Piekeraar Terugval 13 O. d ro Vluchtig lees ik de krant door. Werk mijn ontbijt naar binnen, gooi er een plens koffie achteraan en hup naar het werk. Ik begin vroeg, zodat ik om half vier de kinderen van school kan halen. Dan kunnen zé direct door naar de sportclub. In de tussentijd werk ik mijn mail en socia media bij. Daarna op een holletje boodschappen doen zodat we om 18.00 uur aan tafel zitten. Tekst Sylvfe Smeets Illustratie Bianca Seekers Kiezen en voelen 4>m social Voordelen mindfulness ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 Wat moeten we toch veel We kennen allemaal het gevoel van die automatische piloot tijdens het rijden. Opeens ben je op de plaats van bestem ming. De kans dat we op deze manier -vroeg of laat- de weg kwijtraken, is groot. Toch razen we maar door, want we moeten nog zo veel. Het is in onze hectische maatschappij niet voor niets dat mindfulness een hype (aan het worden) is. Deze aandachttrai ning leert je bewust in het hier en nu te leven en niet altijd bezig te zijn met óf het verleden óf de toekomst "Als je be wust in het moment leeft, kun je veel ge makkelijker ontspannen en voelen hoe het met jóu gaat," weet GZ- psycholoog en mindfulness goeroe, Nel Koekkoek van psychologiepraktijk Koekkoek en Co in Dongen. Ze schetst: "Ken je dat? Eigen lijk moet je naar het toilet, maar je wil eerst iets af maken. Je gaat maar door, omdat je denkt dat je daar goed aan doet. Je bent vanaf het moment van aan drang minder geconcentreerd en je maakt bovendien onnodig veel adrenali ne aan dat negatieve energie vreet. Beter is om regelmatig afstand te nemen. Te ontspannen en weer even te voelen hoe het met je gaat. Je kunt dan grenzen aan geven voordat het te laat is." Ruik dus de bloemen, proef het eten en geniet van die zonnestraal in je gezicht. Ontspan. Alleen in die hoedanigheid kun je namelijk dingen in je opnemen en ver anderen. Maar hoe kun je bewust in het hier en nu zijn als Facebook, Whatapp, te levisie en allerlei andere externe prikkels je daar steeds weer vandaan trekken? Als je de mindfulnesstraining volgt zoals de Amerikaanse grondlegger ervan, Jon Ka- bat-Zinn dat bedoeld heeft, kun je binnen acht weken jezelf programmeren tot een andere aanpak. Je leert keuzes te maken waardoor je tijd hebt om de signalen die je lichaam, je gedachten en je stemming je geven, te voelen. "Als je oplet, merk je bijvoorbeeld dat je continu onrustig kunt zijn, of mopperig. Steeds spookt bijvoor- Uit wetenschappelijk onderzoek is geble ken dat mensen die twee keer een depres sie hebben gehad, in 60 tot 80% van de ge vallen een terugval krijgen. Na een mindful ness training van acht weken is dat risico ge halveerd. Mindfulness is onder andere goed voor mensen die veel pie keren. Mensen die slecht los kunnen laten. Nadenken leidt tot oplossingen, maar piekeren is écht zonde van de tijd. Het helpt je niet de gedachten te or denen of om je voor te berei den op een bepaalde situatie. Het kost alleen veel tijd en (ne gatieve) energie wat tot stress, angst en somberheid kan leiden. Des te eerder je loslaat (de aan dacht verlegt) hoe beter. Afté: beeld steeds weer dat ene onderwerp door je hoofd. Met mindful ness leer je los te laten, de aan dacht te verleg gen. Dat zorgt voor een enorme verlichting." - Je leeft intenser; - Je bent vriendelijker naar jezelf; - Je bent minder oordelend; - Het werkt stress verlagend; - Je wordt productiever; - Je bespaart tijd (vanwege de focus); - Je geniet meer (bewust) van het leven; - Je voelt je gelukkiger; - Je ziet kleine dingen waar je van geniet; - Je kunt beter afstand nemen tot hersenspinsels - Je komt dichterbij je gevoel; - Je bent geconcentreerder; - Je hebt een betere nachtrust i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 105