Ebolavirus lijkt gestuit in Liberia Opnieuw Japanse kerncentrale open Belgische kapper mijdt politiek als onderwerp I II lit €399 €599 10 BUITENLAND EGON BAHR Medebedenker 'Ostpolitik' pleit voor rationele omgang met Rusland. Peter Langhout Reizen EP Artsen zonder Grenzen, veruit de grootste medische organisatie in West-Afrika, stelt dat in het land dat tot dusverre de meeste ebola- doden te betreuren heeft, het aan tal nieuwe gevallen enorm is ge daald. De bijna 700 bedden in spe ciale ebola-klinieken in Liberia zijn momenteel zelfs slechts voor een derde bezet. Er zijn domweg weinig patiënten. Chris Stokes, hoofd van de ebola- bestrijders in West-Afrika wil ove rigens niet te vroeg juichen. Om de ziekte echt helemaal in te dam men moet de verspreiding in de drie landen waar de uitbraak plaatsvindt - Liberia, Guinee en Sierra Leone - tegelijk tot staan worden gebracht. En terwijl het De bijna 700 bedden in speciale ebola-klinieken in Liberia zijn momenteel maar voor een derde bezet KACOSHIMA - Er gaat opnieuw een kerncentrale open in Japan. Regio nale autoriteiten gaven gisteren toestemming om de Sendai-cen- trale, 1000 kilometer ten zuidwes ten van de hoofdstad Tokio, in ge bruik te nemen. 38 van de 47 raadsleden van de prefectuur Ka- goshima gingen akkoord. Begin 2015 zullen de twee reactoren weer energie opwekken. De Sendai-centrale werd, net als alle andere Japanse kerncentrales, stilgelegd na de verwoestende aardbeving en tsunami bij Fukus- hima, meer dan drie jaar geleden. De heropening kan worden ge zien als overwinning voor het ka binet van premier Shinzo Abe, die al langer het belang van kerne nergie benadrukt. Hij wil dat alle 48 stilgelegde reactoren in het land zo snel mogelijk weer in ge bruik worden genomen. Sinds 2012 draaien weer enkele kernreac toren in het Aziatische land. De veiligheidsplannen van de kerncentrale moeten nog goedge keurd worden door de nucleaire waakhond, die na de ramp bij Fu- kushima veel strengere eisen heeft opgesteld. Bewoners uit de omgeving de-' monstreerden bij het stadhuis toen er gestemd werd voor de her opening. in Liberia de goede kant uit gaat neemt het aantal ziektegevallen in Guinee momenteel juist weer toe. Er zijn inmiddels 4.950 mensen overleden aan ebola, sinds de ziek te in februari in dit jaar uitbrak in West-Afrika. Bovendien zijn er 13.241 mensen besmet geraakt vol gens de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO). De cijfers gelden tot en met afgelopen dinsdag. Aangezien afgelopen zondag de teller nog op 4818 doden stond, is het aannemelijk dat er inmiddels meer dan 5.000 slachtoffers zijn gevallen. West-Afrikaanse leiders hebben donderdag president Faure Gnas- singbe van Togo aangewezen als regionaal leider in de strijd tegen het dodelijke virus. De landen van de Economische Gemeen schap van West-Afrikaanse Sta ten (Ecowas) hebben ook organi saties opgeroepen meer vaccins beschikbaar te stellen. Terwijl het in Liberia de goede kant uit gaat, neemt het aantal ziektegevallen in Guinee juist weer toe INTERVIEW BERLIJN - Hij is 92 jaar oud alweer, klein en heel krom, maar het brein van Egon Bahr werkt snel als vanouds. Nog dagelijks is de sociaal-democratische veteraan te vinden in zijn kantoor in het Wil ly Brandt-Haus, het hoofdkwartier van de SPD in Berlijn. Dat beeld van Bahr, zetelend op een etage boven het rauw gehakte standbeeld voor Willy Brandt in de hal van de partijcentrale, is symbolisch. Brandt, de grote Duit se staatsman die in 1992 overleed, formuleerde samen met zijn adju dant Bahr de West-Duitse Ostpoli tik. Die ontspanningspolitiek be stond eruit dat West-Duitsland toenadering zocht tot de Sovjet communisten in het Kremlin en tot Moskou's vazallen in de Oost- blokstaten. 25 jaar geleden viel de Muur. Die historische gebeurtenis verander de Bahrs geopolitieke credo niet: „De Verenigde Staten zijn onze onmisbare bondgenoot. En Rus land is een buurman die je nu eenmaal niet kunt verschuiven." Bahr pleit ook nu nog, nadat Vla dimir Poetin de halve wereld te gen zich in het harnas heeft ge jaagd, voor goede betrekkingen met het Kremlin. „Net als wij des tijds de DDR als een realiteit er kenden, moeten we dit ook doen met de Krim als deel van Rus land. Dat betekent niet dat wij de annexatie van het schiereiland er kennen, want die is strijdig met het volkenrecht. Maar met het tel kens uiten van heilige verontwaar diging bereik je nu eenmaal niets in de internationale politiek." 6-daagse Kerstreis Romantische Strasse 8-daagse Kerstreis Wenen en Wienerwald Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties ind. vele extra's 8-daagse Kerstreis All inclusive Gardameer Inclusief De val van de muur Het Westen, Europa voorop, ver geet vaak dat Rusland weliswaar verzwakt uit de Koude Oorlog kwam, maar dat het land altijd nog in staat is om de Verenigde Staten te vernietigen, benadrukt Bahr. „Poetin kwam in 2001 naar de Bondsdag, waar hij het Westen aanbood om samen te werken. Daar is niet op ingegaan. Integen deel, in Kiev hebben westerse po litici Poetin openlijk geprovo ceerd door zich bij de Oekraïense oppositie aan te sluiten. Zelfs Gui- do Westerwelle, destijds onze mi nister van Buitenlandse Zaken, liep daar rond als een soort acti vist. Wat deden die mensen daar?" Het verschil met politici als hij zelf en Brandt, wil Bahr maar zeg gen, is groot. „Sinds ik in 1970 be gon met de Ostpolitik, heb ik ideo logie altijd buiten boord gehou den. Ik deed zaken met de Sovjets en leverde niet, zoals mevrouw Merkel en anderen doen, in het openbaar kritiek op de mensen rechten daar. Waarom zou je dat doen als je weet dat landen als Rusland en China toch niet luiste ren? Dan is die kritiek alleen be stemd voor binnenlands gebruik. Wij werkten achter de schermen. Dat was effectief. Zo vroeg Sov jet-premier Kosygin mij destijds: 'Hebt u nog een wens?' Ik: 'Ja, BRUSSEL - Kappers van de grootste Belgische kappersketen Olivier Dachkin mogen met klanten niet meer praten over politiek of reli gie. Als de klant er zelf over be gint, moet de kapper zo snel mo gelijk het onderwerp van gesprek veranderen. Dat staat in de nieu we richtlijnen van de kapperske ten, aldus de Belgische krant Het Nieuwsblad gisteren. Olivier Dachkin, dat zestig kapsa lons heeft in België, moet volgens de leiding 'neutraal blijven'. Een politieke discussie hoort volgens de kappersketen in het café, want 'bij de kapper kom je om even te relaxen en met een goed gevoel naar huis te gaan'. De topman van de keten, die niet met zijn naam in de krant wordt genoemd, zegt dat kappers over het weer kunnen beginnen als klanten over politiek (of religie) beginnen. Een expli ciet verbod op gespreksonderwer pen is volgens de Unie van Bel gische Kappers nieuw. De bond kan de bedrijfsleiding wel begrij pen, omdat de inkomsten teruglo pen. „Twintig jaar geleden liet de Belg gemiddeld negentien keer per jaar zijn haar knippen, nu nog maar vijf keer. Het zou zonde zijn om klanten te verliezen wegens een discussie of zelfs ruzie", aldus bestuurslid Jef Vermeulen. EF 00 MONROVIA - Te vroeg om te jui chen, maar zeker bemoedigend; in Liberia worden nauwelijks nog nieu we patiënten met ebola aangetrof fen. De verspreiding van de dodelij ke ziekte lijkt in dat land gestuit. 'Ostpolitik nog door onze correspondent Wierd Duk compleet v.a. compleet v.a. Verblijf in Landgasthof Wellmann op basis van halfpension Welkomstdrankje Kerstdiner op 25 december Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. naar Würzburg o.l.v. een gids, de kerstmarkt in Nürnberg, Stadswan deling door Rothenburg o.l.v. een gids, het kerstmuseum Reiscode: Vertrek 22 december BE39828 Inclusief Verblijf in Stadthotel Deutsch- Wagram op basis van halfpension 4-gangendiner op 24 december kerstdiner op 25 december Excursiepakket t.w.v. 35,- o.a. naar Wenen o.l.v. een gids, de kerst-markt bij slot Schönbrunn, Melk, het Wienerwald o.l.v. een gids, het klooster Heiligenkreuz Reiscode: Vertrek 21 december BE41409 compleet v.a. Inclusief Verblijf in Hotel Villa delle Rose o.b.v. all inclusive Kerstdiner op 25 december 5x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel tussen 12 en 10 Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar de kerstmarkt in Innsbruck, Verona o.l.v. een gids, het Garda meer, Riva en Malcesine Reiscode: Vertrek 21 december BE39853 3© Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! ^"7^7 peterlanghout.nl of 0172-468800 I Met lichtgevende ballonnen die de oude grens tussen Oost- en West- Berlijn volgen, herdenkt Duitsland de val van de Muur. foto HH WEGENER45

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10