'Het zorgpad van de kankerpatiënt' - fe Nazorg liOI Vroegtijdige onderkenning Behandelplan ©G>3KE>0< Diagnose en onderzoek Ondersteuning J J J J Behandeling ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS m Een kankerpatiënt legt tijdens de behandeling in en buiten het ADRZ een lang 'pad' af, langs dokters en verpleegkundigen, met diverse onderzoeken en behandelingen. Dankzij dit zorgpad weet de patiënt snel waar hij aan toe is en heeft het ADRZ voortdurend in beeld welke zorg en kwaliteit er worden geleverd. Een tumor leidt vroeg of laat tot klachten. Bij een vermoeden van kanker zal de huis arts de patiënt doorverwijzen naar het ADRZ. Daar worden de onderzoeken zo snel mogelijk gedaan, zodat de patiënt niet lang in onzekerheid verkeert. Met vroegdiagnostiek sporen we kanker op, voordat er klachten zijn. Maar soms doen onderzoeken en behandelingen meer kwaad dan goed. Bij prostaatkanker blijkt een groot deel van de vroeg gediag nosticeerde tumoren vaak dusdanig'goe- daardig', dat de vroege diagnose niet opweegt tegen de risico's op complicaties bij onderzoek en operatie, zoals impoten tie. Vroegdiagnostiek is wel zinvol bij borst kanker, darmkanker (allebei door bevol kingsonderzoek) en baarmoederhalskan ker (uitstrijkje huisarts). via cl _o> _o) _2i Leveruitzaaiingen van dikkedarmkanker Voor- en nabehandeling in het ADRZ. Operatie in het Erasmus Medisch Cen trum (Rotterdam). Siokdarmkanker Voorbehandeling in het ADRZ en het Zuidwest Radiotherapeutisch Instituut (ZRTI). Operatie in het Leids UMC, nabe handeling in het ADRZ. Diverse vormen van kanker worden in zijn geheel in het ADRZ behandeld, zoals borstkanker en darmkanker en daarvoor is het ziekenhuis beloond met diverse keurmerken. Elk jaar ontvangt het ADRZ het roze lintje voor borstkankerzorg en zorgverzekeraar CZ heeft de borstkanker zorg van het ADRZ ingedeeld in de hoog ste categorie: Beste Zorg. Als het ziekenhuis zelf onvoldoende ex pertise heeft of de behandeling niet zelf mag doen doordat het aantal patiënten te laag is, worden patiënten doorverwe zen naar een academisch of topklinisch ziekenhuis. De samenwerking wordt vastgelegd in een contract, zodat er een naadloze aansluiting is, gegevens worden uitgewisseld en niet steeds op nieuw onderzoek hoeft plaats te vinden. Curatief of Palliatief Het komt helaas vaak voor dat genezing met behandeling (curatief) niet meer mogelijk is. Dan wordt beoordeeld welke behandeling mogelijk is om de ziekte te remmen. Deze behandelingen mogen niet te zwaar zijn, de kwaliteit van leven staat voorop. Deze benadering wordt pal- liatieve therapie genoemd. Soms is aanvullend behandeling binnen de context van wetenschappelijk onder zoek een optie. Poliklinisch of klinisch 80% van de patiënten wordt volledig poliklinisch of met alleen een dagopname be handeld. 20% wordt minstens één keer opgenomen voor een complicatie of een be handeling. Over enkele maanden opent in de Goese locatie van het ADRZ een Multidisciplinaire Oncologie afdeling, waar alle expertise van de oncologische hulp verleners samenkomt en waarmee de zorgkwaliteit nog beter wordt. ADVIES STEUN Als de behandeling klaar is, wordt de pa tiënt niet aan zijn/haar lot overgelaten. Er wordt een protocol van oncologische controles gevolgd. Daarnaast komt er meer ruimte voor revalidatie. De behan delend arts, de huisarts en andere zorg verleners ondersteunen de patiënt om weer een goede fysieke en mentale con ditie te krijgen en helpen eventueel bij terugkeer in het werkproces. Conditie Revalidatiecentrum Revant, de fysiothe rapeuten van het ADRZ of fysiotherapeu ten in de wijk doen er alles aan om de patiënten de behandelingen goed te laten verdragen. Voeding Patiënten met kanker hebben gedurende hun behandeling vaak minder eetlust. Onze diëtisten zorgen ervoor dat de voe dingstoestand toch zo goed mogelijk blijft. IdoelI Het ADRZ heeft per tumorsoort een team van verschillende medisch specialisten, gespecialiseerde verpleegkundigen en andere zorgverleners. Deze teams zorgen ervoor dat het zorgpad voor de patiënt van A tot Z klopt, dat nieuwe behandelin gen goed en op tijd in het ADRZ worden geïntroduceerd en dat het ADRZ actief Psychosociale zorg De diagnose kanker en de daaropvol gende medische behandeling kunnen gepaard gaan met veel emoties. Je leven staat op zijn kop, de relaties binnen gezin, familie, werk en vrienden kunnen veranderen. Je leeft vaak met angst voor het verdere verloop, somberheid en ver driet. Het ADRZ vindt het belangrijk dat er naast een optimale medische behande ling ook aandacht is voor de beleving, de emoties en de psychosociale gevolgen van kanker. Daarom is psychosociale zorg een vast onderdeel van elk zorgpad. Elke verpleegkundige die met kanker patiënten omgaat, is geschoold om met patiënten over emoties, belevingen pro blemen te kunnen praten. De verpleeg kundigen met wie de patiënt het meest te maken zal hebben, zijn voor de patiënt ook voor die vragen een vertrouwens per soon. Voor veel patiënten is deze aan dacht al genoeg. Elke patiënt van het ADRZ kan daarnaast meer gespeciali seerde hu lp kr ij gen van een geestel ij k verzorger, psycholoog of psychiater. Weefselonderzoek Weefsel kan uit de tumor worden ge haald. Soms kan er zo worden geprikt, soms is een operatie nodig en soms kan weefsel worden verkregen met endosco pic (een slang met een videocamera) of met hulp van echobeelden. Dan volgt on derzoek tn het laboratorium. Onderzoek naar het stadium Zijn er uitzaaiingen naar andere plaatsen in het lichaam? Voor het beantwoorden van deze vraag zijn tweedimensionale (echo) of driedimensionale foto's (CT-, PET- of MRI-scan) nodig. De dokter stelt vast om welk type kanker het gaat en in welk stadium het verkeert. Er kan nu een behandelplan worden ge maakt. deelneemt aan landelijke en wetenschap pelijke onderzoeken naar behandelingen. Er kan gekozen worden voor een operatie, voor therapie met medicijnen (chemothe rapie), voor bestralingstherapie of voor een combinatie daarvan. De beslissing wordt genomen in een wekelijkse patiën tenbespreking van alle betrokken specia listen. Eventueel wordt een expert van het Erasmus Medisch Centrum ingeschakeld. Heeft u vragen of wilt u reageren? Stuur dan een e-mail naar info@adrz.nl. Meer informatie over uw ziekenhuis staat op www.adrz.nl. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 108