Uitgelicht Snijdende beelden APK voor je lijf Soepele sapjes m Levensverwachting Druk met vervelen Gezond orgaan 's Nachts plassen Minder opvliegers Eerder op met slaapapneu ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 We zijn nog niet zo ver als in Japan, waar het aantal honderjarigen van jaar tot jaar duidelijk toeneemt. Maar ook Nederlan ders leven steeds langer. Punt is wel dat met het vorderen van de leeftijd de ge zondheidsklachten toenemen, signaleert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers over onze le vensverwachting. Het aantal jaren dat ie mand naar verwachting nog te leven heeft steeg voor de Nederlandse man tus sen 2001 en 2013 van 75,8 naar 79,4 jaar. Anders gezegd: mannen mogen ho pen dat ze 3,6 jaar langer leven dan we dik tien jaar geleden nog dachten. De le vensverwachting voor vrouwen is minder sterk gegroeid: 2,3 jaar. Maar zij worden over het algemeen wel ouder dan de man: 83 jaar. Meer dan een halve eeuw kunnen we alle maal leven zonder al te veel lichamelijke beperkingen. Daarna komen (vanaf circa 53-jarige leeftijd) eerst lichte lichamelijke beperkingen. Die fase kan voor mannen zo'n achttien jaar duren. Klachten zijn dan bijvoorbeeld: moeite met het volgen van een gesprek of met het lezen van de krant of met het tillen van een zware dingen. De laatste jaren van een man -becijferd op zo'n acht jaar gaan doorgaans gepaard met zwaardere beperkingen. Het beeld voor vrouwen is 20 jaar door met lichte en 13 jaar met zwaardere beperkingen. Eerder maakte het CBS bekend dat binnen vijfjaar dik de helft van de volwassen bevolking boven de vijftig is. Dat kan grote gevolgen heb ben voor onze gezondheidszorg. Bron: CBS Stel u heeft lekker mak- kelijk werk, dus daar hoeft u geen stress van te heb ben. Toch voelt u zich veel te vaak depres sief en moe. Een burn-out kan het niet zijn, maar heeft u weieens aan een bore- out gedacht? Dit is een vervelingsziekte. U heeft te weinig te doen, ofte weinig uit daging. Zoek dus de spanning op en pro beer van baan te switchen als u 'uit uw baan bent gegroeid'. v Wist u dat.... Donor worden, ja of nee. Niet al tijd een gemakkelijke beslissing. Veel mensen hebben deze beslissing ge lukkig al wel genomen en hun keuze vast gelegd in het Donorregister. Dat geeft dui delijkheid voor de nabestaanden. Het is ieder z'n eigen keuze wel of geen donor te zijn, maar het is goed te zien dat de eerste drie kwartalen van 2014 201 mensen na hun dood organen af hebben gestaan voor transplantatie. Dat is een stij ging van 10 procent ten opzicht van de zelfde periode m 2013. Het is belangijk dat het onderwerp donor registratie op de agenda blijft staan, want voor 133 wachtenden kwam vorig jaar een donororgaan te laat. Voor meer informatie: kijk op wwwjanee.nl? Wakker worden om te moeten plassen (nycturie) is een veel voorkomend probleem bij oudere mannen. Er is mogelij ke een remedie. Wie minstens een uur per week lichamelijk actief is hoeft vol gens een onderzoek van Loyola Universi ty Chicago minder vaak het bed uit. De druk om te moeten plassen kan te ma ken hebben met een vergrote prostaat, overmatige urineproductie, kleine blaas of slaapproblemen, zo blijkt uit een analy se van een groot onderzoek waaraan man nen van 55 tot 74 jaar deelnamen. Mogelijk zorgt beweging voor een lager li chaamsgewicht, betere nachtrust en min der activiteit in het sympathische zenuw stelsel waardoor het nachtelijke plassen afneemt. Nader onderzoek moet uitwij zen hoeveel beweging daarvoor nodig is en welke mechanismen te maken hebben met het verband tussen bewegen en een afname van nycturie. Bron:Medicine Science in Sports Exercise. Veel vrouwen hebben last van opvliegers in de over gang. Een vervelende kwaal, maar mogelijk biedt de uit vinding van Geertje Hof stee van de TU Delft verlich ting. Zij bedacht een speciaal koelvest. Het koelvest registreert opvliegers aan de huid en kan daarop een aantal ingebouw de koelelementjes activeren. Het prototy pe, waarop Hofstee vrijdag afstudeert, be vat een aantal koelelementen, die niet di rect op de huid liggen, maar met een laag je stof er tussen. Verder heeft het kledingstuk een inge bouwde temperatuursensor. Concrete plannen voor het in productie nemen van het koelvest zijn er nog niet, maar de vrouwen die het prototype mochten proberen waren volgens Hof stee heel erg enthousiast. Bent u vaak doodmoe en chagrijnig ter wijl u het idee heeft 's nachts goed te sla pen? Vraag de huisarts eens of u slaapap neu kunt hebben. Het zou kunnen dat u 's nachts zo hard snurkt dat uw tong verslapt en naar achte ren valt in uw slaap, waardoor de luchtwe gen vernauwen. Ademstops kunnen het gevolg zijn. U merkt er zelf weinig van, maar uw part ner hoort een paar keer per nacht dat u opeens luidruchtig naar lucht hapt. Som mige snurkers hebben dit tien tallen keren per uur. Vraag de huisarts om advies. Een bezoek aan de kno-arts of longarts kan uw relatie ten goede komen... Documentaire Anatomy for Beginners (200 minuten, DVD) Prijs: 24,99 euro Aan de hand van Gunther von Hagens (bekend Bo- dyworlds) wordt de kijker in gewijd in de complexiteit en functionaliteit van het men selijk lichaam. De Duitse ana toom ontleedt echte licha men en schuwt daarbij zeer expliciete beelden niet. De boeiende wereld van de menselijke anatomie; een we reld die normaal gesproken alleen voor medische pro fessionals toegankelijk is. Gunther von Hagens maakte naam met de internationaal befaamde tentoonstellin gen en documentaires. DVD-serie opent de Gezondheidswinkel Oosterhout, 0162-453223 Een Bodyscan is een apparaat dat de be langrijkste lichaams functies meet. Het dient om concrete -maar tot dusver prijzig- adviezen te gegeven om via voeding of voedingssupplementen de gezondheid te verbeteren. Het vernuftige apparaat kan ook helpen bij de behandeling van bijvoorbeeld migraine en de ziekte van Pfeifer. Nu is er een nieuwe apparaat, waardoor 'een APK voor je lichaam' geen slordige 1.000 euro maar 50 per meting of behandeling (vaak 2 of 3x) kost. Jennifer en Sven Groene Smoothies Prijs 9,99 euro Een smakelijk ogende hard cover met 30 heerlijke recep ten voor de liefhebber van smoothies. Helder geschre ven en voorzien van fraaie foto's en handige tips. De hippe auteurs Jennifer en Sven (geen achternaam!) prediken dat groene smoothies gezond zijn. „Ze ge ven je lichaam een extra portie vitamines, mineralen, vezels en soms ook goede vetten, stuk voor stuk be langrijke stoffen die je helpen bij het verkrijgen of het behouden van een gezond lichaam." Zie ook: www.voedzaamensnel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103