karei Doorman plein zijn buurman, die hem een klap verkocht. Vervolgens botste die ook nog eens hard tegen hem aan en om zich te verdedigen haal de G. uit met zijn mes. Hij raakte het slachtoffer in diens zij. G. bel de 112 en liet de lijn net zo lang open totdat zowel de politie als de ambulance waren gearriveerd. Uitspraak op 20 november. komst voorop. Mischa Laeven, coördinator van Laat ze niet (ver)zuipen hoopt dat de andere gemeenten snel volgen. „Het verbod op alcohol onder de achttien jaar is er, maar dat gaat niet altijd goed. Het is goed dat de voetbalverenigingen in de ge meente Veere nu duidelijk de in tentie uitspreken hiermee aan de slag te gaan. In de horeca kun je zeggen 'niet binnen onder de achttien', maar bij sportclubs kan dat niet. Die moeten zelf goed let ten op alcoholgebruik. Het is geen goed voorbeeld als ouders en trai ners volop tanken aan de bar. Be wustwording is belangrijk. Zo is er voor vrijwilligers met bar dienst een cursus Verantwoord Al cohol Schenken." Yamina Abdoun, moeder en rech terhand van eigenaresse Renée Looman van de recent geopende bakkerij, spuwt haar gal daarover op de Facebookpagina van het be drijf. „Hoe vermoord je beginnen de ondernemers? Nou, door alle initiatieven die rieken naar zon dagopening onmiddellijk om te brengen. De zondagen die we open waren, waren de beste om- zetdagen van de week." De bakkerij had geen vergunning om op zondag open te zijn dus, in dat opzicht komt de mededeling van de gemeente Goes niet als een verrassing. Kennelijk was de afgelopen maanden sprake van een gedoogsituatie. Een enorme domper, aldus Abdoun. „Het is na tuurlijk onzin om te denken dat klanten thuis blijven, ze gaan ge woon elders consumeren, met an dere woorden Goes mist de boot." Volgens haar is er sprake van me- ten met twee maten, want bakker Bunt in Goes-Zuid mag, als onder deel van een supermarkt, wel op zondag open zijn. Abdoun legt zich neer bij de situatie, maar roept mensen die hun ongenoe gen willen uiten op om een e-mail te sturen naar burgemees ter René Verhulst. Volgens de ge meente valt de bakkerij onder de tailhandel en gelden daar dezelf de regels voor als voor andere on dernemers in de binnenstad. In de bakkerij zal dan niet meer open zijn op zondag, er zal wel worden gewerkt. „Dat moet wel, want we bakken zuurdesembrood en zuurdesem is een levend orga nisme, dat moet je elke dag verver sen", zegt Abdoun. ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Moerasgas teistert Zierikzee door Ton van den Nouweland Snoeien van riet in grachten van Zierikzee veroorzaakt stank. Eind volgende week is de overast voorbij. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - De combinatie jonge sporters en alcohol is ongewenst. Dus geen krat winnaarsbier in de kleedkamer van jonge sporters of sportkantine waar diezelfde jonge re alcohol kan krijgen. De gemeen te Veere ondertekende als eerste Zeeuws gemeente het convenant Sport en Alcohol met de zeven Veerse voetbalverenigingen. MIDDELBURG - Het boterde niet best tussen de 50-jarige Middelbur ger Etherbertho G. en zijn 34-jarige huisgenoot. Meer bereiken. Met Wegener GOES - Bakkerij 'In de bakkerij' aan de Wijngaardstraat in Goes mag vanaf 16 november niet meer open zijn op zondag. Dat heeft de ge meente Goes bepaald. WGGGNGR Media De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen. Gemeente Goes zou met twee maten meten, omdat bakker bij supermarkt wel 's zondags open mag zijn Wat staat er tegenover? Een prima maandelijkse vergoeding. Gratis de PZC lezen. Vele extra's. Uitstekend te combineren met'andere bezigheden. Reneé Looman van De Bakkerij aan de Wijngaardstraat in Goes. archieffoto Johan van der Heijden Ga naar www.bezorgers.nl voor meer informatie. Direct aanmelden? Via internet: www.bezorgers.nl Telefonisch: 0800-0222710

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 113